Instalacja pakietu i przegląd narzędzi

Instalacja Visual Studio to w zasadzie klikanie przycisku Next. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie oznacza konkretny wybór, a także poznać bogaty zestaw narzędzi i pakietów dodatkowych, rozszerzających środowisko IDE.

Instalacja Visual Studio to w zasadzie klikanie przycisku Next. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie oznacza konkretny wybór, a także poznać bogaty zestaw narzędzi i pakietów dodatkowych, rozszerzających środowisko IDE.

Visual Studio 2005 dostępne będzie w kilku edycjach. Najprostsza to seria Express, na którą składa się sześć produktów. Pierwszy, Visual Web Developer 2005 Express Edition, jest przeznaczony dla programistów ASP.NET 2.0 do tworzenia aplikacji WWW i ustug Web z użyciem języków Visual Basic, C# i J#. Kolejne cztery: Visual Basic, Visual C#, Visual C++ i Visual J# 2005 Express Edition to narzędzia do tworzenia aplikacji do Windows. Przeznaczone są dla hobbystów oraz "nieprofesjonalistów" - razem ze środowiskiem programistycznym ma być dostarczanych dużo materiałów szkoleniowych. Każde z powyższych narzędzi ma kosztować 49 dolarów. Ostatni produkt z serii Express - SQL Server 2005 Express Edition - to specjalna wersja SQL 2005, jest do ściągnięcia bezpłatnie ze stron Microsoftu. Visual Studio 2005 Standard Edition to kolejna edycja. Zawiera wszystkie cztery języki programowania i projektanta do tworzenia diagramów klas (Class Designer). Pozwala tworzyć aplikacje WWW, do Windows, do urządzeń mobilnych itp. Ta wersja może korzystać z rozszerzeń pisanych przez firmy trzecie i być klientem narzędzi do kontroli wersji. Kosztuje 299 dolarów.

Visual Studio Professional Edition zawiera dodatkowo Crystal Reports, a także integruje się z SQL 2005 (oczywiście można nadal przy użyciu ADO.NET pisać aplikacje klient/serwer współpracujące z poprzednimi edycjami SQL Server). Kosztuje 799 dolarów. Jest też specjalna wersja do tworzenia rozwiązań do Microsoft Office. Visual Studio Tools for Office pozwala pisać aplikacje do Excela 2003, Worda 2003 i InfoPath 2003, natomiast nie można w tej wersji pisać aplikacji do urządzeń mobilnych. Dostępne są też tylko dwa języki - C# i VB.NET. Kosztuje 799 dolarów.

Visual Studio Team System to wersja "z górnej półki" dostępna tylko razem z subskrypcją MSDN (10939 dolarów za pierwszy rok i 3499 dolarów za odnowienie). Są też edycje dostosowane do określonej roli w zespole projektowym - Visual Studio Team Edition for Software Architects, Visual Studio 2005 Team Edition for Software Developers, Visual Studio 2005 Team Edition for Software Testers, kosztujące 5469 dolarów. Narzędzia dla architektów zawierają Application Designer, System Designer, Logical Datacenter Designer, Deployment Designer, czyli służą do projektowania aplikacji na wysokim poziomie, tworzenia schematów do DSI itp. Pakiety dla testerów i developerów zawierają podobny zestaw: narzędzia do testów jednostkowych i analizy pokrycia kodu. Developer ma do dyspozycji także dynamiczną i statyczną analizę kodu oraz profiler. Tester z kolei otrzymuje narzędzia do analizy obciążeniowej, testów ręcznych i generalnie pakiet do zarządzania postępami w testach aplikacji.

Instalacja VS.NET nie różni się od instalacji innych produktów do Windows - należy tylko sprawdzić, czy nie jest zainstalowana starsza wersja testowa, bo albo instalator odmówi działania, albo w pewnym momencie instalacji poinformuje o problemie. Główna strona związana z Visual Studio 2005 to http://lab.msdn.microsoft.com/vs2005/default.aspx .

Opcja Custom pozwala wybrać interesujące nas składniki.

Opcja Custom pozwala wybrać interesujące nas składniki.

Po włożeniu płyty DVD trzeba uruchomić program setup.exe i wybrać opcję Install Visual Studio 2005. Po uruchomieniu głównego programu instalacyjnego należy chwilę poczekać (nawet minutę), po czym na ekranie startowym nacisnąć Next. Następnie należy przeczytać i zaakceptować licencję. Potem wybierany jest typ instalacji - domyślna, pełna i użytkownika. W tym wypadku wybierzemy opcję użytkownika (Custom), aby zobaczyć, jakie składniki oferuje Visual Studio 2005.

