Harman AVR 3550

Stylistyka urządzeń Harmana nie zmienia się: aś duże i solidne jak amerykański pick-up.

Stylistyka urządzeń Harmana nie zmienia się: aś duże i solidne jak amerykański pick-up.

Nowy model amplitunera AVR 3550 ma wzbudzać zaufanie solidnością wykonania i amerykańskim, mocnym brzmieniem. Urządzenie już wymiarami i masą robi wrażenie. Wystarczy zajrzeć do środka, by zrozumieć, dlaczego. Oprócz elementów elektroniki najwięcej kilogramów "dokłada" tu duży transformator. Jest on poniekąd jedną z wizytówek Harmana. Firma bowiem szczyci się wydajnością prądową swoich wzmacniaczy, jednocześnie rzetelnie podając moc poszczególnych kanałów.

W porównaniu z poprzednim modelem AVR 3500 w wersji 3550 nie zmieniło się zbyt wiele. Modyfikacje dotyczące wyposażenia można nazwać dopieszczeniem szczegółów. Funkcje pozostały bez zmian.

Bardzo duży, wygodny w obsłudze także w nocy, bo wszystkie klawisze fosforyzują w ciemności. Poszczególne podgrupy posegregowane logicznie w segmenty.

Bardzo duży, wygodny w obsłudze także w nocy, bo wszystkie klawisze fosforyzują w ciemności. Poszczególne podgrupy posegregowane logicznie w segmenty.

Konfigurowanie urządzenia odbywa się w dwóch etapach. Radzimy skorzystać z funkcji EzSet. Jest to ciekawe rozwiązanie z pilotem zdalnego sterowania, który jest wyposażony w mikrofon ułatwiający dokonanie ustawienia kolumn. Funkcja automatycznie dopasowuje poziom wysterowania kolumn, a pomiary odbywają się na zasadzie generowania przez amplituner odbieranych przez mikrofon szumów testowych.

Najistotniejszym udoskonaleniem jest wzrost mocy wzmacniaczy z 45 do 60 W na kanał. To sporo, co można bezpośrednio odczuć podczas odsłuchów w większych pomieszczeniach. AVR 3550 nie ma najmniejszych problemów z ich nagłośnieniem i to nagłośnieniem w dobrym stylu. Poprawiono bas. Do poprzednika można było mieć zarzuty o zbyt skąpe dawkowanie niskich częstotliwości. Tu nic takiego nie występuje. Niskie tony mają charakter lubiany przez wielu słuchaczy, nie są zbyt miękkie i rozlazłe. Ich kontrola jest bardzo dobra (w stereo czuć dodatkową poprawę zwięzłości basu) i poprawnie wpisuje się w charakter "pełnowymiarowego" kina w dobrym wydaniu. Soprany są wyeksponowane kosztem nieco cofniętej średnicy. Góra nie razi jednak ostrością, chociaż kiedy trzeba zagrać zdecydowanie, amplituner nie zawaha się tego zrobić.

Informacje

Typ amplituner

Cena 2850 zł Dystrybutor P.H. Ryszard Bałys, http://www.rb.com.pl

Wymiary 44 x 16,6 x 39 cm

Waga 12 kg

Funkcje EzSet, programowalny pilot z makrami, 10 trybów DSP, DLP II, dekoder MP3 pozwalający na odtwarzanie plików z komputera, przypisywanie złączy cyfrowych źródłom, Logic7, VMAx, tuner z RDS

Złącza wejścia cyfrowe audio (2 optyczne, 2 elektryczne); wyjścia cyfrowe audio (optyczne i elektryczne); wejścia analogowe (5 kompletów RCA z odpowiadającymi im złączami wideo kompozyt i S-Video); wyjścia analogowe (2 komplety RCA); 6-kanałowe wejście analogowe na dekoder zewnętrzny, dodatkowe subwooferowe


Zobacz również