IDE do Javy

Borland, IBM, Oracle i Sun Microsystems dostarczają znakomitych zintegrowanych środowisk projektowych do tworzenia aplikacji w języku Java na platformę J2EE.

Borland, IBM, Oracle i Sun Microsystems dostarczają znakomitych zintegrowanych środowisk projektowych do tworzenia aplikacji w języku Java na platformę J2EE.

We wczesnych latach rozwoju systemów komputerowych programiści marzyli o zaawansowanych i rozbudowanych środowiskach projektowych, w których dobrze zintegrowane narzędzia umożliwiałyby pojedynczemu twórcy osiągnięcie dzisiejszej wysokiej wydajności pracy.

Pierwsze tego rodzaju zaawansowane środowiska programistyczne pojawiły się w świecie uniksowym we wczesnych latach 90. Jednak niewystarczająca wtedy wydajność platform sprzętowych, które nie mogły dostarczyć wymaganej mocy obliczeniowej, poważnie ograniczyła rozwój takich narzędzi.

Borland JBuilder 2005 Enterprise Edition to dobrze wyposażone i bardzo dopracowane środowisko programistyczne z przyjaznym i intuicyjnym interfejsem użytkownika.

Borland JBuilder 2005 Enterprise Edition to dobrze wyposażone i bardzo dopracowane środowisko programistyczne z przyjaznym i intuicyjnym interfejsem użytkownika.

Obecnie, gdy stacje robocze wykorzystywane przez programistów często wyposażone są w procesory taktowane z częstotliwością na poziomie 3 GHz i dysponują 1 GB pamięci RAM, naprawdę potężne środowiska mogą działać płynnie i wydajnie. Dzięki temu w ostatnich latach pojawiły się znakomite produkty, jak Visual Studio .NET czy Eclipse 3.0, które zdecydowanie podniosły poprzeczkę w dziedzinie narzędzi dla programistów.

W naszym przeglądzie porównaliśmy cztery zaawansowane środowiska projektowe, integrujące potężne narzędzia do tworzenia aplikacji w języku Java na platformę J2EE, dostarczane przez firmy Borland, IBM, Oracle i Sun Microsystems. Co ciekawe, każde z tych środowisk zostało zbudowane według innej zasady tworzenia interfejsów użytkownika. Narzędzie firmy IBM zostało zbudowane na podstawie projektu open source Eclipse 3.0, który cieszy się szerokim zainteresowaniem programistów Javy, Sun Microsystems oparł swoje środowisko na konkurencyjnym projekcie open source - platformie NetBeans, natomiast firmy Oracle i Borland wyposażyły swoje narzędzia we własne interfejsy graficzne.

Narzędzia programistyczne zintegrowane w ramach tych środowisk bardzo różnią się między sobą w zależności od producenta, dlatego do przeglądu wybraliśmy te, które oferują modelowanie, są przystosowane do tworzenia aplikacji internetowych oraz obsługują platformę J2EE. Wszystkie wybrane przez nas środowiska są na swój sposób wyjątkowe i pokazują, jak bardzo rozwinęła się sztuka tworzenia środowisk programistycznych.

Borland JBuilder 2005 Enterprise Edition

JBuilder był pierwszym środowiskiem o modułowej budowie obsługującym język Java. Ponieważ jego architektura jest dobrze udokumentowana, a wytyczne do tworzenia tzw. wtyczek dobrze znane, wiele rozszerzeń do tego środowiska napisali nieza-leżni producenci lub powstały w ramach projektów open source.

JBuilder dostępny jest w trzech edycjach. Bezpłatna wersja Personal Edition zawiera podstawowe środowisko projektowe, wyposażone m.in. w narzędzia do projektowania GUI i przeprowadzania zautomatyzowanych testów JUnit. Wersja Developer Edition rozszerza możliwości narzędzia o obsługę XML i tworzenie aplikacji internetowych z wykorzystaniem serwletów, technologii JSP (Java Server Pages) oraz JSF (Java Server Faces). Natomiast najbardziej rozbudowana Enterprise Edition obsługuje dodatkowo usługi sieciowe (Web Services), platformę J2EE i technologię CORBA do budowy aplikacji rozproszonych, a także modelowanie aplikacji za pomocą diagramów UML. W dalszej części artykułu skupimy się na wersji Enterprise Edition.