W kategorii Language Tools można wybrać języki, które będą dostępne w środowisku VS.NET: Visual Basic, Visual C#, Visual J# i Visual C+ + . W podkategoriach decydujemy, czy chcemy instalować pakiety do tworzenia rozwiązań do Microsoft Office, aplikacji do smart device (czyli urządzeń mobilnych - smartphone'ów i Pocket PC). W wypadku C# możemy wskazać, czy interesuje nas pakiet konwertera do Javy, a wśród opcji Visual C++ - czy potrzebne są nam narzędzia kompilatora skrośnego (cross-compiler) do Itanium i x64 (czyli takie wersje, które nawet na platformie 32-bitowej wygenerują natywny kod 64-bitowy; oczywiście wypadku aplikacji NET 2.0 nie ma znaczenia, na jakiej platformie jest on uruchamiany - 32- czy 64-bitowej). Oddzielną podgrupą jest Visual Web Developer. Jeżeli tej opcji nie zaznaczymy, nie będzie można budować rozwiązań do WWW - usług sieciowych czy stron ASP.NET.

W kategorii Enterprise Tools możemy wybrać instalację specjalnych zestawów wzorców do aplikacji typu Enterprise (a właściwie predefiniowanych typów projektu; w VS 2005 tatwo samemu dostosować takie wzorce, określając np., jakich referencji może używać programista). Visual Studio SDK zawiera specyficzne narzędzia głównie do C+ +. Warto dodać, że jeżeli ktoś chce instalować Platform SDK, to musi wybrać odpowiednią opcję w kategorii Visual C++. Jednak zawsze też warto zerknąć na stronę http://msdn.microsoft.com/platformsdk , gdzie znajdują się najnowsze wersje poszczególnych pakietów SDK na platformę Windows.

W opcji .NET Framework SDK można zdecydować o zainstalowaniu narzędzi dostępnych z wiersza poleceń (opcja Tools) - warto je zawsze mieć jak również tzw. zestaw aplikacji QuickStart. W VS 2003 byty to bardzo ciekawe proste programy, pokazujące, jak używać .NET, w wersji 2005 nie są jeszcze ukończone w momencie pisania tego artykułu, ale prawdopodobnie warto je będzie zainstalować. Dotfuscator Community Edition utrudnia dekompilację kodu .NET (zwykle nieskomplikowaną). PreEmptive - producent tego narzędzia - oferuje także wersję pro - z większą liczbą opcji i dodatkowymi algorytmami. Warto także zajrzeć na stronę http://www.gotdotnet.com/team/dotfuscator/ , gdzie zamieszczono sporo informacji o działaniu tego narzędzia, efektywnym używaniu go i wiele innych związanych z utrudnianiem dekompilacji.

Wybór komponentów w Visual Studio 2005.

Wybór komponentów w Visual Studio 2005.

Kategoria Tools for Redistributing Application zawiera pliki MSM (biblioteki gotowe do instalacji) oraz zestaw symboli graficznych przydających się do tworzenia własnych pakietów. Wybranie tej opcji pozwala przygotować instalację aplikacji .NET do wgrania na innym komputerze.

Crystal Reports for Visual Studio zawiera specjalną wersję Crystal Reports 11 dostosowaną do VS.NET. Jedna opcja, której zaznaczenie można na pewno usunąć, to Crystal Web Service - nie przydaje się do tworzenia zwykłych raportów.

Remote Debugging pozwala na zdalne śledzenie aplikacji - generalnie warto to narzędzie mieć, choć zwykle akurat ten pakiet instaluje się także na serwerach testowych, gdzie działa np. rozproszona aplikacja (uwaga - ten element nie jest niezbędny do śledzenia procedur przechowywanych w SQL Server 2005).

Team Foundation Client zawiera narzędzia konieczne do podłączenia się do Visual Studio Team Foundation Server. Jest to specjalny serwer przeznaczony do wspomagania pracy podczas zespołowego tworzenia aplikacji; ma elementy zarządzania projektem itp.

W wersji beta narzędzie do kontroli wersji trzeba instalować oddzielnie - jest pakiet testowy Source Safe 2005 (inny niż Source Safe dołączony do VS Beta 2), który oferuje zupełnie nowe możliwości w porównaniu ze "starym" Source Safe, znanym z VS 6.0 czy VS.NET 2003, a także jest zupełnie inaczej skonstruowany.

Team Foundation jest zintegrowaną platformą do zarządzania i tworzenia aplikacji. Zawiera mechanizm raportowania postępów (oparty na "work items" - jednostkach pracy). Hatter (nazwa robocza nowego narzędzia SCC) nie ma nic wspólnego z Source Safe. Do przechowywania danych wykorzystuje SQL 2005. Dodatkowo przechowuje modyfikacje (tzw. różnicę, deltę), ale zapisaną jako zmiany "wstecz" - tak że wersja aktualna jest zawsze dostępna natychmiast, a wersje poprzednie są budowane dynamicznie. Nowy SCC może dodatkowo buforować informacje jako zwykłe pliki na dysku, aby np. w wypadku rozproszonej grupy mogło być jedno, centralne repozytorium oparte na SQL Server oraz specjalne proxy plików w biurach oddziałowych, które przyspieszą dostęp do serwera. Pracując z IDE, programista może wybrać, czy określone pliki będą pobierane w trybie wyłączności (np. - rysunki), czy w trybie dzielonym, w którym wielu programistów wprowadza zmiany, potem łączone przed zatwierdzeniem (commit).


Zobacz również