ISDN - stary, ale jary

Chyba żadna z opracowanych w ostatnich latach technologii telekomunikacyjnych nie była tak niedoceniana jak ISDN. Powstały ponad 15 lat temu standard z pewnością zasługuje na większe zainteresowanie zarówno firm, jak i użytkowników indywidualnych.

Chyba żadna z opracowanych w ostatnich latach technologii telekomunikacyjnych nie była tak niedoceniana jak ISDN. Powstały ponad 15 lat temu standard z pewnością zasługuje na większe zainteresowanie zarówno firm, jak i użytkowników indywidualnych.

Historia ISDN liczy już kilkanaście lat. Termin "Integrated Services Digital Network" pojawił się w połowie lat osiemdziesiątych, jednak komercyjne usługi wykorzystujące tę technologię znalazły się w ofertach operatorów dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. ISDN przez długi czas nie mógł zyskać większej popularności. W przypadku Polski sytuacja wydaje się zrozumiała, dziwi jednak wolna adaptacja tej technologii w krajach o znacznie bardziej rozwiniętej telekomunikacji. W ciągu 3-4 ostatnich lat usługi ISDN zaczęły jednak zyskiwać coraz większe znaczenie, znajdując uznanie nie tylko użytkowników instytucjonalnych, lecz również indywidualnych.

ISDN - co to właściwie jest?

Miniaturowy modem Eicon USB ISDN - recepta na ISDN w podróży.

Miniaturowy modem Eicon USB ISDN - recepta na ISDN w podróży.

ISDN, czyli jak przyjęło się tłumaczyć, cyfrowa sieć z integracją usług, bardziej niż Internet zasługuje na miano infostrady. Abonenci korzystający z cyfrowych łączy ISDN mogą przesyłać dane, przeprowadzać wideokonferencje czy korzystać z połączeń głosowych o najwyższej jakości. Kolejnym atutem jest wiele usług dodatkowych, niedostępnych w tradycyjnej telefonii analogowej. Największą zaletą tego standardu jest to, że do zestawiania cyfrowych łączy można wykorzystać istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną, czyli zwykłe linie abonenckie. Standardowo operatorzy oferują dwa warianty dostępu do sieci ISDN: podstawowy (tzw. 2B+D) oraz rozszerzony (tzw. 30B+D). W wariancie podstawowym abonent może korzystać z dwóch cyfrowych kanałów o przepustowości 64 Kb/s każdy oraz dodatkowego kanału D o przepustowości 16 Kb/s do funkcji sygnalizacyjnych (zarządzających transmisją). Ten ostatni w ograniczonym zakresie można czasem wykorzystywać do transmisji danych.

Oferta podstawowa skierowana jest do użytkowników indywidualnych oraz małych firm. Większe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z łączy o przepustowości do 2 Mb/s. Takie łącza są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie większości instytucji na infrastrukturę telefoniczną i dostęp do Internetu. Oferowanym przez ISDN pasmem można dowolnie dysponować, przeznaczając część 64-bitowych kanałów na połączenia głosowe, a część na przesyłanie danych.

Koszty dostępu i łącza

Koszty dostępu i łącza

Obecnie dostęp do sieci cyfrowej można uzyskać równie łatwo jak do sieci analogowej. Ograniczenia związane z dostępnością tery torialną są w wypadku ISDN znacznie mniej sze niż w wypadku usług SDI, telewizji kablowej, nie mówiąc już o szerokopasmowych łączach DSL. Podstawą łącza ISDN może być nowa linia miedzianych drutów lub linia już istniejąca. Najczęściej zasadniczym warunkiem jest to, aby odległość abonenta od centrali nie przekraczała 5-10 km.

Połączenia międzynarodowe

Abonenci usług ISDN mogą się łączyć z dowolnymi numerami zarówno w sieci analogowej, jak i cyfrowej, z telefonami komórkowymi, a także numerami typu 0-700 czy 0-800. Są pewne ograniczenia połączeń z zagranicznymi sieciami cyfrowymi. W efekcie różnych implementacji standardu ISDN, a w szczególności odmiennych systemów sygnalizacji w kanale D, połączenia międzynarodowe typu ISDN-ISDN możliwe są tylko z sieciami, z którymi TP S.A. podpisała odpowiednie umowy.

