Kino po szwajcarsku

Czy można połączyć elegancję i funkcjonalność instalacji kina domowego z bardzo wysoką jakością reprodukowanego dźwięku, a przy okazji stworzyć prosty w użytkowaniu system multiroom? Okazuje się, że tak - oczywiście za odpowiednią cenę...

Czy można połączyć elegancję i funkcjonalność instalacji kina domowego z bardzo wysoką jakością reprodukowanego dźwięku, a przy okazji stworzyć prosty w użytkowaniu system multiroom? Okazuje się, że tak - oczywiście za odpowiednią cenę...

Ekran

Kluczowym elementem tej instalacji kina domowego jest wysokiej klasy 42-calowy ekran plazmowy firmy revox.

Kluczowym elementem tej instalacji kina domowego jest wysokiej klasy 42-calowy ekran plazmowy firmy revox.

W tej instalacji za obraz odpowiedzialny jest najnowszy 42-calowy ekran plazmowy model Revox Re:ception Plasma 42 HD, przystosowany do współpracy z telewizją wysokiej rozdzielczości HDTV i posiadający wejście DVI. Urządzenie dysponuje również kompletem analogowych złączy wideo, m.in. komponentowym i Euroscart (z RBG). Plazmę wyposażono w dwa tunery telewizyjne, co przy oglądaniu programów pozwala na korzystanie z funkcji PIP (obraz w obrazie). Matryca ekranu ma rozdzielczość 1024 x 768 pikseli, a deklarowany przez producenta współczynnik kontrastu wynosi aż 10 000:1. Dzięki specjalnej konstrukcji tylnego panelu możliwy był taki montaż ekranu w ścianie, by na zewnątrz wystawała tylko czterocentymetrowej grubości rama. Plazma została połączona dwukierunkowo z amplitunerem, a wszelkie kable poprowadzono specjalnie przygotowanym, ukrytym w ścianie kanałem.

Sprzęt

Revox M51 - amplituner, dvd i multiroom w jednym.

Revox M51 - amplituner, dvd i multiroom w jednym.

Sercem instalacji kina domowego, a równocześnie centrum systemu multiroom, jest Revox M51. Urządzenie to zawiera pięciokanałowy wzmacniacz, tuner radiowy, odtwarzacz DVD, a także sterownik systemu multiroom. O jego uniwersalności świadczy to, że użytkownik może sam dobierać zestaw przydatnych mu łączy - bowiem tył urządzenia składa się z wymienialnych paneli, dzięki czemu można je precyzyjnie dopasować pod względem użytkowym.

Revox M51 współpracuje z serwerem muzycznym Revox M57, który można nazwać "centrum archiwizacyjnym". Wewnątrz urządzenia znajduje się twardy dysk o pojemności 160 GB (z możliwością rozszerzenia do 640 GB), na którym zapisywane są skompresowane w formacie MP3 utwory np. z płyt CD. W wersji zastosowanej w tej instalacji bezpośredni i równoczesny dostęp z dowolnego pomieszczenia do każdego skatalogowanego utworu mają cztery osoby, ale istnieje możliwość rozszerzenia liczby użytkowników serwera nawet do ośmiu. Serwer M57 połączony jest z amplitunerem M51 specjalnym łączem sterującym i czterema parami kabli stereo.

Kolumny

Subwoofer z zestawu oferuje moc 250 W.

Subwoofer z zestawu oferuje moc 250 W.

Przy projektowaniu systemu kina domowego wybrano pasujący stylistycznie do wystroju salonu zestaw kolumn Revox wykończonych naturalnym fornirem bukowym. W instalacji, jako kolumny główne, zastosowano bardzo dobrze spisujące się przy odtwarzaniu wszelkich gatunków muzyki, estetycznie wykonane modele Revox Re:sound S brilliant. Do współpracy z nimi wybrano ekranowaną magnetycznie kolumnę centralną Re:sound S Center 01. Głośniki efektowe zawieszono na ścianie. W tej roli wykorzystano niewielkie, dwudrożne Revox Re:sound S shelf. Całość zestawu wspiera potężny subwoofer (250 W) Revox Re:sound bass 02.

