Hover Ace

Szaleńcze pościgi w futurystycznej scenerii. Podtytuł na pudełku z grą - ''zręcznościowe wyścigi bitewne'' - brzmi zabawnie i pompatyczne, ale w pełni oddaje charakter rozgrywki.

Szaleńcze pościgi w futurystycznej scenerii. Podtytuł na pudełku z grą - ''zręcznościowe wyścigi bitewne'' - brzmi zabawnie i pompatyczne, ale w pełni oddaje charakter rozgrywki.

Rajdy poduszkowców to ulubiona rozrywka kolonistów na obcych planetach.

Rajdy poduszkowców to ulubiona rozrywka kolonistów na obcych planetach.

Rzecz dzieje się w bliżej nieokreślonej przyszłości, a poszczególne wyścigi są rozgrywane w czterech futurystycznych lokacjach Wenus, Marsa, Lodowej Planety i Ziemi. Gra oferuje 16 przyzwoitych tras, rozmieszczonych po cztery na każdej z planet. Hover Ace ma wyłącznie tryb gry pojedynczej, co w pozycji tego typu wydaje się poważnym błędem. Brak opcji multiplayer autorzy rekompensują jednak aż sześcioma różnymi trybami: mistrzostwa, szybki wyścig, wyścig na czas z bramkami, Ostatni wygrywa oraz zwykły wyścig na czas.

Liga międzyplanetarna

Podstawową rozgrywką są, oczywiście, mistrzostwa, podczas których każdy gracz musi zaliczyć cztery etapy, po cztery wyścigi każdy.

Hover Ace
Choć podstawowym zadaniem wszystkich zawodników pozostaje dotarcie do linii mety na pierwszej pozycji, nie zawsze gwarantuje to zwycięstwo. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów, otrzymywanych m.in. za zajętą pozycję, liczbę zebranych bonusów i zestrzeleń. Suma punktów zdobytych w poszczególnych wyścigach decyduje o pozycji gracza w tabeli. Liczba punktów zdobytych w grze przekłada się bezpośrednio na gotówkę, za którą można ulepszać pojazdy przed każdym z wyścigów (dokupując silniki, osłony, broń).

Wśród pozostałych trybów do najciekawszych należy zaliczyć Kostkę energii oraz Ostatni wygrywa. W pierwszym z nich podstawowym zadaniem gracza jest przechwycenie generatora i doniesienie go do mety. Przechwycenie kostki energii odbywa się poprzez dotknięcie lub zestrzelenie pojazdu przeciwnika (taka pogoń za lisem). Natomiast w trybie Ostatni wygrywa celem gracza jest przetrwanie wyścigu, w którym po każdym okrążeniu odpada ostatni ze stawki.

Tuning

W każdym wyścigu gracze zdobywają gotówkę, którą mogą przeznaczyć na "podkręcenie" auta. Do dyspozycji graczy oddano 15 pojazdów, 10 modeli broni oraz trzy rodzaje silników. Pojazdy można również dodatkowo wyposażyć w 14 rozmaitych urządzeń, m.in. dopalacze i pancerz.

Bez rewelacji

Nigdy nie byłem fanem gier wyścigowych i rzadko sięgam po tego rodzaju tytuły. Jeżeli już to robię, wybieram gry, w których można rywalizować z innymi żywymi graczami. Niestety, Hover Ace nie ma opcji multiplayer, a żadne tryby czy superinteligentne boty nie zastąpią rozgrywki przeciw drugiemu człowiekowi. Grafika gra jest przeciętna - scenografia składa się głównie ze statycznych elementów, a przejeżdżający od czasu do czasu pociąg czy przelatujący samolot nie wprowadzaja zbyt wiele dynamizmu do wizualnej strony Hover Ace'a. Ścieżka dźwiękowa prezentuje się zdecydowanie lepiej - ostre, dynamiczne rockowe kawałki doskonale komponują się z szybką akcją. Cztery odmienne poziomy trudności wraz z sześcioma trybami rozgrywki dostarczą zapalonym komputerowym "rajdowcom" zabawy na kilka wieczorów. Mam wrażenie, że Hover Ace spodoba się młodszym graczom, mnie jednak gra nie przekonała do gatunku - w końcu ile razy można się ścigać po tych samych szesnastu trasach?!

Jarek Rokicki


Zobacz również