Jej ekscelencja szerokość

Wiemy, że komputer o większych możliwościach będzie zawsze lepszy od gorzej wyposażonego konkurenta. W wypadku drukarek jest inaczej. Model A3 zrobi to, co potrafi jego mniejszy brat, ale nie zawsze lepiej i szybciej.

Pierwszy sygnał ostrzegawczy to cena. Wyrośnięte drukarki są przecież nieproporcjonalnie droższe. Mechanizm jest tylko niewiele szerszy od kartki papieru, więc w jednym wypadku mamy 22 centymetry w porównaniu z 34. A więc tylko o 50 procent więcej. Identyczne są mechanizm przesuwu (jedynie nieco dłuższe prowadnice i taśmy napędowe) i elektronika, zatem skąd dwukrotnie wyższa cena?To, co dla elektronika jest tajemnicze, spec od mechaniki precyzyjnej uzna za oczywiste. Przesuw z dokładnością do 1/4800 cala łatwiej zrobić na dystansie 9 niż 13 cali. W drugim przypadku mamy precyzję 1: 62 tysięcy, czyli w języku komputerowym - 16 bitów. Dla porównania - skaner z podobną precyzją odczytu byłby mistrzem świata. Rozszerzalność cieplna prowadnicy, rozciąganie paska transportowego utrudniają uzyskanie koniecznej dokładności.

Specjalizacja

Produkty Canona i Hewlett-Packarda nie są kierowane do tej samej grupy użytkowników. Model i9100 jest wyposażony w sześciokolorowy zestaw atramentów. Wszystkie tusze, zatem i czarny, są rozpuszczalne w wodzie, dlatego czerń wydruków tekstowych jest mniej nasycona niż zrobiona pigmentowym atramentem, używanym w zestawach czterokolorowych. Zawęża to zakres jej zastosowań do prac o najwyższym stopniu trudności.

Pół kroku naprzód

HP DeskJet 9300

HP DeskJet 9300

Dotąd i szeroka, i zwykła drukarka Canona miały identyczne parametry techniczne. Tak było z parą modeli poprzedniej generacji, S9000 i S900. W nowej drukarce A4 wprowadzono o jedno usprawnienie więcej. W modelu i950 poprawiono dwa parametry, powiększono rozdzielczość do 4800x1200 dpi i zmniejszono wielkość kropli z czterech do dwóch pikolitrów. Oba usprawnienia wzmacniają wzajemnie swoje oddziaływanie. W szerszym modelu i9100 zmieniono tylko pierwsze z nich. Większa kropla ogranicza stosowanie tak dużej rozdzielczości, dlatego fotografii wydrukowanej czteropikolitrową kroplą przez i9100, którą jeszcze w poprzednim roku uznalibyśmy za szczyt doskonałości, teraz nie ocenimy aż tak wysoko. Jesteśmy w stanie wydrukować lepszą, ale na i950. Wprowadzenie przez Canona dwupikolitrowej kropli nawet w najtańszych drukarkach A4 z pominięciem modelu szerokoformatowego świadczy o tym, jak trudno zbudować precyzyjny mechanizm przesuwu szerszy niż zwykle.

Do drukarki Canona wbudowano ponad trzy tysiące dysz, równomiernie rozdzielonych na wszystkie kolory. Dzięki większym kroplom zapełnianie kartki następuje szybciej niż w modelu i950. Producent deklaruje sześć stron A4 na minutę tekstu oraz cztery grafiki i nie mija się z prawdą. Druk fotografii A4 zabiera i9100 dwie, a dwukrotnie większej - pięć i pół minuty. Jakość jest bardzo dobra, drobne zastrzeżenia można mieć tylko do zbyt widocznego renderingu niektórych złożonych barw. Sterownik drukarki pozwala na wygładzanie, wzmacnianie kolorów naturalnych, retusz błędów skanowania i fotografowania. Bez marginesu drukarka obsługuje siedem formatów od 330x483 mm aż do 10x15 cm, z marginesem dowolnie wybrany rozmiar między 9x12 a 33x59 cm.

Szybko i tanio

Canon i9100

Canon i9100

W przeciwieństwie do Canona HP DeskJet 9300 jest drukarką uniwersalną. Ma czterokolorowy system atramentów pochodzący z popularnych drukarek serii 9xx, a ostatnio 612x. Zbiorniki są duże, a koszt wydruku strony niewielki. Rozdzielczość druku czarnym atramentem pigmentowym wynosi 600 dpi, tuszami rozpuszczalnymi - 1200x4800. Formaty zmieniają się od 10x15 aż do 33x127 cm. Drukarka pracuje niezwykle cicho. Potencjalnie DeskJet drukuje szybciej od Canona, ale tylko w prostszych trybach. Tekst jest lepszej jakości, ale przy bardziej skomplikowanych wydrukach relacja się odwraca na korzyść Canona. Przy dużej ilości grafiki i9100 jest o 50 procent szybszy, z fotografią radzi sobie nawet dwa razy szybciej. DeskJet ma problemy z trudnymi kolorami, bo dysponuje za małą rozdzielczością i co ważniejsze - za dużą kroplą atramentu. To koszt stosowania starszej, trzeciej wersji technologii PhotoREt.

Benchmarki

Benchmarki

HP DeskJet jest drukarką z charakterem. Nie instaluje się łatwo, producent nawet zakleił taśmą port USB, aby zapobiec zbyt wczesnemu podłączeniu tego przewodu. Na dodatek nasz egzemplarz sygnalizował błąd w podawaniu papieru za każdym razem, kiedy w sterowniku wybieraliśmy jeden z nośników HP. Z papierem od "innego producenta", chociaż w rzeczywistości był z HP, radził sobie bez kłopotów. To ewidentny dowód drobnego błędu w sterowniku. Oba urządzenia przydadzą się osobom drukującym w większych formatach. Do mniejszych są tańsze i lepsze modele. W biznesie lepiej sprawdzi się DeskJet, grafikom i fotografom polecamy Canona.

Informacje

Canon i9100

http://www.canon.pl

Cena

2499 zł

HP DeskJet 9300

http://www.hp.pl

cena

1799 zł


Zobacz również