Granie bez ograniczeń

Czy można jednocześnie cieszyć się płytami w formacie DVD-Audio i SACD? Czy odtwarzacz za kilkaset złotych nadaje się do kina domowego? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.

Czy można jednocześnie cieszyć się płytami w formacie DVD-Audio i SACD? Czy odtwarzacz za kilkaset złotych nadaje się do kina domowego? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego mamy słuchać tylko płyt DVD-Audio albo wyłącznie krążków SACD? To przecież ograniczanie swobody dostępu do muzyki. Kolejne - po regionach. W obu przypadkach powody wprowadzenia danego rozwiązania były takie same - chęć jak największego zysku. Producenci odtwarzaczy DVD (często będący jednocześnie związani z produkcją filmową) i wytwórnie Hollywood "przejechały się" jednak na wymyślonych przez siebie obostrzeniach. Okazało się, że blokady regionów można bez większych problemów obejść, a embargo na odtwarzanie płyt konkretnego formatu audio również wkrótce upadnie. Stało się. Prezentujemy odtwarzacz multiformatowy, który sprawia, że dylematy związane z wyborem sprzętu odchodzą w niepamięć. Pioneer stworzył DVD, które czyta wszystko - SACD, DVD-Audio, nagrywane płyty DVD i MP3. Wydaje się nam, że tak właśnie powinna wyglądać wzorcowa maszyna do oglądania filmów. Jest ona wprawdzie droga, ale na rynek już trafiają podobne urządzenia o połowę tańsze. Do obozu producentów odtwarzaczy multiformatowych przyłączył się Marantz. Lada chwila pojawi się też podobne urządzenie Onkyo. Maszyna zaczyna się więc rozkręcać i z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w przyszłym roku będzie jedynie niewielka liczba urządzeń monoformatowych. Cen odtwarzaczy DVD na poziomie 700-800 zł w każdym razie już się doczekaliśmy. Okazuje się również, że takie modele sprawują się całkiem dobrze. I co ciekawe, dokładając kilkaset złotych, można kupić DVD, które nie tylko bardzo dobrze działa, ale też wyglądem przypomina statek kosmiczny. A propos statku kosmicznego - wydane już "Gwiezdne Wojny II - Atak Klonów", zgodnie z życzeniem i inwencją reżysera, są nagrane z 7-kanałową ścieżką DD EX. Przetestowaliśmy najnowszy amplituner Denona, który starł się z siłami Imperium w siedmiu, a nawet ośmiu kanałach - tyle bowiem kolumn można do niego podłączyć.

JVC XV-N5

UFO czy odtwarzacz DVD? To często pierwsza reakcja na najnowszy model JVC.

DVD JVC jest niezwykłe pod względem stylistycznym. Oczywiście na dzisiejszą modłę obudowę spłaszczono jak tylko się dało. To jednak nie jest główna atrakcja. Jest nią podświetlanie przedniej ścianki. Frontowy płat tworzy pas półprzeźroczystego mlecznego plastiku. Pośrodku ulokowano szufladę napędu, a po prawej stronie - standardowych rozmiarów wyświetlacz LCD. Wszystko jest w normie, do czasu gdy nie uruchomimy przycisku zasilania. Wtedy przód zostaje rozświetlony niebieskim światłem. Efekt nie jest jednakowy na całej powierzchni panelu, lecz podświetlenie jest intensywniejsze na skrajach obudowy i zmniejsza się w miarę dochodzenia do szuflady napędu.

Wzornictwo niezbyt udane. Pod względem funkcjonalności dobry. Najważniejsze klawisze fosforyzują w ciemności.

Wzornictwo niezbyt udane. Pod względem funkcjonalności dobry. Najważniejsze klawisze fosforyzują w ciemności.

Dodatkowego smaczku stylistycznego dodają guziki sterowania, które są umieszczone na skraju górnej części obudowy. Zostały one również wykonane z mlecznego plastiku. Jest w tym jednak jeden haczyk - nie można wyłączyć podświetlenia. Jeśli więc nie lubimy tego typu upiększeń, to model ten może nie przypaść do gustu. Wyposażenie, jak na tę klasę cenową, jest znakomite: dwa rodzaje wyjść cyfrowych, Scart z RGB, odtwarzanie MP3, SVCD oraz coś, co wyróżnia NV5 na tle konkurentów - rozbudowana sekcja regulacji parametrów obrazu oraz możliwość wyświetlania na telewizorze, zapisanych na płytach CD zdjęć w formacie JPEG. Pod względem jakości obrazu i dźwięku JVC należy to czołówki w swojej klasie. Wizja jest bardzo dobra pod każdym względem. Od razu zwraca naszą uwagę naturalność kolorów. Barwy są prawdziwe, balans bieli nie jest przechylony ani na stronę ciepła, ani chłodu. Jest taki jak powinien być. Także inne cechy, takie jak prawidłowo odwzorowana głębia czerni, drugie plany bogate w detale, wśród tanich modeli DVD nie są standardem. To samo dotyczy brzmienia. Pomijając zastosowane przetworniki 24-bitowe/192 kHz, które są już praktycznie normą, brzmienie jest przyjemne dla ucha, a równowaga tonalna zachowana. Napęd to prawdziwy "struś pędziwiatr". Przeskakuje między ścieżkami w okamgnieniu.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD

Cena 1299 zł

Dystrybutor JVC, http://www.jvc.com.pl

Wymiary 42 x 9,5 x 27,8 cm

Waga 4,3 kg

Funkcje regulacja parametrów obrazu w bardzo szerokim zakresie, odtwarzanie MP3, SVCD, JPEG, kilka trybów przestrzennych audio, zoom (do 1000X), kompresja dynamiki

Złącza Euroscart, kompozyt, S-Video, analogowe wyjście stereo, cyfrowe audio (elektryczne i optyczne), AV Compulink (do połączenia urządzeń firmowych w zestaw sterowany jednym pilotem)


Zobacz również