Google i Microsoft - pogodzeni?

Firmy Google i Microsoft założyły centrum badawcze, w którym mają toczyć się prace nad technologiami ułatwiającymi przesiębiorcom tworzenie aplikacji wykorzystujących WWW. Do aliansu dołączył się również Sun.

Centrum uruchomiono na University of California w Berkeley, słynnej kolebce m.in. systemów operacyjnych z rodziny *BSD. Korporacje chcą umożliwić przedsiębiorcom dotarcie do szerszej publiczności przy pomocy Internetu. Projekt ma trwać pięć lat, każdego roku pochłaniał będzie 1,5 miliona dolarów - finansowy wkład każdej z trzech firm ma być identyczny (500 tysięcy dolarów rocznie).

Opracowywane w centrum technologie będą rozdawane za darmo wszystkim zainteresowanym. Jak podaje portal MSNBC - należący do Microsoftu i NBC - z pomocą centrum możliwe będzie uruchomienie kolejnego serwisu, który będzie miał potencjał, by stać się następnym portalem eBay lub Google.

Zobacz również:

Celem kooperacji ma być zrekompensowanie strat, które powstają, gdy wygasają rządowe subsydia. Zdaniem przedstawiciela Microsoftu, tylko powrót do źródeł i współpraca na poziomie uniwersytetu jest w stanie zapewnić firmom stałe źródło świeżych pomysłów i nowych ludzi.


Zobacz również