JBuilder jest najbardziej dojrzałym i dopracowanym środowiskiem. Obsługuje się je intuicyjnie, a nawigacja po opcjach menu nigdy nie prowadzi do ślepych zaułków ani do niespodziewanych okien dialogowych. Zawsze pod ręką jest też doskonały system pomocy (najlepszy wśród czterech testowanych narzędzi) oraz dobrze przygotowany instruktaż.

Większość funkcji JBuildera jest zaimplementowana w sposób przemyślany i praktyczny. Jedyny wyjątek to dość niewygodne przygotowywanie plików do narzędzia Ant (wykorzystywanego często podczas tworzenia aplikacji Javy odpowiednika programu make). Jednak poza tym jednym niedociągnięciem w środowisku pracuje się bardzo przyjemnie.

JBuilder oferuje znacznie więcej niż bardzo funkcjonalne IDE. Oprócz obsługi technologii CORBA i narzędzi do zabezpieczania kodu przed dezasemblacją wyposażony jest standardowo w rozszerzenie firmy Fortify Software do analizowania i poprawiania kodu pod względem bezpieczeństwa i zgodności z dobrymi praktykami programistycznymi.

Na bardzo wysokim poziomie stoi w JBuilderze obsługa języka XML i wszystkich dokumentów posługujących się tą technologią. Są również: dobry edytor HTML, wiele przydatnych narzędzi do tworzenia i testowania usług sieciowych, a także obsługa technologii mobilnych J2ME i WAP. Krótko mówiąc, JBuilder obsługuje praktycznie każdą technologię, którą można wykorzystać w projekcie tworzonym w języku Java.

Słabsza strona natomiast to modelowanie - są jedynie dwa diagramy UML, co jest jednak spowodowane obecnością w ofercie firmy Borland produktu Together - zaawansowanego narzędzia do modelowania aplikacji. Jednak taki podział na dwa narzędzia nie stanowi już problemu, gdyż od marca tego roku w firmie Borland zastosowano nowy model sprzedaży narzędzi, w ramach którego JBuilder dostępny jest łącznie z Together oraz innymi narzędziami w zależności od wymagań programisty. Taki oparty na rolach zestaw narzędzi, nazywany Core SDP (Software Delivery Platform), jest obecnie podstawowym elementem oferty kierowanej do profesjonalnych programistów korporacyjnych.

Jednak przyszłość środowiska JBuilder nie jest pewna, ponieważ na marcowej konferencji użytkowników narzędzi Eclipse firma Borland ogłosiła zamiar dostarczenia zestawu rozszerzeń do Eclipse, uzupełniających to środowisko o funkcje JBuildera 2005. Nie wiadomo, jak długo obsługiwane będą dwa interfejsy użytkownika do tego samego produktu, ale taka deklaracja sugeruje, że JBuilder 2005 może docelowo przenieść się do środowiska Eclipse. Jeśli tak się stanie, firma porzuci doskonałe środowisko, wokół którego udało jej się zbudować bardzo wartościowy i dobrze wyposażony produkt.

Eclipse rośnie w siłę

Programistów Javy można podzielić na trzy grupy: architektów zajmujących się modelowaniem i pracujących głównie z diagramami, twórców warstwy prezentacji aplikacji internetowych posługujących się JSP, Struts, JSF lub alternatywnymi technologiami oraz programistów, którzy w swojej pracy mają stale bliski kontakt z kodem.

Przede wszystkim do tej ostatniej grupy adresowane jest środowisko Eclipse, które dostarcza wielu narzędzi przydatnych właśnie podczas kodowania. Dodatkowe argumenty za wykorzystaniem Eclipse to także duża grupa użytkowników chętnie służących pomocą oraz obszerny zbiór zasobów informacyjnych, zwiększających szybkość i wydajność pracy.

Eclipse wymaga, co prawda, przyzwyczajenia do specyficznego sposobu obsługi środowiska (perspektywy, widoki), ale po nabraniu praktyki może stać się bardzo wygodnym narzędziem. Alternatywnym środowiskiem z bardziej przystępnym interfejsem użytkownika oraz całkiem niską ceną jest produkt IntelliJ IDEA firmy JetBrains. Oba te środowiska z pewnością okażą się dobrym wyborem i każdego z nich pozazdroszczą twórcy używający innych języków programowania.


Zobacz również