Multiroom

Multiroom z wykorzystaniem systemu firmy Revox pozwala objąć swoim działaniem do 32 pomieszczeń w 4 niezależnych strefach. W tym konkretnym rozwiązaniu z instalacji w salonie i pięciu dodatkowo nagłośnionych pomieszczeniach będą korzystać niezależnie cztery osoby. Jednostka sterująca M51 rozdziela sygnał z dowolnego źródła do każdego pomieszczenia za pomocą, znanych z instalacji komputerowych, kabli CAT-7. W czterech pomieszczeniach schowano dodatkowe wzmacniacze strefowe Re:connect V219, dysponujące solidną mocą 2 x 70 W (wzmacniacz nagłaśniający sypialnię obsługuje również głośniki umieszczone w łazience), które połączono z jednostką centralną. Do każdego z nich podłączono odpowiedzialne za sterowanie dźwiękiem w danym pomieszczeniu, mocowane na ścianie elementy sterujące Re:control M217 i Re:control M218. Są one dopasowane kolorystycznie do pomieszczenia. Jeżeli użytkownik odtwarza muzykę za pośrednictwem serwera M57, na wyświetlaczu układów sterujących można odczytać źródło odtwarzanej aktualnie muzyki, a nawet tytuł utworu i wykonawcę. Urządzenia wyposażone są nie tylko w klawiatury sterujące, ale i czujniki podczerwieni. Można więc zarządzać systemem zdalnie, za pomocą pilota. W każdym z pięciu dodatkowo nagłośnionych pomieszczeń zastosowano głośniki sufitowe Re:sound InWall 65.

Podsumowanie

Nie każdego stać na sprzęt tej klasy co wykorzystane w tej instalacji komponenty firmy Revox. Jedno jest jednak pewne - przywiązanie do jednej marki pomogło stworzyć system idealnie zintegrowany, jednak co do wizualnej strony instalacji można mieć mieszane uczucia...

Instalację wykonała firma EIC, http://www.studioprojektowe.pl

Założenia

Założeniem przedstawianej instalacji było wyposażenie apartamentu w zintegrowany wielopokojowy system multiroom oraz wysokiej klasy kino domowe. Bardzo ważnymi kryteriami, którymi się kierowano, były wygląd zastosowanych urządzeń i łatwość obsługi, a także możliwość integracji z zaplanowanym automatycznym sterowaniem oświetleniem. Kompleksowy system Revoksa (szwajcarskiego producenta urządzeń elektronicznych) wyróżnia się wśród produktów oferowanych na rynku estetyką i jakością wykonania, a sterowanie poszczególnymi elementami z dowolnego włączonego w system pomieszczenia jest bardzo łatwe. Nie bez znaczenia było także to, że w ofercie sprzętu audio-wideo tego producenta jest bogaty zestaw kolumn głośnikowych. Łącznie z odmianami kolorystycznymi do wyboru jest kilkanaście systemów, poczynając od Re:sound I - zestawów montowanych w ścianie lub na suficie, przez bardziej tradycyjne zestawy hi-fi z linii Re:sound S, czy doskonałe stylistycznie Re:sound A, aż do wyrafinowanych zestawów z serii Re:Sound D.

Sterowanie

Nawet najbardziej uniwersalny system multiroom niewiele jest wart bez prostego i funkcjonalnego sterowania całością... Dlatego w zestawie znalazły się cztery uniwersalne "uczące się" piloty Re:control M207, zapewniające pełne sterowanie systemem, a także urządzeniami innych producentów. Każdy z pilotów wyposażony w duży, dotykowy ekran LCD i klawisze do obsługi najważniejszych funkcji pozwala "zapanować" nad 64 różnymi urządzeniami A/V. Oprócz pilota Re:control M207 możliwe jest sterowanie całym systemem za pomocą palmtopa Re:control M231, a nawet poprzez Internet, wykorzystując Re:control M230.

Zastosowany sprzęt:

Telewizor plazmowy 42"

Revox Re:ception Plasma 42 HD - ok. 24 000 zł

Amplituner z DVD

Revox M51 - ok. 33 000 zł

Serwer muzyczny

Revox M57 - ok. 58 000 zł

Kolumny

Re:sound S brilliant (2 szt.) - ok. 13 000 zł

Re:sound S Center 01 - ok. 3200 zł

Re:sound bass 02 - ok. 5000 zł

Re:sound S shelf (2 szt.) - ok. 2600 zł

Systemy sterujące i multiroom - ok. 35 000 zł

Razem - ok. 185 000 zł


Zobacz również