Jak edytować pliki PDF: narzędzia darmowe, płatne i online

Jak edytować pliki PDF? Możesz skorzystać z płatnych narzędzi, które na to pozwalają, jak również darmowych alternatyw, wśród których można znaleźć pozycje naprawdę godne uwagi. Co więcej istnieją też serwisy, które przyjdą ci z pomocą.

Firma Adobe postanowiła rozwiązać problem, z którymi przez lata borykali się użytkownicy komputerów: jak podglądać i drukować dokumenty bez oryginalnego oprogramowania lub czcionek? Przygotowała oprogramowanie Acrobat, które pakowało dokumenty do plików w formacie .pdf. Następnie udostępniła oprogramowanie Acrobat Reader (obecnie nazywane prościej Adobe Reader), które można za darmo pobrać i wykorzystywać do otwierania, czytania i drukowania wspomnianych plików.

W 2007 roku firma Adobe otworzyła format PDF (skrót z angielskiego Portable Document Format) i przekazała jego pełną specyfikację organizacji AIIM. W 2008 roku został on uznany za obowiązujący standard. Od tego czasu na rynku zaczęło masowo pojawiać się oprogramowanie związane z PDF. Niestety tylko nieliczne programy umożliwiają edytowanie takich plików.

Jak edytować pliki PDF: edytory PDF

Co więc zrobić, gdy otrzymamy plik PDF i chcemy go edytować? Jak sobie poradzić, gdy oryginalny dokument zapisany w tym formacie gdzieś zniknął? Rozwiązaniem tych problemów jest edytor PDF.

Niektóre edytory PDF pozwalają na załadowanie dokumentu i jego opisywanie. Polega to na tym, że oryginalna treść dokumentu nie może być zmieniona, ale za to można w dowolnym miejscu nanieść swoje notatki, korzystać z markera, przekreślać tekst, czy też usuwać wybrane strony. Wiele z tych narzędzi jest darmowych i niektóre są naprawdę dobre, lecz nie rozwiązują najważniejszego problemu, czyli nie pozwalają na edycję oryginalnej treści. Na szczęści są też jednak narzędzia, które to umożliwiają. Pytanie tylko, czy trzeba na nie wydać tak dużo pieniędzy jak np. na Acrobat XI Pro (ok. 1900 zł)? Odpowiedź brzmi: nie. Można bowiem skorzystać z różnych narzędzi znacznie tańszych, usług online, jak również narzędzi całkowicie darmowych.


Zobacz również