Hollywood w salonie

Nowoczesny projektor, szeroki ekran i potężne głośniki, czyli domowa sala kinowa z prawdziwego zdarzenia to dla większości miłośników dobrego kina marzenie. Choć koszty takiej instalacji wynoszą tyle co porządny samochód, to nie brakuje na nie chętnych. Warto w takim razie przyjrzeć się, jak przy pomocy wyspecJalizowanej firmy zamienić mieszkanie w kino z prawdziwego zdarzenia.

Nowoczesny projektor, szeroki ekran i potężne głośniki, czyli domowa sala kinowa z prawdziwego zdarzenia to dla większości miłośników dobrego kina marzenie. Choć koszty takiej instalacji wynoszą tyle co porządny samochód, to nie brakuje na nie chętnych. Warto w takim razie przyjrzeć się, jak przy pomocy wyspecJalizowanej firmy zamienić mieszkanie w kino z prawdziwego zdarzenia.

Większość zestawów kina domowego, jakie można spotkać w mieszkaniach, składa się z telewizora, DVD, amplitunera oraz wolno stojących głośników. Jednak dopiero zastosowanie dobrego projektora i ekranu daje efekt porównywalny z wrażeniami, jakie można uzyskać w normalnym kinie. Oczywiście taka instalacja wymaga dużych nakładów - za cenę projektora można kupić niezłej klasy komplet wraz z telewizorem. Również pomieszczenie wymaga specjalnego przygotowania. Musi w nim być miejsce na ekran, duży projektor i dobre głośniki.

Jednak wrażenia z oglądania filmów w tak przygotowanym kinie domowym rekompensują poniesione nakłady: rozmiar i jakość obrazu sprawiają, że widz całkowicie zatapia się w filmie, a przestrzenny dźwięk wzmaga to odczucie.

Fachowo wykonana instalacja staje się elementem pomieszczenia, który nie szpeci go, ale doskonale wkomponowuje się w styl i wystrój wnętrza. Żadna pani domu nie będzie zirytowana rzucającymi się w oczy kolumnami czy wszechobecnymi kablami.

Założenia

Pomieszczenie, w którym przeprowadzano instalację, znajduje się w bloku mieszkalnym. Nie jest wydzieloną salą kinową, lecz jednocześnie pełni funkcję salonu. Konieczne było więc takie umieszczenie elementów kina domowego, by nie utrudniały życia, a przy tym były wkomponowane w wystrój pokoju. Za ścianą, na której umieszczono ekran, znajduje się sypialnia. Należało więc odpowiednio wytłumić ścianę dzielącą oba pomieszczenia.

System nagłośnienia musiał tak działać, by efekt dźwięku przestrzennego był słyszalny nie tylko w jednym punkcie pokoju, ale i dla osób, które będą siedziały na kanapie na wprost ekranu.

Klient zamawiający instalację oczekiwał, by system kina domowego był praktycznie niewidoczny, gdy jest wyłączony. Stąd konieczność ukrycia projektora i ekranu. Wymaganiem było również znalezienie miejsca na mały, 21-calowy telewizor, który będzie można szybko włączyć, by obejrzeć np. wiadomości.

Pokój

Kino ukryte w pokoju

Kino ukryte w pokoju

Opisywana instalacja stanowi integralną część pomieszczenia - zarówno pod względem wystroju, jak i funkcjonalności nie zakłóca wystroju wnętrza. Aby taki efekt uzyskać, projektowanie systemu kina domowego rozpoczęto już wtedy, gdy mieszkanie było w stanie surowym. Firma przeprowadzająca instalację ściśle współpracowała z architektem projektującym wnętrze i ekipą wykonującą projekt. Warto zwrócić uwagę, że pokój jest daleki od teoretycznych założeń pomieszczenia o idealnych własnościach akustycznych. Za plecami widza siedzącego na kanapie nie ma ściany, kilka metrów dalej znajduje się otwarta kuchnia. Aby poprawić akustykę pokoju, starano się umieścić w nim możliwie dużo elementów rozpraszających i tłumiących dźwięk - drobne załamania gładkich powierzchni w połączeniu z zastosowanymi na ścianach tynkami strukturalnymi ograniczają odbicia wysokich dźwięków. Podobną funkcję pełnią leżące na podłodze dywany. Z kolei duże, miękkie kanapy zapobiegają rezonansom dźwięków o niskiej częstotliwości.

W pokoju są dwa duże elementy stanowiące element konstrukcji kina domowego. Podwieszany pod sufitem blok kryje projektor wraz z urządzeniem go opuszczającym i głośniki efektowe. Z kolei ekran i odtwarzacz DVD, wzmacniacz i głośniki przednie umieszczono w ściance naprzeciwko kanapy. Aby wyciszyć ścianę, za ekranem zastosowano wypełnienie z gęstej wełny mineralnej.

Wszystkie kable, jakie trzeba było poprowadzić w pomieszczeniu, ukryto w ścianach. Wcześniej przygotowany projekt pozwalał uniknąć przykrych niespodzianek i zagwarantował poprawne wykonanie instalacji.


Zobacz również