Gra w chowanego

Producentom płyt DVD łatwiej niż komukolwiek podtrzymywać gorącą atmosferę wokół towaru, który mają do sprzedania. Kiedy popyt zaczyna spadać, puszcza się w obieg informację, że to, co zobaczyliśmy do tej pory jest zaledwie znikomą częścią tego, co zostało schowane na dysku.

Producentom płyt DVD łatwiej niż komukolwiek podtrzymywać gorącą atmosferę wokół towaru, który mają do sprzedania. Kiedy popyt zaczyna spadać, puszcza się w obieg informację, że to, co zobaczyliśmy do tej pory jest zaledwie znikomą częścią tego, co zostało schowane na dysku.

Co zrobić z płytą DVD, gdy już obejrzymy film? Możliwości jest kilka. Po pierwsze, możemy obejrzeć ją jeszcze raz... Po drugie, możemy wysłuchać komentarzy aktorów i twórców, znajdujących się na alternatywnych ścieżkach audio (jeżeli zostały zawarte). Po trzecie, porównać dzieło końcowe ze scenariuszem lub screen-boardami (jeżeli zostały zawarte). Po czwarte, zagrać w grę komputerową w sekcji DVD-ROM (jeżeli została umieszczona). A poza tym wykorzystać pozostałe dodatki, takie jak: zwiastuny, zdjęcia z planu, filmy dokumentalne, alternatywne zakończenia, sceny wycięte itp. Po tym wszystkim nie pozostaje nam już nic innego jak powtórzyć powyższy cykl, sprzedać płytę lub oddać ją do wypożyczalni. Jednak zanim to zrobimy, warto wykazać jeszcze odrobinę wytrwałości, by móc odkryć płytę na nowo i dotrzeć do ukrytej na niej niespodzianki. Stosownych instrukcji nie znajdziemy jednak na okładce płyty. Informacji nie ma też w poszczególnych menu i podmenu. O czym więc mowa i jak rozwikłać tę zagadkę?

W języku polskim nie ma jeszcze stosownego odpowiednika. Nazywane jest to różnie: jaja wielkanocne (od easter eggs), dodatki specjalne itp. Najczęściej ukrywanym dodatkami są zwiastuny filmowe. Ale zdarzają się również szkice scenariuszowe, zdjęcia, hasła niezbędne do wykorzystania sekcji DVD-ROM, a nawet krótkie wywiady i teledyski.

Poniżej przedstawiamy listę najbardziej atrakcyjnych spośród ukrytych dodatków. Co pewien czas będziemy się starali ją uzupełniać.

Chaplin (region 1)

Krótkie wywiady

Na dysku wydanym przez wytwórnię Live Entertainment jest mnóstwo drobnych ukrytych dodatków. Najciekawszy z nich umieszczono w podmenu Cast&Crew. Sylwetka Roberta Downeya Jr., na jednym z ekranów opisujących jego karierę, zawiera krótki wywiad z aktorem. Aby się tam dostać, należy nacisnąć strzałkę do góry, podświetlić symbol Charlie'go Chaplina i nacisnąć Enter. Taką samą procedurę należy zastosować w przypadku biografii Kevina Kline'a i Anthony'ego Hopkinsa. Tam również ukryto króciutkie wywiady.

Otchłań (Abyss) (region 1)

Zwiastuny filmowe

Dostępny na drugiej płycie zestawu. Ukryto na niej zwiastuny trzech filmów z wytwórni 20th Century Fox: "Aliens", "True Lies" i "Strange Days". Dojść można do nich w sposób następujący: po pierwsze, należy przejść do menu "Trailers". Po wejściu, operując kursorami, należy podświetlić niewidoczne tytuły filmów i zatwierdzić wybór klawiszem Enter. Inny zwiastun schowano w menu Image Gallery. Należy przesunąć się w prawo, a potem wciskać strzałkę w dół. Kursor przesunie się wtedy na górę ekranu, a na ekranie monitora pojawi się tytuł filmu "Strange Days". Po jego wybraniu (Enter) można obejrzeć kolejny zwiastun filmu.


Zobacz również