Illustrator 11

Po premierze kolejnej wersji FrreHanda zastanawialiśmy się w redakcji, jak długo będziemy czekać na ripostę Adobe. Odpowiedź nadeszła w połowie kwietnia br.

Po premierze kolejnej wersji FrreHanda zastanawialiśmy się w redakcji, jak długo będziemy czekać na ripostę Adobe. Odpowiedź nadeszła w połowie kwietnia br.

Na Sieci pojawiła się testowa wersja Illustratora 11. Adobe nie przyznaje się do "ojcostwa", jednak uzyskaliśmy potwierdzenie, że oficjalna prezentacja programu nastąpi w połowie roku.

Co nowego?

Pasek menu i pasek narzędziowy nie różnią się od poprzedników. Nowości widoczne są dopiero w rozwinięciach komend. Nowy format pliku - template (z rozszerzeniem pliku .ait) - umożliwia zapisanie dokumentów w tym formacie i pozwala na tworzenie szablonów. Pozwala też na zapisanie dokumentu dla Microsoft Office (z rozszerzeniem pliku .png).

Tworzenie stylów przy eksporcie pliku do formatu PDF

Rozbudowane okno z zakładkami umożliwia zapisanie pliku zgodnie z formatem Acrobat 6.0. Liczba opcji pozwala na precyzyjne przygotowanie dokumentu zarówno na potrzeby Sieci, jaki i na wygenerowanie pliku konkurencyjnego dla tradycyjnego pliku postscriptowego.

Drukowanie

Widać konsekwencję Adobe w uniformizacji interfejsów swoich programów. Okno drukowania jest niemal identyczne z InDesignem. Istnieje możliwość definiowania stylów drukowania.

Typografia

Dodana paleta Glyphs (również zapożyczona z InDesigna) pozwala na wstawianie znaków specjalnych.

W palecie Charakter dodano funkcję dowolnego obracania poszczególnych liter oraz podkreślania ich.

Area Type Options

Określamy ilość i rozmiar kolumn tekstowych oraz sposób przepływu tekstu między nimi. Zawiera wiele dodatkowych funkcji precyzujących ich wygląd.

Symbol Libraries

Widać troskę Adobe o grafików, projektujących na potrzeby Sieci. Gotowe zestawy przycisków i piktogramów pogrupowano w kilkanaście palet.

Swatch Libraries

Rozszerzono ilość tabel kolorystycznych. Oprócz zestawów zgodnych ze standardami (np. Pantone, Toyo, HKS), stworzono dodatkowe tematyczne.

Mając świadomość, że opisywana przez digi-a wersja Illustratora 11 jest wersją beta, za wcześnie jeszcze na formułowanie końcowych wniosków. Jednak kierunek poczynionych zmian sugeruje, że finalny produkt mile nas zaskoczy. Z niecierpliwością więc na niego czekamy.


Zobacz również