Gadżety dla Visty i Mac OS X

Jednym z elementów mających przyciągnąć użytkowników do systemu operacyjnego Windows Vista jest pasek boczny zawierający tzw. gadżety, czyli proste aplikacje, które wyświetlają wybrane przez użytkownika informacje lub pozwalają szybko wykonać określone akcje. W podobny system, czyli Dashboard, został wyposażony znany z komputerów Apple, Mac OS X. Przedstawiamy gadżety, które odmienią twój system operacyjny.

Jednym z elementów mających przyciągnąć użytkowników do systemu operacyjnego Windows Vista jest pasek boczny zawierający tzw. gadżety, czyli proste aplikacje, które wyświetlają wybrane przez użytkownika informacje lub pozwalają szybko wykonać określone akcje. W podobny system, czyli Dashboard, został wyposażony znany z komputerów Apple, Mac OS X. Przedstawiamy gadżety, które odmienią twój system operacyjny.

Opinia eksperta

Tendencja do modularyzacji środowiska pracy jest w ostatnich latach jednym z najbardziej zauważalnych zjawisk w informatyce. Typowym przykładem jest dostarczanie przeglądarki Firefox w podstawowej wersji, którą można rozbudowywać o dodatki. Otwarte platformy pozwalają uruchamiać w danym otoczeniu rozmaite drobne aplikacje - spektakularnymi przykładami są Adobe AIR, system widżetów w przeglądarce Opera, platforma Yahoo Widgets, tzw. gadżety w usługach Google. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest skonfigurowanie dobranego do własnych potrzeb środowiska, które może się znacznie różnić funkcjonalnie od środowisk innych użytkowników. Niezaprzeczalną zaletą takiego podejścia jest zaangażowanie zewnętrznych programistów, który zazwyczaj tworzą użyteczne dodatki dla własnej satysfakcji, choć pojawiają się tutaj także programy komercyjne.

Mało kto korzysta z paska bocznego (z ang. Sidebar) Microsoftu - narzędzie mające w założeniu towarzyszyć użytkownikowi w jego codziennej pracy okazało się mało przydatnym dodatkiem, który tylko przeszkadza i zużywa zasoby komputera. Trudno się temu dziwić, bo narzędzie w podstawowej konfiguracji nie oferuje wiele - kiepski czytnik kanałów RSS, informacje o pamięci dyskowej czy zdjęcia z wybranego folderu. Podobna sytuacja ma miejsce w dołączanym do systemu Mac OS X interfejsie, który wyświetlany jest po przyciśnięciu klawisza [F12], czyli narzędziu Dashboard - to tylko ładnie wyglądający bajer.

Na szczęście w Internecie można znaleźć wiele gadżetów, które rozszerzają możliwości tych pasków o przydatne funkcje - za ich pomocą użytkownik dowie się o nowej wiadomości e-mail, szybko uruchomi ulubione aplikacje czy też bez przebijania się przez kolejne okna sprawdzi, jak szybko pobierają się dane z sieci BitTorrent. Wymieniliśmy tylko kilka możliwości, z których może skorzystać użytkownik - poniżej przedstawiamy 25 interesujących gadżetów dla posiadaczy systemu Vista oraz najlepsze dziesięć na Mac OS X.

Funkcjonalny Sidebar

Sidebar w Windows Vista jest narzędziem, które w podstawowej konfiguracji zajmuje kilka procent ekranu użytkownika po prawej stronie, co jest znacznym zmniejszeniem obszaru roboczego użytkownika, więc warto, aby dobrze pełnił zamierzoną rolę. Poniżej prezentujemy 25 gadżetów, z których warto skorzystać.

AppLauncher

AppLauncher

AppLauncher

AppLauncher to gadżet, który umożliwia umieszczenie w pasku bocznym systemu Windows Vista ikon najczęściej otwieranych katalogów i programów, a także akcji wiersza poleceń (w plikach z rozszerzeniem .lnk).

Więcej informacji: p1.pcworld.pl/r/56072

Clipboard History

Za pomocą gadżetu Clipboard History można dodać do narzędzia Sidebar pole, w którym wyświetlane będą frazy, odnośniki, itp. skopiowane do pamięci podręcznej komputera. Przydatne, jeśli użytkownik chciałby powrócić do starszej zawartości schowka.

Więcej informacji: p1.pcworld.pl/r/ce1f1

GMalReader

GMalReader

GMail Reader

Gadżet GMail Reader cyklicznie sprawdza, czy do skrzynki pocztowej Gmail nie dotarła nowa wiadomość. Dodatkowo, w pasku bocznym wyświetlane jest dwadzieścia najnowszych e-maili ze skrzynki odbiorczej.

Więcej informacji: p1.pcworld.pl/r/45db4

Wireless Network Meter

Gadżet dodaje do paska bocznego okienko, w którym wyświetlane są informacje o połączeniu z siecią bezprzewodową za pośrednictwem WiFi. Są to między innymi nazwa sieci, jakość połączenia (siła sygnału), adres IP, prędkość wysyłania oraz odbierania danych, a także informacja o stosowanych zabezpieczeniach.

Więcej informacji: p1.pcworld.pl/r/1c92a

Presto

Presto

Presto's Hard Drive Monitor

Prosty gadżet, który w przejrzysty sposób wyświetla informacje o pamięci dyskowej komputera użytkownika. Dane są prezentowane w formie graficznej oraz tekstowej.

Więcej informacji: p1.pcworld.pl/r/de8d8

Windows Uptime Gadget

Dzięki temu gadżetowi w pasku bocznym systemu Windows Vista dostępna będzie informacja o czasie, jaki minął od ostatniego uruchomienia komputera.

Więcej informacji: p1.pcworld.pl/r/fd6d4

AlertCon

AlertCon

AlertCon

Gadżet dostarcza użytkownikowi informację o bieżącym stopniu zagrożenia internautów - poziom zwiększa się podczas wykrycia krytycznych luk często używanych serwerów, rozprzestrzenianiu się groźnych wirusów itp. AlertCon jest doskonałym narzędziem, które zwiększa bezpieczeństwo użytkownika świadomego ewentualnych zagrożeń.

Więcej informacji: p1.pcworld.pl/r/0d37a

AccuWeather.com

AccuWeather.com rozszerza możliwości paska bocznego o informacje pogodowe. Dostępne są dane o aktualnej temperaturze i opadach, a także dokładne prognozy na najbliższe dni czy nawet godziny. Z poziomu gadżetu można przejść do wiadomości pogodowych, a także związanych z nią materiałów filmowych.

Więcej informacji: p1.pcworld.pl/r/ba0a5

AnySearch

AnySearch

AnySearch

Doskonały gadżet umożliwiający szybkie i wygodne wysyłanie zapytań do popularnych wyszukiwarek - Google, Altavista, a także Wikipedii, Dictionary, eBay, Youtube oraz wielu innych. AnySearch tworzy w narzędziu Sidebar pole tekstowe, w którym użytkownik może wpisać zapytanie oraz w razie potrzeby zmienić przeszukiwany serwis.

Więcej informacji: p1.pcworld.pl/r/59e9c


Zobacz również