Karty graficzne

Król umarł, niech żyje król - analiza sytuacji na rynku kart graficznych.

Król umarł, niech żyje król - analiza sytuacji na rynku kart graficznych.

Już wcześniej informowaliśmy, że firma 3dfx jest w poważnych kłopotach finansowych i nie będzie wprowadzała do sprzedaży zapowiedzianych wcześniej modeli. Teraz wszystko się wyjaśniło - trudności były na tyle duże, że zmusiły firmę do sprzedania całego działu układów graficznych, wliczając w to wszystkie patenty, największemu konkurentowi - firmie NVIDIA. Biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę (niecałe 200 milionów dolarów), jaką musiała zapłacić ta ostatnia, oraz fakt, że dzięki przejęciu 3dfx NVIDIA uniknie wypłaty wysokich odszkodowań z tytułu naruszenia praw patentowych 3dfx, możemy się spodziewać, że silna pozycja NVIDII dodatkowo się wzmocni.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

O niezwykłej ekspansywności NVIDII świadczy również fakt, że zdecydowanie wkroczyła na zarezerwowany do tej pory dla ATI rynek akceleratorów do komputerów Apple G4.

Także nasza tabela nie pozostawia złudzeń - większość kart oparta jest na chipach NVIDII. Trzy najwyższe miejsca okupują karty z układami GeForce2 Ultra - to zdecydowanie najszybsze procesory graficzne dostępne dzisiaj na rynku. Wprawdzie ich ceny są wciąż bardzo wysokie, warto jednak zauważyć dość drastyczny spadek cen - np. Elsa Gladiac Ultra kosztowała jeszcze niedawno 3 525 zł, a teraz tylko 2 379 zł.

Wciąż nie udało się wedrzeć do naszego rankingu żadnej karcie firmy Matrox. Wynika to z prostego faktu - od bardzo dawna zapowiadany i bardzo opóźniony układ nowej generacji - G800 - nie ujrzał na razie światła dziennego. W momencie gdy NVIDIA wypuści swój najnowszy układ NV20 - podobno co najmniej trzykrotnie szybszy od obecnego GeForce2 GTS, wówczas właściwie nie będzie już sensu, aby w ogóle zaczynać produkcję kart z G800. Jedyna karta ATI utrzymała miejsce w naszym zestawieniu, jednak przesunęła się wyraźnie w dół - ostatnio zajmowała szóstą pozycję, teraz dopiero ósmą.


Zobacz również