InFocus X1

Niedrogi projektor DLP o przeciętnych osiągach.

Niedrogi projektor DLP o przeciętnych osiągach.

X1 InFocusa jest przykładem na to, w jakim tempie tanieją projektory. Do niedawna cena niższa niż 10 tys. zł wydawała się nie do przekroczenia nawet dla tańszych urządzeń. Najnowszy X1 amerykańskiej firmy kosztuje 8200 zł, a przy tym nie jest "ogołocony" z żadnych istotnych funkcji czy elementów. Aby było jeszcze ciekawiej, to projektor bazujący na stosunkowo drogiej technologii DLP. Stylistyka obudowy jest tradycyjna - srebrnoszary prostokąt z zaokrąglonymi krawędziami.

Zoom jest optyczny i regulowany ręcznie. Panel złączy nie zachwyca obfitością gniazd, lecz jest tu wszystko, czego potrzebuje nawet wymagający kinoman. Złącze komponentowe jest realizowane w sposób nietypowy - przez wejście projektorowe S-Video (trzeba niestety dokupić odpowiednią przejściówkę). Pozostałe obecne gniazda wideo to S-Video i kompozyt. Z dodatkowych złączy mamy USB, wejście audio i wyjście VGA na dodatkowy monitor. Przetwornik DLP pracuje w rozdzielczości SVGA 800 x 600 pikseli.

Układ optyczny generuje strumień światła o sile 1000 ANSI lumenów. W praktyce dopiero w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu można mówić o komfortowym oglądaniu filmów. InFocus w swoim najtańszym projektorze poprawił wiele błędów, które można wytknąć drogim modelom tej firmy.

Dobry, ergonomiczny pilot z podświetlaną klawiaturą. W końcu InFocus doczekał się dobrego sterownika.

Dobry, ergonomiczny pilot z podświetlaną klawiaturą. W końcu InFocus doczekał się dobrego sterownika.

Pilot zdalnego sterowania to wygodny, ciekawy stylistycznie sterownik z podświetlaną klawiaturą. Jest mnóstwo opcji konfiguracyjnych. Z przydatnych to wybór temperatury barwowej, profile kolorów dla określonego typu materiału wideo, ustawienia z poziomu komputera (w dobie DivX także istotne dla kinomanów). Widać, że Amerykanie chcieli opracować projektor, który można sprzedawać zarówno podróżującym biznesmenom, jak i domowym kinomanom. Operacja ta się udała.

X1 pracuje całkiem cicho, co w modelu z tego przedziału cenowego jest pewnym zaskoczeniem. Jakość obrazu jest adekwatna do ceny. Wady to przeciętna ostrość i przyciemniony, niezbyt kontrastowy obraz. Kolory są przygaszone, zmatowiałe. Projektor podobnie zachowuje się współpracując z komputerem i DVD. Z odtwarzaczem stacjonarnym obraz jest jednak nieco lepszy, poprawiają się definicja barw i ostrość. Przed zakupem zalecamy udać się do dystrybutora i sprawdzić, czy taka jakość obrazu jest zadowalająca.

Informacje

Typ projektor DLP 4:3

Cena 8200 zł

Dystrybutor Polixel, http://www.polixel.com.pl

Wymiary 31,8 x 11,4 x 24,9 cm

Waga 3,1 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, własne logo, znaczniki na obrazie

Złącza wideo - S-Video, kompozytowe, komponentowe, VGA, wyjście VGA, USB, wejście audio

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 2000:1

Głośność 37 dB


Zobacz również