Hollyłódź

Młodszy brat sławnego Vegas to narzędzie dla odbiorców indywidualnych. Zainteresuje tych domowych reżyserów, którzy lubią w pełni kontrolować szczegóły filmu i wygląd płyt DVD.

Młodszy brat sławnego Vegas to narzędzie dla odbiorców indywidualnych. Zainteresuje tych domowych reżyserów, którzy lubią w pełni kontrolować szczegóły filmu i wygląd płyt DVD.

Vegas MovieStudio 6, podobnie jak programy firmy Magix, jest przeznaczone dla posiadaczy kamer wideo, którzy tworzą choćby filmy z wakacji czy domowych uroczystości i nie chcą się ograniczyć do automatów oferowanych w popularnych aplikacjach typu Pinnacle Studio czy Ulead VideoStudio, a oczekują narzędzi do bardziej szczegółowej edycji.

Movie Studio

Movie Studio, zaliczane do klasy "studyjnych" aplikacji Sony Pictures, przeznaczonych dla domowego użytkownika, to jeden z najbardziej zaawansowanych funkcjonalnie wideo-edytorów w swojej klasie.

Jego zaletą jest zarówno obszerna obsługa nowoczesnych mediów, jak i szeroka paleta narzędzi pozwalających wygodnie ciąć i sklejać fragmenty ścieżek (dostępny jest tylko widok ścieżek, bez widoku slajdów), tworzyć konfigurowalne przejścia między nimi (ok. 200 gotowych w 23 kategoriach), opatrywać je napisami czy efektami wideo (ok. 300 predefiniowanych efektów w 46 kategoriach). Właśnie ta konfigurowalność wizualnych efektów, jakie można nadawać fragmentom ścieżek, nie ma chyba równych w swojej klasie, może poza programem Magiksa. Pełna kontrola parametrów, z natychmiastowym podglądem ostatecznego rezultatu, a także opcja ich zapisywania do wielokrotnego wykorzystania powodują, że możliwości kreacji ogranicza jedynie wyobraźnia użytkownika. W programie jest m.in. narzędzie do odwracania kierunku ruchu wideo.

Imponujący zestaw narzędzi wideoedytora zadowoli nawet wybrednych użytkowników.

Imponujący zestaw narzędzi wideoedytora zadowoli nawet wybrednych użytkowników.

Program oferuje maksymalnie osiem ścieżek, po cztery na wideo (w tym napisy) i audio (muzyki, nagrań z mikrofonu i specjalnych efektów dźwiękowych). Ze strony Sony Pictures można pobrać kolekcje dźwięków, które wzbogacą prezentację. Każdą ze ścieżek dodatkowo przetworzysz za pomocą obszernej palety filtrów, przy czym możliwe jest stosowanie ich kombinacji. Jeśli na dysku jest zainstalowany edytor dźwięku Sound Forge, ścieżki dźwiękowe można edytować poza Movie Studio. Poszczególne ścieżki składające się na cały film włączysz i wyłączysz w panelu z ich listą.

Import mediów obejmuje wszystkie popularne formaty audio i wideo, a także pobieranie z kamery wideo, kamery internetowej, ze skanera czy aparatu fotograficznego. Eksport pozwala tworzyć pliki AVI, RealMedia, Windows Media, QuickTime, MPEG-1 i MPEG-2 (z wykorzystaniem gotowych szablonów, m.in. obsługą wymiarów 16:9 Widescreen), a także tworzyć projekty CD, VCD i DVD czy eksportować do kamery wideo.

Movie Studio nie ma, oczywiście, możliwości "dużego" Vegas, ale domowemu użytkownikowi wystarczy z naddatkiem. Wyeksportowane filmy są tworzywem dla drugiej aplikacji w zestawie, DVD Architecta.

DVD Architect Studio

DVD Architect Studio to instalowany razem z Movie Studio program do DVD authoringu - niestety, nie ma bezpośredniego przejścia między nimi, oba działają niezależnie. Aplikacja ta wykorzystuje filmy utworzone w Movie Studio (może też importować inne pliki filmowe, graficzne i dźwiękowe), natomiast rolą autora jest skonstruowanie interfejsu płyty, który będzie sterować prezentacją w komputerze lub telewizorze.

DVD Architekt daje pełną swobodę w konstruowaniu interfejsu płyty.

DVD Architekt daje pełną swobodę w konstruowaniu interfejsu płyty.

Program dostarcza kilkadziesiąt gotowych szablonów graficznych, których elementy tworzą ostateczną postać pokazu. Można m.in. tworzyć tzw. ruchome menu, a wygląd interfejsu w dowolnej chwili ocenić na podglądzie.

Zaletą programu jest możliwość samodzielnego tworzenia szablonów, które składają się z kilku ściśle określonych plików graficznych i wiążącego całość tekstowego pliku w formacie XML. Daje to duże pole do popisu osobom twórczym, szukającym oryginalnych rozwiązań. W witrynie producenta dostępny jest podręcznik opisujący dokładnie składnię plików szablonów. Zresztą samodzielnie zbudowane w Architekcie menu można zapisać jako szablon do późniejszego wykorzystania.

Minimalne wymagania całego pakietu obejmują Windows 2000/XP, procesor Pentium 500 MHz, pamięć 128 MB i dysk 150 MB. Są zatem zdecydowanie mniejsze niż konkurencyjnego Pinnacle Studio. Choć w typowych sytuacjach program jest dość intuicyjny w obsłudze, bardziej wnikliwym użytkownikom zaleca się korzystanie z obszernego podręcznika, który wyjaśnia rozmaite bardziej skomplikowane operacje, a także znaczenie rozbudowanych preferencji.

Informacje

http://www.sonymediasoftware.com

Cena 90 USD


Zobacz również