Inna rzeczywistość

Wirtualne, interaktywne światy są ciągle jeszcze odległą wizją, chociaż rezultaty pierwszych prób twórców oprogramowania można obejrzeć w każdym komputerze.

Wirtualne, interaktywne światy są ciągle jeszcze odległą wizją, chociaż rezultaty pierwszych prób twórców oprogramowania można obejrzeć w każdym komputerze.

Jednym z częściej wykorzystywanych pomysłów jest dodanie realistycznej scenerii 3D do programów obsługujących internetowe pogawędki. Pierwsze ważne programy tego typu pojawiły się około 3 lat temu i dotychczas nie zmieniły się znacząco. O tym, że idea realistycznych, interaktywnych światów jest kusząca, świadczy zaangażowanie firmy Adobe w tworzenie oprogramowania do projektowania i zwiedzania wirtualnych scenerii. Przetestowaliśmy wersje beta dwóch programów: Adobe Atmosphere Builder i Adobe Atmosphere Browser.

Atmosphere Browser to prosta przeglądarka wirtualnych światów. Wystarczy wpisać adres pliku opisującego wirtualną lokację. Może się znajdować na lokalnym twardym dysku, ale prawdziwa wartość Adobe Athmopshere polega na dostępie do wirtualnych miejsc przez WWW. Obsługa programu jest intuicyjna - poruszanie po lokacji odbywa się za pomocą klawiszy strzałek lub myszy. Użytkownik może wybrać swojego awatara, czyli postać reprezentującą go w wirtualnym świecie. Można także w pewnym stopniu zmienić właściwości fizyczne otoczenia - np. wyłączyć grawitację czy zwiększyć maksymalną prędkość poruszania się. Niektóre lokacje mają dodatkowe parametry, możliwa jest np. zmiana właściwości mgły otulającej opuszczone miasto.

Wersja beta Atmosphere Browser zawierała 6 zakładek - odnośników do różnych lokacji. Użytkownik może oczywiście dodawać własne - wystarczy przeciągnąć ikonę bieżącej lokacji na pasek zakładek. Ich mechanizm przypomina menu Ulubione w Internet Explorerze.

Trzeba przyznać, że jakością grafiki Adobe Atmosphere wyraźnie przewyższa dotychczasowe oprogramowanie do wędrówek po wirtualnych światach (chociaż ustępuje większości dzisiejszych gier FPP). Zdarza się jednak, że w bardziej rozbudowanych lokacjach okno z widokiem na wirtualne otoczenie nie jest odświeżane dostatecznie często i grafika "skacze", podobnie jak w grach FPP uruchamianych w wolnych komputerach. Szkoda tylko, że udostępnione przez Adobe przykładowe lokacje są dość statyczne - można je zwiedzać i ewentualnie rozmawiać z osobami znajdującymi się w tym samym miejscu. Ta ostatnia właściwość wydaje się najbardziej interesująca - umożliwia na przykład dodawanie wirtualnych lokacji do własnej strony WWW, gdzie przypadkowy internauta będzie mógł porozmawiać z autorem strony lub innymi osobami w realistycznym, trójwymiarowym otoczeniu. Gdyby jeszcze w Atmosphere umożliwiono transmisję głosu!

Druga aplikacja, Atmosphere Builder, to program do przygotowywania wirtualnych lokacji, które będą potem dostępne przez Sieć. Interfejs użytkownika przypomina programy do grafiki 3D - dostępnych jest kilka widoków tworzonej sceny, zasobnik z gotowymi elementami (prostopadłościany, stożki, schody itd.). Przygotowywanie sceny sprowadza się do ustawienia elementów, nałożenia tekstur i rozmieszczenia świateł. Obsługa Atmosphere Buildera nie jest do końca intuicyjna - warto skorzystać z pomocy (tylko online). Ponieważ testowaliśmy wersję beta, nie możemy z pełną odpowiedzialnością krytykować usterek i braków. Można tylko wspomnieć, że brakuje niektórych typowych opcji, np. obsługi Schowka czy wygodnego wybierania obiektów.

Za pomocą Atmosphere Buildera można utworzyć także nowego awatara w sposób analogiczny do tworzenia lokacji. Co ważne, można skorzystać z gotowych trójwymiarowych modeli przygotowanych w innych programach, jednak nie jest to proste - muszą one być zapisane w formacie MTX, a to z reguły oznacza konieczność użycia dodatkowego programu, np. Viewpoint Scene Builder. Sceny tworzone w Atmosphere Builder mogą być zapisane wyłącznie w formacie AER. Miejmy nadzieję, że w wersji finalnej możliwe będzie importowanie i zapisywanie także innych formatów, chociażby VRML, który został przecież utworzony właśnie z myślą o wirtualnych światach.

Adobe Atmosphere Builder, wersja beta

Adobe Atmosphere Browser, wersja beta

Rodzaj: program graficzny

Producent: Adobe Systems Inc.

Informacje: Wimal International, tel.(022)8408010, www.wimal.com.pl


Zobacz również