Informacja na wyciągnięcie kciuka

Kilka lat temu odpowiedź na pytanie, do czego służy telefon komórkowy, była banalna - do rozmowy. W czasach analogowej telefonii NMT, kiedy aparat kosztował kilka tysięcy złotych, nikt nawet nie myślał o czymś takim, jak SMS.

Kilka lat temu odpowiedź na pytanie, do czego służy telefon komórkowy, była banalna - do rozmowy. W czasach analogowej telefonii NMT, kiedy aparat kosztował kilka tysięcy złotych, nikt nawet nie myślał o czymś takim, jak SMS.

Może nie wszyscy pamiętają, ale nawet po wejściu na rynek GSM nie od razu wprowadzono SMS-y. Nie każda komórka umiała je odbierać. Poza tym za możliwość odbierania i wysyłania wiadomości tekstowych trzeba było płacić miesięczny abonament! Na pytanie, co potrafi współczesna komórka, trudno odpowiedzieć w kilku zdaniach. Na pewno jest doskonałym źródłem informacji i rozrywki, o czym przekonasz się, czytając niniejszy tekst.

Podstawowa funkcja telefonu to, oczywiście, transmisja głosu. Niekoniecznie musi to od razu oznaczać przeprowadzanie rozmowy.

Głos

Z usług, które oferują operatorzy, najprostsze są bez wątpienia głosowe. Część z nich nie wymaga od ciebie nawet najmniejszej ingerencji, aby działać w podstawowy sposób.

Doskonałym przykładem może być poczta głosowa. Pomysł ten przeniesiono z telefonów stacjonarnych. W sieciach komórkowych nawet bez wstępnej konfiguracji automatyczna sekretarka nagra wiadomość, jeśli nie mogłeś odebrać telefonu. Bardzo łatwo ustawisz też własne powitanie. Możesz także zdecydować, czy o tym, że ktoś pozostawił wiadomość, wirtualna sekretarka ma cię zawiadomić telefonicznie, czy SMS-em.

WapSter.pl - Jeden z największych polskich serwisów z logo, tapetami i dzwonkami do telefonów komórkowych.

WapSter.pl - Jeden z największych polskich serwisów z logo, tapetami i dzwonkami do telefonów komórkowych.

Do niedawna to wystarczało, ale w związku z rosnącymi wymaganiami klientów wprowadzono kilka udogodnień. Jednym z nich jest informowanie już w wiadomości tekstowej o numerze telefonu osoby, która pozostawiła nagranie. Kilka miesięcy temu sieć Idea zaprezentowała chyba najbardziej rozbudowaną automatyczną sekretarkę. O określonych porach może być odtwarzane inne twoje powitanie - na przykład w czasie pracy będzie dużo bardziej poważne od wieczornego. Do tego ustawić możesz indywidualne powitania dla określonych osób. Jeśli zostanie rozpoznany odpowiedni numer, sekretarka poinformuje na przykład, że jesteś poważnie chory, gdy dzwonić będzie ktoś z pracy.

Odsłuchane wiadomości można zapisać w automatycznej sekretarce lub usunąć. Idea umożliwia nawet cofnięcie skasowania czyjegoś nagrania.

Z tak zaawansowanych funkcji mało kto korzysta, ale operatorzy nie przejmują się i wprowadzają jeszcze ciekawsze usługi.

Jedną z nich jest e-mail głosowy, oferowany przez Plus i Ideę. Na czym to polega? Gdy ktoś prześle ci list elektroniczny pod adresem skrzynki założonej w Plusie (PlusNet) lub Idei (mBox), to połączywszy się z pocztą głosową w Idei lub z numerem 4444 w Plusie usłyszysz jego treść. Operatorzy skorzystali z bardzo zaawansowanego systemu syntezy mowy, dzięki czemu nie masz wrażenia, że list czyta komputer.

Chyba najrzadziej zwykli klienci sieci komórkowych przeprowadzają telefoniczne konferencje, czyli równocześnie łączą się z kilkoma osobami słyszącymi się nawzajem. Jeden abonent jest w takim wypadku inicjatorem i dzwoni do kolejnych osób, aby dołączyć je do rozmowy. Opcję przeprowadzania połączeń konferencyjnych należy aktywować przez biuro obsługi abonenta.

Serwisy SMS-owe, o których piszemy w dalszej części artykułu, to tzw. normalka. Czy wiesz jednak, że nadal dostępne są podobne serwisy głosowe? Wystarczy połączyć się ze specjalnym numerem telefonu, aby usłyszeć najświeższe wiadomości wypowiadane przez dziennikarzy stacji radiowych. Koszt takiej "rozmowy" (nie możesz wymieniać uwag z dziennikarzem) wynosi około 1 zł.

Przykładowe serwisy głosowe

Era

Wiadomości z Polski i ze świata - *7100 i klawisz [1]

Wiadomości sportowe - *7100 i klawisz [2]

Idea

Serwis ekonomiczny - 501 213213

Horoskop - 501 200175

Cena za minutę wynosi 1,22 zł


Zobacz również