Gdyby tak jeszcze prało...

Pojęcie biura jako pomieszczenia zastawionego biurkami, za którymi siedzą urzędnicy, musiało w końcu przejść pewną ewolucję, ponieważ biuro zmieniło się nie tylko wizualnie (zamiast maszyn do pisania - komputery), ale i organizacyjnie. Współczesne może się równie dobrze mieścić w wynajętym pomieszczeniu supernowoczesnego biurowca, jak i w mieszkaniu.

Pojęcie biura jako pomieszczenia zastawionego biurkami, za którymi siedzą urzędnicy, musiało w końcu przejść pewną ewolucję, ponieważ biuro zmieniło się nie tylko wizualnie (zamiast maszyn do pisania - komputery), ale i organizacyjnie. Współczesne może się równie dobrze mieścić w wynajętym pomieszczeniu supernowoczesnego biurowca, jak i w mieszkaniu.

Duże biura spowite są pajęczyną sieci komputerowych, mają najnowsze serwery, systemy i stacje robocze oraz połączone z tym wszystkim wysoko wydajne kombajny drukujące (coraz częściej w kolorze). Natomiast dla małego oraz domowego biura przeznaczone są tak zwane urządzenia wielofunkcyjne. Ich podstawowa zaleta to połączenie w jednej obudowie funkcji dwóch, trzech, a niejednokrotnie czterech urządzeń. Takie rozwiązanie likwiduje problemy związane z brakiem miejsca, jest też korzystne ekonomicznie, bo urządzenie wielofunkcyjne kosztuje mniej niż komplet maszyn, których funkcje spełnia.

HP LaserJet 3200 - zwycięzca w kategorii wielofunkcyjnych urządzeń laserowych.

HP LaserJet 3200 - zwycięzca w kategorii wielofunkcyjnych urządzeń laserowych.

Urządzeniem wielofunkcyjnym może być drukarka połączona ze skanerem, dzięki czemu użytkownik będzie mógł nie tylko drukować i skanować dokumenty, ale także kopiować je z kserograficzną dokładnością. Większość tego typu urządzeń wielofunkcyjnych umożliwia kopiowanie dokumentów bez włączania komputera. Pozwala również na dokonywanie prostych operacji na kopiowanym dokumencie: pomniejszanie lub powiększanie kopii, wykonanie odbicia lustrzanego itp.

Na rynku znajdują się dwa rodzaje urządzeń wielofunkcyjnych, wykorzystujące odmienne technologie druku: laserowe i atramentowe. Wszystkie urządzenia atramentowe potrafią drukować i kopiować dokumenty w kolorze. Jednak z uwagi na swoją wydajność, ograniczoną m.in. pojemnością zasobników z atramentem, oraz gorszą od laserowych jakość wydruku nadają się głównie do zastosowań domowych i biurowo-domowych. Doskonale rozumieją to sami producenci, dołączając do niektórych modeli amatorskie oprogramowanie graficzne oraz programy dla dzieci.

Wydajność wielofunkcyjnych urządzeń laserowych oraz ich stosunkowo duża dopuszczalna obciążalność miesięczna sprawia, że znakomicie nadają się do intensywnej eksploatacji w małych i średnich biurach. Jak już mówiliśmy, urządzenia wielofunkcyjne są wyposażone w skanery, coraz częściej kolorowe. Wiele z nich to modele rolkowe z głowicą skanującą wykonaną w technologii CIS (Contact Image Sensor).

HP OfficeJet G85 - zwycięzca w kategorii wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych.

HP OfficeJet G85 - zwycięzca w kategorii wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych.

Niestety, ich konstrukcja pozwala na skanowanie, a więc i kopiowanie, tylko pojedynczych kartek. W pozostałych urządzeniach znajdują się klasyczne, płaskie skanery, zwykle wyposażone w głowicę skanującą CCD (Charge Coupled Device), pozwalające na kopiowanie zarówno z pojedynczych kartek, jak i na przykład z książki.

