Hitachi PJ-TX100

Projektor LCD ze świetną optyką, matrycą wysokiej rozdzielczości i o dużym kontraście.

Projektor LCD ze świetną optyką, matrycą wysokiej rozdzielczości i o dużym kontraście.

Najlepszy obecnie kinowy projektor Hitachi wyposażono w takie same panele LCD, jakie znajdują się w modelach Epsona czy Panasonica (ich testy także prezentujemy w tym wydaniu). Jednak stylistyka obudowy jest jedyna w swoim rodzaju. Przód obudowy wygięty jest łukowato na całej swej wysokości, eksponując obiektyw wyposażony w ogromne soczewki. Tak duże soczewki wykonane z dobrych materiałów zapewnią niezniekształcony obraz w dużym zakresie przybliżenia. Możliwa jest mechaniczna regulacja położenia obiektywu w pionie i poziomie, jednak należy pamiętać, że model ten wyświetla dolną krawędź obrazu dokładnie na poziomie ustawienia projektora (większość projektorów rzuca obraz powyżej poziomu ich ustawienia). Tak więc są spore możliwości obniżenia wyświetlanego obrazu (przy ustawianiu standardowej projekcji przedniej) lub też jego podniesienia (jeśli projektor zawiśnie odwrócony pod sufitem). W stosunku do modelu Epsona obraz jest ostrzejszy na całej powierzchni ekranu, choć zakres przybliżenia w Epsonie jest lepszy, tzn. ma większą możliwość regulacji rozmiarów obrazu. W Hitachi zoom jest ręczny, a w Epsonie mechaniczny. Nie jest to istotne utrudnienie, bo w praktyce regulacji tej dokonuje się bardzo rzadko. Rozdzielczość paneli projektorów Epsona i Hitachi jest identyczna. Taki sam jest również współczynnik kontrastu wynoszący 1200:1. Jasność jest jednak wyraźnie niższa w modelu Hitachi. Obraz o pożądanej jakości uzyskamy przy pełnym zaciemnieniu. Przy lekkim oświetleniu pomieszczenia głębia czerni drastycznie ulega pogorszeniu.

Projektor jest bardzo cichy, o ile ustawiono go w tryb pracy ekonomicznej. Zwiększenie jasności powoduje, że wentylatory generują szum mogący przeszkadzać podczas cichszych scen. Do oglądania filmów tryb ekonomicznej pracy lampy jest wskazany tym bardziej, że obniżenie jasności skutkuje polepszeniem reprodukcji czerni. Tę można dodatkowo poprawić, regulując prześwit przesłony (IRIS). Czerń ulega znacznej poprawie w momencie zmniejszenia otworu przesłony. Automatycznie spada także jasność, a przy zbyt dużym przyciemnieniu można doprowadzić do utraty części detali w ciemnych scenach. Jednak wyważona regulacja daje bardzo dobre rezultaty i dość głęboką czerń. Bardzo przydają się opcje służące precyzyjnemu dostrojeniu barw. Fabryczne nastawy nie są najszczęśliwiej dobrane (balans bieli przesunięty jest w stronę różu), dużo lepszy obraz można uzyskać, dokonując ich modyfikacji.

Poprawnie dostrojony projektor prezentuje doskonale naturalne barwy. Obraz jest doskonale spójny i, podobnie jak w urządzeniu Epsona, nie widać w jasnych scenach pionowych pasów matrycy LCD zauważalnych w przypadku modelu Panasonica. Hitachi PJ-TX100 wyposażono w zaawansowany procesor progresywnego skanowania (do wyboru tryb filmowy, wideo lub auto). Pracuje on poprawnie, jednak najlepszy obraz uzyskaliśmy korzystając oczywiście z usuwania przeplotu bezpośrednio w wysokiej jakości odtwarzaczu DVD. Ostrość była wyraźnie lepsza, poprawie uległa także gradacja barw. Projektor ma pełny zestaw złącz: oprócz obowiązkowego w kinie domowym gniazda komponentowego, jest komputerowe VGA oraz cyfrowe DVI.

Polecamy oczywiście korzystanie z transmisji cyfrowej, jednak także dobry przewód komponentowy zagwarantuje doskonałą jakość wizji. We współpracy z komputerem projektor Hitachi radził sobie dużo lepiej niż modele Epsona i Panasonica. Po ustawieniu rozdzielczości rzeczywistej matrycy LCD uzyskaliśmy obraz o doskonałej ostrości, nie występowały także przekłamania barw i trudności w synchronizacji z kartą graficzną. Wszystkie informacje menu ekranowego wyświetlane są w języku polskim. To bardzo duża zaleta, szczególnie jeśli mamy do czynienia z tak rozbudowaną liczbą funkcji, w jaką wyposażony jest projektor Hitachi. Jedyną wadą jest krótka żywotność lampy wynosząca 2000 godz.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 9740 zł

Dystrybutor IRS http://www.irs.com.pl

Wymiary 35 x 12,1 x 28,5 cm

Waga 3,6 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, ręczne przesuwanie obiektywu, progresywne skanowanie, cyfrowa korekcja gamma

Złącza S-Video, kompozytowe, komponent, VGA, DVI-D, RS232C

Trwałość lampy 2000 godz.

Kontrast 1200:1

Głośność 26 dB

Główni rywale

Epson EMP-TW200H 8850 zł

Cicho pracujący projektor LCD, z opcjami pozwalającymi na precyzyjną kalibrację. Dobrze nasycone barwy, niezła głębia czerni, spójny obraz.

Panasonic PT-AE700 10969 zł

Znakomity projektor LCD, z bogatym zestawem regulacji, generujący obraz, który można by uznać za świetny, gdyby nie pionowe pasy widoczne na jasnych obszarach ekranu.


Zobacz również