Graficzne optimum

Karta z procesorem NVIDIA GeForce 6600 GT to, naszym zdaniem, najlepsza karta "środka". Jakich pokonała konkurentów i dlaczego jest aż tak udana, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Karta z procesorem NVIDIA GeForce 6600 GT to, naszym zdaniem, najlepsza karta "środka". Jakich pokonała konkurentów i dlaczego jest aż tak udana, dowiesz się z dalszej części artykułu.

W ciągu ostatnich miesięcy producenci kart graficznych zarzucali nas nowościami praktycznie bez ustanku. Na przemian premiery ogłaszały NVIDIA i ATI. Testowaliśmy prezentowane produkty, a o ich wartości informowaliśmy na łamach PC Worlda. W momencie, gdy obaj liderzy rynku wystrzelali już całą amunicję i chwilowo zbierają siły do kolejnego starcia, przetestowaliśmy w redakcyjnym laboratorium karty graficzne, które można nazwać "modelami środka". Oferują lepszą wydajność niż karty w cenie do 500 zł, a nie są tak drogie, jak przeznaczone dla zamożniejszych odbiorców wersje kosztujące powyżej 1000 zł.

Okazuje się, że za mniej więcej 800 zł kupisz bardzo wydajną kartę graficzną, która zapewne nie będzie płynnie wyświetlać grafiki w grach 3D zaplanowanych na przyszły rok, jednak pozwoli na komfortową obsługę aplikacji przynajmniej w roku bieżącym. Oczywiście nie oznacza to, że za rok będzie się nadawała do kosza. Jej wydajność wystarczy do obsługi aplikacji użytkowych i gier niewykorzystujących najnowszych osiągnięć grafiki trójwymiarowej. Bardziej wymagający gracze będą jednak musieli się liczyć z wymianą modelu na nowszą wersję.

Zwycięstwo NVIDII

Nie tak dawno ATI mogło być spokojne o wyniki wszelkich testów kart graficznych. Radeony 9600, 9700 i 9800 wygrywały wszystkie porównania z modelami NVIDII. Pokonany przygotował jednak serię kart GeForce 6xxx, najbardziej udaną w dotychczasowej historii firmy. Silnik nowych procesorów NVIDII jest bardzo nowoczesny i ATI nie dorówna mu zarówno pod względem wydajności, jak i nowoczesnych rozwiązań. Produkty NVIDII wygrywają także ceną, co do niedawna się nie zdarzało. Wyniki naszych testów i rezultaty sprzedaży dowodzą, jak są dobre. Naszym zdaniem, spośród testowanych kart najatrakcyjniejsze są modele wyposażone w procesor GeForce 6600 GT. Podobnie jak Radeon X700, GeForce 6600 (zarówno w wersji standardowej, jak i GT) ma architekturę 8-potokową (wersja Radeon X800 PRO ma 12, a X800 XT PE/X850 PE aż 16 potoków renderingu, natomiast GeForce 6800 ma 12 potoków, a 6800 GT/Ultra 16 potoków). Dodatkowo ograniczono w nim szerokość interfejsu pamięci, która jest 128-, a nie 256-bitowa. Te dwa czynniki w największym stopniu decydują o wydajności kart graficznych w generowaniu grafiki 3D. Pamięć pozostała niezmieniona: bardzo szybkie moduły GDDR3 128- lub 256-megabajtowe. GeForce 6600 ma trzy silniki przetwarzania wierzchołków, podczas gdy modele Radeon X700 - dwa razy więcej.

Jak dowodzą wyniki testów, w większości prób wydajności nie daje to przewagi karcie ATI.

Karta GeForce 6600 GT ma dwie wersje - z interfejsem PCI Express x16 i AGP 8x. Oto ich specyfikacje.

Wersja PCI-Ex 16

Procesor NVIDIA GeForce 6600 GT

Częstotliwość taktowania procesora 500 MHz

Częstotliwość taktowania pamięci 500 MHz

Interfejs PCI Express x16

Wersja AGP 8x

Procesor NVIDIA GeForce 6600 GT

Częstotliwość taktowania procesora 500 MHz

Częstotliwość taktowania pamięci 450 MHz

Interfejs AGP 8x

Karty w zależności od modelu kosztują 860-1000 zł. Pomimo mniejszej liczby silników przetwarzania wierzchołków GeForce 6600 GT nieznacznie wygrywa w testach wydajności z rywalem spod znaku ATI z powodu wyższego taktowania rdzenia i pamięci. Dopasowując procesor GF 6600 GT do potrzeb interfejsu AGP 8x, NVIDIA zastosowała sprytny manewr, coś całkowicie odwrotnego, niż promowała, gdy PCI Express trafił na rynek. Wtedy karty AGP 8x komunikowały się z szyną PCIe za pośrednictwem specjalnego mostka. Teraz mostek posłużył do komunikacji w drugą stronę - pomiędzy układem PCI Express a AGP 8x. Obecnie wpływ tego elementu na wydajność kart praktycznie nie jest na tyle istotny, aby brać go w ogóle pod uwagę. Różnice tkwią jednak w budowie obu modeli kart, bo wersja AGP jest bardziej skomplikowana, a więc trochę droższa w produkcji. Istotną różnicą, wpływającą także na wydajność, jest niższe taktowanie pamięci wersji AGP (900 MHz wobec 1 GHz modelu PCIe).

