Kinowa alternatywa

Zestaw kina domowego oparty na konfiguracji peceta jest przeważnie droższy od oferowanych w sklepach z elektroniką. Zwykle jednak jest od nich lepszy, a przede wszystkim bardziej funkcjonalny.

Zestaw kina domowego oparty na konfiguracji peceta jest przeważnie droższy od oferowanych w sklepach z elektroniką. Zwykle jednak jest od nich lepszy, a przede wszystkim bardziej funkcjonalny.

Gdy zestawy kina domowego były zabawkami dla najzamożniejszych, pecet doposażony w odpowiednie elementy stanowił doskonałą alternatywę. Wystarczyło kupić sprzętowy dekoder DVD (procesory były za mało wydajne, aby dekodować MPEG2), dobre głośniki i dobrać kartę dźwiękową (którą większość osób miała w komputerach), aby stworzyć solidną bazę pozwalającą na komfortowe oglądanie filmów na ekranie telewizora czy dużego monitora. Obecnie pecety są dużo wydajniejsze, kodowanie MPEG2 nie stanowi dla nich problemu, moc obliczeniowa pojedynczego procesora, np. graficznego, wielokrotnie przewyższa wydajność wszystkich układów obliczeniowych zamontowanych nawet w najbardziej rozbudowanych stacjonarnych odtwarzaczach DVD.

Co istotne, te zasoby mocy można sensownie wykorzystać, poprawiając sygnał wideo przez wyostrzanie, filtrowanie, dobre skalowanie oraz korekcję płynności wyświetlania. Realizowane jest to sprzętowo przez układ graficzny, nie obciążając istotnie samego procesora obliczeniowego. Podobna obróbka mająca na celu polepszenie jakości dotyczy sygnału audio. Tu do pracy przystępują nowoczesne układy dźwiękowe zamontowane na kartach, które proponujemy. Jak widać z relacji jakości do ceny, zestaw kinowy oparty na komponentach PC stanowi realną konkurencję nawet dla zaawansowanych zestawów kina domowego w średniej cenie. Nie polecamy w tym numerze zestawów głośnikowych (choć mamy swoich faworytów), ale opisywaliśmy je przez ostatnie miesiące w minionych wydaniach. Nie chcemy się powtarzać, wolimy przeznaczyć cenne miejsce na prezentację ciekawych projektorów kinowych, które obecnie kosztują już tyle, co dobry monitor. Warto pomyśleć o ich kupnie i podłączeniu nie tylko do komputera, lecz także do stacjonarnego zestawu audio-wideo.


Zobacz również