HP designjet 100

Atramentowa drukarka formatu A1

Atramentowa drukarka formatu A1

Wielkoformatowa kolorowa drukarka atramentowa designjet 100 powstała z myślą o zastępowaniu ploterów. Jednak okazała się bardziej uniwersalna.

Wielkoformatowa kolorowa drukarka atramentowa designjet 100 powstała z myślą o zastępowaniu ploterów. Jednak okazała się bardziej uniwersalna.

Przebudowa drukarki A4 na wielkoformatową wydaje się prosta. Niestety, nie jest to wyłącznie kwestia użycia szkła powiększającego. W "wyrośniętej" drukarce należy zadbać o wmontowanie pasków, kółek i innych elementów o większej wytrzymałości, nie tracąc przy tym zegarmistrzowskiej precyzji. System podawania papieru musi być dostosowany do cięższych arkuszy. Zamiast zwykłych dwudziestu centymetrów, w drukarce obsługującej format A1 głowica musi pokonać za jednym posuwem dystans trzy razy większy. Ale z precyzji ruchu wzdłuż tej trasy nie można zrezygnować, chyba że zdecydujemy się na budowę obrazu z punktów kilkakrotnie większych niż do tej pory, takich jak np. w kasach fiskalnych. Ale na oglądanie portretu czy scenki rodzajowej na wydruku o jakości rachunku z supermarketu trudno kogokolwiek namówić.

Dwie strony medalu

Jasne, że konstrukcja drukarki wielkoformatowej musi być poważnie zmieniona. W designjecie 100 zbiorniki atramentu nie wędrują razem z głowicą, tak jak w mniejszych modelach, ale spoczywają w specjalnym pojemniku z boku drukarki. Do dysz drukujących tusz dopływa giętkimi przewodami. W ten sposób zmniejszono poruszającą się masę i siły bezwładności. Drukarka nie ma tendencji do wędrowania po stole a i silnik, kółka zębate i inne elementy mechaniczne nie muszą mieć aż tak zwiększonej wytrzymałości.

Pomimo to nie udało się zachować rozdzielczości znanej z mniejszych modeli. designjet oferuje tylko 600x1200 dpi. Rzeczywiście rozdzielczość wydruków nie jest nadzwyczajna. Widać to zwłaszcza w trybie średnim, ale najlepszym z dopuszczalnych na zwykłym papierze. Generalnie zachwiana została równowaga barw w kierunku czerwieni. Takie obiekty jak owoce, niebo, trawa czy skóra tracą w tych ustawieniach wiele ze swego wyrazu. Te zarzuty nie dotyczą grafiki biznesowej czy rysunków technicznych, gdzie dokładne oddanie koloru ma drugorzędne znaczenie. W takim przypadku cenniejsze jest trzykrotne skrócenie druku w trybie normalnym od utraty niepotrzebnych odcieni.

Specyficzna jakość

W trybie najwyższym kolory oddane są o wiele wierniej, chociaż i tutaj sporo brakuje do ideału. Powróciła równowaga barw i szarości. Jednak nie ma co ukrywać, na ścianie zdjęcia wyjdą piękne, ale w rodzinnym albumie - ledwo przeciętnie. Nie są to zarzuty do producenta drukarki, a raczej przestrogi, aby od modelu przeznaczonego do rysunków nie wymagać zbyt wiele.

Wnętrze drukarki - głowica i rolki do przesuwania papieru.

Wnętrze drukarki - głowica i rolki do przesuwania papieru.

Większa rozdzielczość w trybie najwyższym przyda się do kreślenia linii. Także tutaj, podobnie jak z kolorem, mamy tematy łatwiejsze i trudniejsze. Do długich linii pod niewielkim skosem koniecznie należy stosować tryb najlepszy, do innych, nawet krzywych - wystarczy ten średni.

Rozpęd dużego

Na szerokim wałku nie jest łatwo utrzymać wysokiego tempa druku. Zresztą nie było to zamiarem producenta, skoro wyposażył drukarkę w silnik wyrzucający pustą stronę A4 co osiem sekund. Prawdziwy tekst drukuje się dwa razy wolniej, grafika lub zdjęcie A4 - w cztery minuty. Druk na A2 trwa już dziesięć minut, na A1 - piętnaście. W trybie normalnym podane czasy należy skrócić trzykrotnie.

Silną stroną drukarki jest obsługa papieru. W menu sterownika jest wiele nośników od zwykłych kartek po transparenty, papier welinowy i kalkę techniczną. Do dyspozycji są trzy podajniki, dwa do pojedynczych arkuszy i kaseta. Z tej ostatniej papier o gramaturze 240 g/m2 przeszedł bez zacięć, do obsługi jeszcze sztywniejszych nośników jest specjalny podajnik tylny. Nie musieliśmy usuwać zacięć papieru, ale dostęp do wnętrza jest bardzo łatwy. Pobieranie nawet jednej kartki jest całkowicie automatyczne, mechanizm precyzyjnie ustawia arkusz w pozycji początkowej. W tym czasie urządzenie wydaje dziwne odgłosy, ale sam druk przebiega zdumiewająco cicho.

Drukarka ma wiele sterowników, nie tyle do różnych systemów, ale raczej rozmaitych aplikacji inżyniersko-biurowych, między innym do AutoCAD-a, Microsoft Office czy programów graficznych Adobe. Wszystko pod Windowsami.

Wśród drukarek A4 łatwo znaleźć lepsza i tańszą. Siła designjeta tkwi w wielkości formatu. Znakomicie sprawdzi się u konstruktorów, geografów, w wielkowymiarowej grafice prezentacyjnej czy agencjach reklamowych. Szkoda jej do kopert.


Zobacz również