Instaluj z rozwagą

Jedną z zalet popularnego menedżera plików Total Commander jest możliwość instalowania w nim dodatkowych wtyczek poszerzających funkcjonalność programu. To z myślą o nich powstał Total Commander Plugins Manager, doskonałe narzędzie usprawniające zarządzanie wtyczkami.

Jedną z zalet popularnego menedżera plików Total Commander jest możliwość instalowania w nim dodatkowych wtyczek poszerzających funkcjonalność programu. To z myślą o nich powstał Total Commander Plugins Manager, doskonałe narzędzie usprawniające zarządzanie wtyczkami.

O popularności Total Commandera nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Ten wszechstronny menedżer plików podbił serca użytkowników komputerów na całym świecie. Za korzystaniem z niego przemawia m.in. możliwość instalowania i korzystania z dodatkowych wtyczek, które znacznie poszerzają jego funkcjonalność. W programie są cztery rodzaje. Pierwszy to wtyczki otwierające różne typy archiwów nieobsługiwanych domyślnie przez TC (tzw. wtyczki packera, reprezentowane są przez pliki z rozszerzeniem WCX). Kolejne to wtyczki systemu plików, umożliwiające dostęp do dysków nieobsługiwanych z poziomu systemu Windows (np. system plików Linuksa). Są instalowane w postaci plików z rozszerzeniem WFX. Trzeci typ to tzw. wtyczki listera, które pozwalają na podgląd zawartości określonych plików, obrazków, arkuszy kalkulacyjnych, dokumentów, czy baz danych (rozszerzenie WLX). Ostatni rodzaj to wtyczki zawartości, reprezentowane przez pliki z rozszerzeniem WDX. Ich zadaniem jest prezentowanie dodatkowych informacji o danym pliku, np. znaczników w plikach MP3 czy metadanych EXIF w pliku JPEG.

Adiutant zdejmie ci buty

Panel ustawień programu. Warto tu zajrzeć i dostosować program do własnych preferencji.

Panel ustawień programu. Warto tu zajrzeć i dostosować program do własnych preferencji.

Oczywiście możesz instalować i zarządzać wtyczkami bezpośrednio z poziomu programu, jednak szybko przekonasz się, że opisywany tutaj Total Commander Plugins Manager radzi sobie z tym o wiele lepiej. Po uruchomieniu programu zobaczysz listę zainstalowanych wtyczek, a nad nią kilka dodatkowych funkcji. Gwiazdka nad listą pozwala na wywołanie kompletnej listy zainstalowanych wtyczek. Możesz oczywiście zadysponować, aby były pokazywane jedynie wtyczki jednego z czterech określonych wcześniej typów. W tym celu wybierz odpowiednią kategorię i odpowiedni przycisk obok gwiazdki. Z okna listy poza nazwą wtyczki odczytasz między innymi jej aktualny stan, a także ścieżkę do pliku, dzięki któremu została uruchomiona. Instalację nowych wtyczek do Total Commandera umożliwia przycisk Nowa wtyczka. Program obsługuje również pliki skompresowane w formacie ZIP lub RAR, z których może bezpośrednio przeprowadzić instalację (polecenie Instaluj z archiwum).

Adiutant w pełnym rynsztunku. Główne okno Total Commander Plugins Managera z listą zainstalowanych wtyczek.

Adiutant w pełnym rynsztunku. Główne okno Total Commander Plugins Managera z listą zainstalowanych wtyczek.

Bardzo przydatna bywa funkcja tymczasowego zatrzymywania funkcjonowania poszczególnych wtyczek, czego nie znajdziesz w Total Commanderze. Wystarczy zaznaczyć jedną z nich, a następnie wybrać przycisk Wyłącz. Zauważysz od razu, że zmieni się jej stan w oknie listy. W razie potrzeby bez problemu możesz ją natychmiast włączyć. Aby usunąć wtyczki z systemu, nie musisz korzystać z Total Commandera. Total Commander Plugins Manager wykona za niego tę robotę (przycisk Odinstaluj). Jeśli nazwa wtyczki nie jest dla ciebie dostatecznie czytelna, możesz ją zmienić, korzystając z przycisku Zmień nazwę. Niektóre z dodatkowych modułów mają własne, rozbudowane menu konfiguracyjne. Aby uzyskać do niego dostęp, zaznacz wtyczkę i wybierz polecenie Konfiguruj - możesz trafić zarówno na intuicyjny interfejs graficzny, jak i sam plik w formacie INI. Osobna opcja obsługuje kolejność ładowania do systemu wtyczek listera. Aby ją zmienić, wybierz przycisk Kolejność.

Wychowanie adiutanta

Aby Total Commander Plugins Manager dobrze ci służył, skorzystaj z panelu ustawień, który znajdziesz, klikając przycisk Opcje. Na czterech kartach zgromadzono tam wszelkie niezbędne parametry.

Na pierwszej wybierasz m.in. wersję językową oraz pokazywanie dodatkowych informacji o wtyczkach na liście (kart, typów, wersji oraz dokładniejszych opisów). Karta Opcje2 pozwoli ci ustawić automatyczne odświeżanie listy wtyczek w określonym przedziale czasu, a także funkcjonowanie programu po instalacji nowych wtyczek (natychmiastowa konfiguracja i ponowne uruchomienie Total Commandera). Trzecia karta dotyczy ponownego uruchamiania menedżera plików (z poziomu głównego okna Total Commander Plugins Managera możesz zarówno uruchamiać, jak i restartować program). Na karcie Foldery wtyczek zmienisz natomiast domyślne ścieżki do wszystkich czterech rodzajów dodatkowych modułów Total Commandera.

Informacje Atl-Soft, http://atlsoft.front.ru Cena bezpłatny


Zobacz również