Wiele urządzeń wielofunkcyjnych ma wbudowany faks. W porównaniu z wysyłaniem i odbieraniem dokumentów przez wewnętrzny lub zewnętrzny faksmodem komputera takie rozwiązanie ma wielką zaletę: nie trzeba włączać komputera, aby wysłać lub odebrać przesyłkę faksową. W dodatku faksy stosowane w urządzeniach wielofunkcyjnych coraz częściej oferują bardzo dużą szybkość transmisji: 33,6 Kb/s, co umożliwia przesłanie na przykład strony A4 w ciągu około 3 sekund. Wiele takich urządzeń wyposażonych jest w pamięć pozwalającą na przechowywanie od kilkunastu do kilkudziesięciu dokumentów. Niektóre z nich umożliwiają również wysyłanie dokumentów faksowych pod dowolny adres internetowej poczty elektronicznej, jak również odbieranie ich i automatyczne drukowanie.

Przetestowaliśmy

W naszym teście wzięło udział 17 urządzeń wielofunkcyjnych, w tym 7 atramentowych i 10 laserowych. Cena żadnego nie przekracza przyjętej przez nas granicy 4500 zł. Wśród nich znajdują się urządzenia wyposażone jedynie w skaner, mające funkcję kopiarki oraz takie, w które dodatkowo został wbudowany faks. Kilka z tych ostatnich ma jeszcze opcję podłączenia słuchawki telefonicznej, dzięki czemu może pełnić także funkcję telefonu.

Hewlett-Packard LaserJet 3200

W kategorii wielofunkcyjnych urządzeń laserowych zwyciężył model HP LaserJet 3200. To duży sukces firmy, bo urządzenie jest nowe. HP LJ 3200 to następca dobrze ocenianego przez użytkowników modelu 3150.

Urządzenie otrzymało najwyższą notę za możliwości, w tej kategorii znacznie wyprzedzając konkurentów, a drugą w kolejności za jakość oraz za wynik testu. Mimo że HP LJ 3200 nie może się pochwalić najwyższą szybkością druku w porównaniu z innymi testowanymi przez nas urządzeniami, to wyróżnia się zdecydowanie najlepszą jakością wydruków. Tak dobra punktacja zaowocowała najlepszym wynikiem końcowym.

HP LJ 3200 to nowa jakość. Drukuje 9 stron na minutę z maksymalną rozdzielczością 1200x1200 dpi. Standardowo oferuje 8 MB pamięci RAM, którą można rozszerzyć do 72 MB. Do komunikacji z komputerem służą dwa porty: równoległy Centronics i szeregowy USB. Może również pracować w sieci po dołączeniu zewnętrznego serwera druku JetDirect.

Parametry i oceny wybramych wielofunkcyjnych urządzen laserowych

Parametry i oceny wybramych wielofunkcyjnych urządzen laserowych

Urządzenie wyposażono w kolorowy skaner rolkowy z głowicą CIS, do którego producent dodał między innymi oprogramowanie OCR ReadIris 6.0 rozpoznające polskie znaki. Skaner umożliwia jednak skanowanie tylko pojedynczych stron.

Oprogramowanie urządzenia umożliwia również wysyłanie skanowanych dokumentów pocztą elektroniczną w charakterze pliku graficznego. Na skopiowanie jednej strony A4 bez udziału komputera HP LaserJet 3200 potrzebuje około 10 sekund. HP LJ 3200

wyposażono w szybki faks pracujący w trybie zgodności grupy 3, potrafiący transmitować dane z szybkością 33,6 Kb/s. Brakuje jednak możliwości podłączenia zewnętrznej słuchawki. Producent wyposażył urządzenie w polskie czcionki i polskie menu konfiguracyjne; komunikaty wyświetlane na małym ekranie LCD oraz przyciski panelu sterowania są po polsku. Model ten objęty jest 12-miesięczną gwarancją.

Producent: Hewlett-Packard, www.hp.com

Informacje: Hewlett-Packard Polska, tel. (0) 800607607 (Infolinia), www.hp.com.pl

Cena: 3299 zł


Zobacz również