HIS Excalibur Radeon X800 Pro IceQ II

Jedna z najpotężniejszych kart graficznych z układem chłodzenia, jakich mało.

Jedna z najpotężniejszych kart graficznych z układem chłodzenia, jakich mało.

Karty graficzne z procesorem ATI Radeon X800 PRO to dobrze już znane potężne narzędzia dla wymagających graczy. Dopiero na takim sprzęcie "Doom 3" czy "Far Cry" dostają skrzydeł, które można nieco podciąć, ustawiając jakość generowania grafiki na najwyższy poziom. HIS, produkując własną odmianę kart X800 PRO, nie oparł się jednak na otrzymanym od ATI projekcie wzorcowym, lecz opracował niezwykle ciekawy i rozbudowany układ chłodzenia, który otrzymał nazwę IceQ II.

Chłodzenie na całego

Sens stosowania tak wielkiego układu chłodzenia jest dwojaki. Po pierwsze, dzięki niemu karta HIS pracuje niemal bezgłośnie, a po drugie, temperatura pamięci i procesora graficznego jest zdecydowanie niższa niż w rozwiązaniach konwencjonalnych. Producent obiecuje obniżenie temperatury aż o 11 stopni C, wytłumienie 40 procent hałasu powodowanego przez układ chłodzenia i zmniejszenie o 30 procent ilości ciepła odprowadzanego z karty do obudowy. Dodatkowym atutem jest możliwość dalszego przetaktowania procesora i pamięci. Szczególnie układ graficzny da się dość istotnie podkręcić. Pamięci, z racji standardowego wyśrubowania częstotliwości pracy, poddają się tuningowi znacznie oporniej.

Wadą systemu IceQ II jest to, że zajmuje aż dwa sloty na płycie głównej. Standardowe Radeony X800 PRO nie przeszkadzają w instalacji kart w sąsiednim porcie PCI. W testach IceQ II uzyskał podobne wyniki, jak inne modele X800 PRO. Wydajność 12-potokowej jednostki obliczeniowej jest większa niż konkurencyjnych GeForce 6800, ale ustępuje pod tym względem zbliżonym cenowo modelom GeForce 6800 GT.

Informacje Pronox Technology, tel. (32) 2075600, http://www.pronox.com.pl

Cena 1999 zł


Zobacz również