Kinowa alternatywa - Karty graficzne

Wybieramy niedrogie i uniwersalne karty graficzne z dobrej jakości wyjściami TV.

Wybieramy niedrogie i uniwersalne karty graficzne z dobrej jakości wyjściami TV.

MSI NX6600LE-TD256E 256MB DVI

W swojej kategorii cenowej jedna z najszybszych kart graficznych.

Nie jesteś maniakiem gier, lecz chciałbyś od czasu do czasu mile spędzić wieczór przy komputerze, przemierzając trasy wirtualnych rajdów lub zdobyć kilka krain w nowej cywilizacji? A przy tym chcesz, żeby komputer, zbudowany głównie z myślą o kinie domowym, oferował jak najlepszy obraz i funkcje, których nie powstydziłby się zaawansowany stacjonarny odtwarzacz DVD? Jeśli tak, to proponujemy kartę graficzną, która spełnia wszystkie te założenia. Jest to model MSI wyposażony w procesor GeForce 6600 LE, stosunkowo nowy układ na rynku. Oprócz wszystkich funkcji związanych z wbudowanym procesorem PureVideo, GeForce 6600 LE to najtańszy sposób wejścia w posiadanie duetu dwóch kart graficznych pracujących w trybie SLI. Oczywiście łączy się to z wydatkiem na płytę główną, jednak obecnie można już kupić prostsze modele płyt z chipsetami nForce4 SLI, kosztujące niewiele więcej niż standardowe produkty, współpracujące tylko z jedną kartą graficzną.

Oprócz wideo także gry

Model ten do trybu SLI nie potrzebuje połączenia specjalnym mostkiem i nie trzeba go zasilać dodatkowo, podłączając wtyczki bezpośrednio z zasilacza. Port PCI Express dostarcza wystarczająco dużo prądu, aby obie karty działały poprawnie.

Informacje MSI, http://www.msi-polska.pl Cena 399 zł

Sapphire Radeon X550 128 MB V/D/VO

Niedroga karta graficzna, ceniona za dobre wyjście wideo.

Najnowsze dzieło inżynierów ATI to Radeon X550, który wśród najtańszych modeli kanadyjskiej firmy jest jednym z szybszych. Karty X550 są oferowane zarówno z interfejsem 64-, jak i 128-bitowym. Polecany model ma interfejs 128-bitowy i moduły pamięci o pojemności 128 MB. Rdzeń pracuje z prędkością 400, a pamięci 250 MHz (efektywnie 500 MHz). Zdecydowaliśmy się na polecenie właśnie tego modelu z procesorem ATI nie bez przyczyny. Choć do taniego kina domowego opartego na pececie wersje X300 wystarczą aż nadto, to już pograć się na nich praktycznie nie da, natomiast X550 zapewnia wydajność odpowiednią do uruchomienia nowszych gier.

Dobre wyjście TV

ATI bardzo dobrze rozwiązało w swych sterownikach kwestię obsługi wyjścia telewizyjnego oraz pracy wieloekranowej. Jeśli masz płytę główną z chipsetem ATI wyposażonym w zintegrowany układ graficzny, to umieszczając na niej X550, możesz wyświetlać obraz nawet na trzech ekranach jednocześnie. Jakość obrazu uzyskana przy użyciu kart ATI jest, naszym zdaniem, nieco lepsza niż w wypadku najtańszych modeli z procesorami NVIDII. Natomiast do odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości HDTV lepiej nadają się karty konkurencji, bo mają wbudowane procesory PureVideo.

Informacje NTT System, tel. (22) 6105161, http://www.ntt.pl Cena 280 zł

Gigabyte GV-NX62TC256D

Dzięki technologii Turbo Cache nie musi mieć dużo pamięci RAM.

Model o wydajności podobnej do kart ATI z procesorami Radeon X300. Polecamy go głównie ze względu na pasywne chłodzenie oraz procesor PureVideo, który może realizować sporo zaawansowanych funkcji wideo, takich jak: skanowanie obrazu, sprzętowa obsługa dekodowania filmów WMV-HD, progresywne skanowanie czy korekcja pull-down 2:2/3:2. Gigabyte to jeden z najlepszych modeli z procesorem GeForce 6200 TC. Wyposażono go w maksymalną przewidzianą dla tego modelu ilość pamięci - 64 MB, a dzięki technologii Turbo Cache może zarezerwować na swoje potrzeby (dynamicznie) do 256 MB pamięci operacyjnej peceta. Chłodzenie procesora jest bezgłośne, wystarczy niewielki radiator, który podczas pracy mocno się nie nagrzewa. Jest to zasługa bardzo niewielkich rozmiarów samego procesora (jest o ponad 40 procent mniejszy niż procesor w GF 6600) oraz nowoczesnego procesu technologicznego 0,11 mikrona.

Do kina tak, do gier również

Choć karta jest niedroga i zalicza się do najtańszej serii z układami NVIDII, pozwala pograć nawet w nowsze gry. Obsługuje w pełni najnowsze efekty grafiki 3D, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z jej ograniczeń: w rozdzielczości VGA i XGA obraz będzie płynny, ale w większej nie ma co liczyć na komfortową grę.

Informacje Gigabyte Technology, http://www.gigabyte.pl Cena 239 zł


Zobacz również