Kinowa alternatywa - Piloty

Bezprzewodowe piloty, które pozwalają na sterowanie pecetem bez wstawania z kanapy.

Bezprzewodowe piloty, które pozwalają na sterowanie pecetem bez wstawania z kanapy.

ATI Remote Wonder Plus

Wygodny pilot radiowy, pozwalający na sterowanie pecetem z dużej odległości.

Wyobraź sobie, że komputer masz w jednym pokoju, a w drugim pomieszczeniu wyświetlasz z niego obraz na telewizorze. Przeciągnięcie kabla przekazującego sygnał wideo to prosta sprawa, trudniej będzie odległego peceta obsługiwać. Mysz z racji ograniczonego zasięgu raczej odpada, pozostaje pilot, ale nie na podczerwień, bo zarówno nadajnik, jak i odbiornik pilota muszą się nawzajem widzieć. Pilot ATI jest inny - radiowy, a działa na odległość 18 metrów i niestraszne mu nawet grube ściany.

Tak jak myszą

Pilota ATI wyróżnia nie tylko korzystanie z transmisji radiowej zamiast najpopularniejszej podczerwonej. W pełni może też emulować mysz komputerową. Wygodny joystick pozwala na poruszanie się po pulpicie, a umieszczone po bokach przyciski emulują przyciski myszy. Aplikacja konfiguracyjna pozwala na przypisywanie wywoływania określonych aplikacji i zadań do poszczególnych przycisków. Pilot jest też w pełni zaprogramowany do wygodnego korzystania z aplikacji ATI Multimedia Center, dołączanej m.in. do kart graficznych z serii All-in-Wonder. Osoby korzystające z tunerów telewizyjnych mogą także używać specjalnych, kolorowych przycisków ułatwiających poruszanie się po stronach teletekstu. Odbiornik fal radiowych podłącza się do portu USB komputera. Pilot jest duży, jednak przyciski rozplanowano z uwzględnieniem zasad ergonomii. Korzysta się z niego wygodniej niż z prostszych modeli Remote Wonder.

Informacje ATI, http://www.ati.com Cena 49 USD

PC MAK USB

Funkcjonalnie dobrze przygotowany do przejęcia dowodzenia nad komputerem.

Bardzo ciekawy i udany jest polski pilot PC MAK, sprzedawany tak jak jego zachodni konkurenci, z dołączanym na USB odbiornikiem fal podczerwonych i dodatkowym oprogramowaniem konfiguracyjnym. PC MAK pozwala na sterowanie wszelkimi funkcjami peceta. Można go dowolnie programować, a wywoływanie dowolnej funkcji przypisać przyciskom na pilocie.

Gotowe profile

Standardowo pilot obsługuje funkcje wielu popularnych programów - odtwarzaczy DivX (VPlayer, AllPlayer, SubEdit itp.), odtwarzaczy plików muzycznych (m.in. WinAMP, Windows Media Player aplikacji do przeglądania zdjęć (IrfanView, PowerPoint). Dodatkowo przyciski pilota mogą mieć zdublowane funkcje, które pozwalają sterować dodatkowym zestawem aplikacji. Wraz z rozwojem wersji najpopularniejszych programów multimedialnych, producent umieszcza na swojej stronie internetowej gotowe profile z funkcjami zaprogramowanymi stosownie do układu przycisków pilota. Użytkownik może także przypisać przyciskom dowolną funkcję. Opcja jest na tyle rozbudowana, że można ją bez wahania nazwać makrem, bo program konfiguracyjny przechwytuje sekwencje klawiszy naciskanych podczas konfiguracji. Na koniec wystarczy sprawdzić poprawność wprowadzonej kombinacji (opcja Test) i zapisać wprowadzone ustawienia. To unikatowa funkcja, której nie mają konkurenci.

Informacje PC MAK, tel. (17) 8549814, http://www.pcmak.pl Cena 119 zł

InterVideo Home Theater Remote Control

Świetny pilot pozwalający na obsługę peceta.

Pilot InterVideo jest oferowany w dwóch wariantach - jako element wyposażenia zestawu Home Theater 2 (w jego skład wchodzi multimedialna nakładka na system operacyjny, przypominająca funkcjonalnością i wyglądem Media Center Microsoftu) oraz jako samodzielny produkt. Chcącym obsługiwać pecet bez wstawania z fotela, radzimy kupić pakiet z oprogramowaniem. Warto, bo zawiera np. doskonały silnik programowego odtwarzacza DVD WinDVD 7.

W podczerwieni

Niezbędnym do działania pilota elementem zestawu jest dodawany w komplecie odbiornik fal podczerwonych, który podłącza się do portu USB komputera. W standardzie otrzymujemy pilota w pełni zaprogramowanego i przystosowanego do obsługi programu Home Theater. Sterownik emuluje mysz, dlatego może ją zastąpić i da pełną kontrolę nad pecetem nawet z odległości kilku metrów. Pilot InterVideo ma jeszcze jedną ciekawą właściwość: przycisk Toogle pozwala na przełączenie w tryb pracy wygodnego joysticka. W trybie domyślnym działa on jak klawisz tabulacji i pozwala na przeskakiwanie między polami wyboru funkcji dostępnych na ekranie. W trybie alternatywnym tabulacja przestaje być aktywna, a joystick pozwala na płynne sterowanie położeniem kursora myszy. Umieszczone nad nim dwa przyciski przejmują wtedy funkcje prawego i lewego przycisku myszy.

Informacje InterVideo, http://www.intervideo.pl Cena 29 USD


Zobacz również