Jak wybrać drukarkę

Przy wyborze drukarki konieczna jest szczególna rozwaga. W końcu urządzenie to będziemy używać nawet kilka lat. Prezentujemy wybrane, testowane w naszym laboratorium modele, warte polecenia.

Przy wyborze drukarki konieczna jest szczególna rozwaga. W końcu urządzenie to będziemy używać nawet kilka lat. Prezentujemy wybrane, testowane w naszym laboratorium modele, warte polecenia.

Nasze porady od razu zaczynamy od informacji: nie ma urządzenia idealnego, które zaspokoiłoby wszystkie wymagania. Niestety, wybór drukarki to sztuka kompromisów. Niska cena nie idzie w parze z szybkością druku. Przenośność jest nie do pogodzenia z wielkością wydruku. Wysoka jakość odbitek niestety wymusza wysoką cenę. Dlatego nasze propozycje podzieliliśmy na kilka kategorii, tak by łatwiej było wybrać urządzenie dostosowane do konkretnych potrzeb. Spośród drukarek, które odwiedziły nasze laboratorium testowe, wybraliśmy te modele, które naszym zdaniem, są najlepsze w poszczególnych kategoriach.

Drukarki uniwersalne

Szukasz drukarki do wszystkiego?

Czyli do domu lub biura, w którym czasem tylko drukujemy zdjęcia. Takie urządzenie powinno charakteryzować się przede wszystkim szybkim drukiem tekstu. Pożądana jest możliwość zainstalowania większego niż standardowy naboju z czarnym atramentem. Oddzielne zasobniki z atramentami kolorowymi (po jednym na kolor) nie są w tym przypadku konieczne. Całkowicie wystarczy urządzenie czterokolorowe. Ale uwaga - można bardzo łatwo trafić na kiepski sprzęt. W ZOOM-ie z tej kategorii przetestowaliśmy i uznajemy za godne polecenia drukarki Canon PIXMA iP3000, Epson C84 i HP Photosmart 7660.

Canon i560

Obecna na rynku od dłuższego czasu wersja czteroatramentowych drukarek do wszystkiego. Potrafi drukować zdjęcia wprost z aparatu cyfrowego obsługującego technologię PictBridge. Ma tylko jeden podajnik, ale jak prawie wszystkie drukarki tej firmy drukuje bardzo cicho i szybko.

Wymiary: 418 x 274 x 172 mm

Waga: 4,8 kg

Cena: 599 zł

Canon PIXMA iP3000

Canon zastosował nowy podajnik papieru. Drukarka ma dwie kasety - górną i dolną. W dolnej można trzymać zwykły papier do codziennych wydruków, a w górnej - papier fotograficzny. Drukarka nie grzeszy urodą, ale jest cicha, szybka i wydajna.

Wymiary: 418 x 286 x 170 mm

Waga: 6,5 kg

Cena: 599 zł

Epson C84

Ta drukarka swego czasu wygrała w naszym teście kosztów wydruku strony ze zdjęciem. Używa atramentów i papierów DuraBrite, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na blaknięcie. Choć jest dość hałaśliwa i nieprzyjemnie piszczy, można jej to darować - wygrywa ekonomia wydruku.

Wymiary: 460 x 473 x 308 mm

Waga: 4,2 kg

Cena: 638 zł

HP Photosmart 7760

Drukarka ma czytniki popularnych kart pamięci. Bardzo ciekawą funkcją jest odczytywanie IndexPrintu - urządzenie najpierw robi miniaturki wszystkich zdjęć zawartych na karcie pamięci. Po zaznaczeniu odbitek, które mają być wykonane, drukarka sama pobierze je z karty i wydrukuje.

Wymiary: 452 x 176 x 374 mm

Waga: 6,2 kg

Cena: 729 zł

Drukarki fotograficzne

Potrzebujesz świetnych wydruków foto?

Ta kategoria obejmuje drukarki zaprojektowane specjalnie z myślą o druku zdjęć. Druk tekstów jest tu tylko na doczepkę. Sześć kolorów atramentu daje dobrą rozpiętość tonalą zdjęć. Ponieważ urządzenia drukują używając oprócz standardowej gamy CMYK dwóch jaśniejszych kolorów cyan i magenta łatwiej jest uzyskać obrazy o delikatnych, pastelowych barwach. Dlatego na przykład zdjęcia zimowe lepiej wyjdą na drukarkach sześciokolorowych niż czterokolorowych. Ta kategoria jest najbogatsza, a my polecamy: Epson R300, HP 7960, HP 8150, Canon 905D.

Epson R300

Bardzo wygodna sześcioatramentówka. Potrafi drukować zdjęcia na płytach CD i DVD. Jest cicha i co ważniejsze szybka. Każdy kolor atramentu jest w osobnym zasobniku, co wpływa korzystnie na koszty eksploatacji.

Wymiary: 498 x 476 x 289 mm

Waga: 6 kg

Cena: 880 zł

HP 7960

Ta ośmioatramentowa drukarka wyposażona jest w czytniki popularnych kart pamięci. Potrafi drukować bez komputera. Bardzo ciekawą funkcją jest odczytywanie IndexPrintu. Jak większość drukarek HP ma bardzo wygodny podajnik papieru, dzięki któremu zajmuje stosunkowo niewiele miejsca na biurku.

Wymiary: 530 x 383 x 194 mm

Waga: 7,5 kg

Cena: 1599 zł

HP 8150

Drukarka reklamowana jest jako biurkowa ciemnia fotograficzna. Nie ma w tym wiele przesady. Potrafi drukować bez komputera, a wyświetlacz LCD ułatwia wybór i kadrowanie drukowanych fotografii. Korzysta z sześciu atramentów.

Wymiary: 460 x 385 x 170 mm

Waga: 7,9 kg

Cena: 999 zł


Zobacz również