Bez możliwości rozbudowy

Wydajność

Wydajność

Interfejs PCI Express umożliwia dostarczenie do karty ze slotu graficznego aż 75 W energii, co pozwala na rezygnację z montażu na karcie dodatkowego gniazda doprowadzającego do niej zasilanie. Wersja AGP zawiera takie gniazdo (standardowy Molex). Dodatkowym elementem jest także wspomniany już mostek, tłumaczący instrukcje PCIe na AGP. Umieszczono go w bezpośrednim sąsiedztwie procesora graficznego, jednak ograniczona powierzchnia karty wymusiła na konstruktorach dość nietypowy, ukośny montaż obu podzespołów. Wersja AGP różni się od PCIe jeszcze jednym, za to bardzo istotnym elementem: z powodu wykorzystywania jednokierunkowego interfejsu nie może pracować w trybie SLI. To istotna wada dla osób, które w przyszłości zechcą dokupić identyczną kartę i przyspieszyć generowanie grafiki nawet o 90 procent.

Wydajność kart z procesorami GeForce 6600 GT pozwala na płynną grę w wysokiej rozdzielczości nawet w wypadku najnowszych tytułów. Wersja PCI Express jest, oczywiście, nieco szybsza, głównie ze względu na wyższe o 100 MHz taktowanie pamięci RAM. W rozdzielczości 1280x1024 piksele, optymalnej dla większości graczy mających monitory LCD 17", karty NVIDII wypadają lepiej niż konkurencyjny Radeon X700 PRO w większości prób testowych. Wybór modelu z oferty NVIDII zależy, oczywiście, od twojej konfiguracji sprzętowej i planów wymiany komponentów peceta. Za tę samą cenę kupisz model PCIe i AGP 8x. Pierwszy jest nieco szybszy i pozwala na pracę w trybie SLI. Nie zawsze jednak te zalety zrównoważą wysoki koszt zmiany płyty głównej na model z nowocześniejszym interfejsem PCI Express.

Nie zazdrościmy ATI

Opłacalność

Opłacalność

ATI znalazło się w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o konkurowanie z NVIDIŃ. Na jej ofertę kart średniej prędkości składają się zarówno modele AGP, jak i PCIe, natomiast ATI ma tylko procesory współpracujące z nowszą, ale i mniej popularną szyną komunikacyjną. Trzeba pamiętać, że karty AGP nadal stanowią zdecydowaną większość sprzedawanych modeli i to się jeszcze długo nie zmieni. Na rynku brakuje tańszych płyt głównych z interfejsem PCIe, dominują drogie modele, o zaawansowanych możliwościach i bardzo dobrym, lecz nie zawsze koniecznym wyposażeniu. Radeon X600, zarówno w wersji XT jak i PRO, jest obecnie mało interesujący - pod względem wydajności. Przepaść dzieli go od kart X700 czy GF6600 GT. Nie może także konkurować z tańszą odmianą GF6600, która jest od niego szybsza, nowocześniejsza i często tańsza. Sytuacja zmieniła się diametralnie od zeszłego roku, gdy to właśnie ATI dominowało, oferując niepokonane w swoich kategoriach Radeony 9600 i 9800. Jak widać, nie należy spoczywać na laurach, jak kanadyjski producent. Mamy nadzieję, że już wkrótce ATI po raz kolejny pokaże swój nieprzeciętny potencjał.

Gainward PP! Ultra/1960 PCX GS GLH

Najdroższa, ale i najszybsza karta testu, wyposażona w bardzo dobre komponenty, pozwalające na dodatkowe przetaktowanie.

GeForce 6600 GT nie daje szans konkurencji. Nie tylko wygrywa z najgroźniejszym ATI Radeon X700 PRO, ale także brak mu bezpośredniego rywala, którym krótko był Radeon X700 XT. Producent wycofał jednak ten model ze swojego katalogu, wprowadzając wolniejsze odmiany Radeonów X800. Ponieważ są droższe od zwycięskiego modelu karty NVIDII, Gainward znajduje się w bardzo komfortowej sytuacji rynkowej. Wiele pisaliśmy już we wstępie o cechach modeli GeForce 6600 GT, ale warto podkreślić jeszcze jedną, bardzo istotną przewagę tego procesora nad modelami ATI.

Programowalny procesor wideo

Układ ten w procesorach ATI realizuje jedynie predefiniowane, ustawione na stałe funkcje. Nie można ich zmieniać. PureVideo NVIDII to jednostka w pełni programowalna, która wraz z opracowywaniem nowych funkcji poprawy jakości obrazu może być zasilana nowymi algorytmami. Możliwości obliczeniowe tego procesora są ogromne i na razie nie w pełni wykorzystane, ale już to, co oferuje, zdecydowanie przewyższa możliwości układów ATI. NVIDIA pozwala m.in. na sprzętowe dekodowanie materiałów MPEG2 HD, WMV HD, czyli plików wideo wymagających potężnej mocy obliczeniowej procesora. Dekodowanie jest realizowane sprzętowo i aby takie filmy odtwarzać, wystarczy przeciętny pecet. Karta Gainwarda dysponuje wyjątkowo dużym potencjałem mocy. Zastosowano szybkie układy pamięci GDDR3 o czasie dostępu 1,6 ns, które w domyślnym trybie przetaktowania (Enhanced) pracują z częstotliwością 1150 MHz. Z tego też względu pokryto je wydajnymi radiatorami, skutecznie odprowadzającymi wytwarzane ciepło.

Informacje Multimedia Vision

tel. (22) 3389000

http://www.mmv.com.pl

Cena 1179 zł


Zobacz również