Udostępnienie łącza ISDN wiąże się z zainstalowaniem u abonenta niewielkiego modułu, zwanego zakończeniem sieciowym (NT), który jest odpowiednikiem tradycyjnego gniazdka w telefonii analogowej. W nazwie ISDN zawarto obietnicę zintegrowania usług. Jej realizacja to umożliwienie podłączenia do zakończenia sieciowego aż ośmiu różnych urządzeń - dwóch bezpośrednio do "skrzynki" NT, a pozostałych za pomocą specjalnej przejściówki. Mogą to być telefony, modemy, faksy, wideotelefony itp., a rodzaj połączeń przychodzących jest rozpoznawany automatycznie. Za pomocą pary miedzianych drutów można zbudować domową "minisieć" telefoniczną, przy czym odległość terminali-urządzeń od gniazdka (NT) nie powinna przekraczać 20-30 metrów.

W przypadku dostępu podstawowego (2B+D) można korzystać maksymalnie z dwóch urządzeń naraz, na przykład w jednym kanale B pobierać dane z sieci, a drugim kanałem przesyłać faks czy prowadzić zwykłą rozmowę telefoniczną. Dzięki dostępnej w ISDN usłudze MSN (wielokrotny numer abonenta) każdemu z podłączonych terminali można przypisać osobny numer, do wybierania bezpośrednio z zewnątrz, z sieci publicznej. Za każdy dodatkowy numer operatorzy najczęściej pobierają miesięczną opłatę, zwykle 2-4 zł. Płatne są nawet lokalne połączenia (z pokoju do pokoju) między dwoma numerami MSN.

Abonenci, którzy decydując się na ISDN, rezygnują z linii analogowej, mogą zachować dotychczasowy numer telefoniczny. Nie muszą również rezygnować z telefonów analogowych, bo można je podłączyć do linii cyfrowej przez tzw. Terminal Adapter (TA), wbudowany w gniazdko NT lub stanowiący osobne urządzenie. Jako TA pracują również niektóre dostępne na rynku zewnętrzne modemy ISDN, na przykład ZyXel 2864I. Pozostawienie analogowego telefonu pozwoli uniknąć wydatków na aparat cyfrowy, ale uniemożliwi korzystanie z niektórych funkcji dostępnych w ISDN.

Ofensywa operatorów

Teles SO PCI - model oferowany przez TP S.A. w pakiecie promocyjnym Octopus  modem.

Teles SO PCI - model oferowany przez TP S.A. w pakiecie promocyjnym Octopus modem.

W Polsce dostęp do sieci ISDN oferuje obecnie kilku operatorów. Usługi takie od dłuższego czasu oferuje Telekomunikacja Polska S.A., jednak dopiero w 1998 kierownictwo firmy postanowiło szerzej promować ISDN. Do tego czasu opłaty przyłączeniowe oraz cena abonamentu były znacznie wyższe niż i tak już drogie usługi telefonii analogowej.

Na szerszą skalę komercyjny ISDN jest dostępny w Polsce dopiero od około 3 lat. Oprócz TP S.A. oferują go między innymi Netia, Szeptel i Dialog. Ceny cyfrowych usług wszystkich operatorów są zbliżone. W TP S.A. koszt uzyskania dostępu podstawowego (zwanego Octopus standard) wynosi 976 zł. W przypadku rezygnacji z abonamentu łącza analogowego opłata zostaje obniżona o 50 procent. Uzyskanie dostępu rozszerzonego (30B+D), tak zwanego Octopus XL, kosztuje ponad 7800 zł, a miesięczna opłata abonamentowa wynosi 732 zł. W listopadzie ubiegłego roku firma wprowadziła promocyjny pakiet usługowo-sprzętowy: podstawowy dostęp do cyfrowej sieci oraz modem lub telefon ISDN. Pakiet kosztuje 890 zł.

W Netii cena przyłączenia do sieci ISDN zależy od wybranej taryfy i w wariancie podstawowym wynosi 800 lub 600 zł, a miesięczny abonament kosztuje 40 lub 36 zł. W przypadku zmiany operatora ISDN lub rezygnacji z łącza analogowego koszt instalacji wyniesie 1 zł. Za udostępnienie łącza rozszerzonego (zwanego Superlinia Multi) trzeba zapłacić 7808 zł, czyli dokładnie tyle, ile żąda największy konkurent

Netii, TP S.A. Abonament za szerokopasmową usługę kosztuje 600 zł miesięcznie.

Omni.net USB - odpowiednik popularnego modemu

Omni.net USB - odpowiednik popularnego modemu

Dialog natomiast podłączenie 2B+D wycenił na 878 zł, a szerokopasmowe 30B+D na ponad 7000 zł. Cena utrzymania łączy to odpowiednio 46 zł i 695 zł. Jedynie ta firma oferuje komutowany dostęp do Internetu przez linię ISDN bez opłat za czas połączenia. Jednorazowa sesja nie może przekraczać 10 godzin, natomiast liczba połączeń nie jest ograniczona. Usługa kosztuje dodatkowo 84 zł miesięcznie.


Zobacz również