Kinowa alternatywa - Projektory

Przedstawiamy najlepsze ekonomiczne projektory do kina domowego, które kosztują mniej niż średniej klasy telewizor panoramiczny.

Przedstawiamy najlepsze ekonomiczne projektory do kina domowego, które kosztują mniej niż średniej klasy telewizor panoramiczny.

Epson EMP-TW10H

To jeden z najlepszych niedrogich projektorów LCD do kina domowego.

Model TW10H wykonany jest w technologii LCD (trzy matryce). Zastosowane panele mają inne proporcje niż montowane w modelach - 16:9 zamiast 4:3. Chodzi o to, aby filmy, najczęściej nagrane na płytach DVD właśnie w formacie panoramicznym, wypełniały całą powierzchnię obrazu.

W panoramie

Epson zastosował matryce LCD o rozdzielczości 854x480 pikseli. Projektor jest bardzo cichy. Podczas pracy absolutnie nie przeszkadza szum wentylatorów. TW10 to rekordzista, jeśli chodzi o prędkość chłodzenia optyki po przejściu w stan uśpienia. Niektóre projektory potrzebują na to kilku minut, Epson milknie dosłownie po kilkunastu sekundach. Do niedawna można było kupić prawie identyczny model, tyle że wyposażony w inne panele LCD. Nowy model poznamy po końcówce H w nazwie. Kontrast generowany przez projektor w tej wersji osiąga współczynnik 800:1, a jasność z 1000 zwiększono do 1200 ANSI lumenów. Jeśli chodzi o jakość obrazu, to Epson zasługuje na pochwały. Dobra jest spójność, bo piksele są tylko minimalnie widoczne, a barwy naturalnie odwzorowane. Zastosowanie filtru Cinema działającego w trybach kinowych daje w rezultacie ciepły, stosunkowo "głęboki" obraz, a nie sztuczny i płaski, jaki serwują zwykle biurowe modele projektorów LCD.

Informacje AVC sp. z o.o., tel. (41) 3442820, http://www.avc.com.pl Cena 3875 zł

BenQ PE5120

Model jak marzenie, lecz dla tych, którym nie przeszkadzają wady technologii DLP.

PE5120 ma budowę podobną do modeli biurowych BenQ. Różni się kolorem, bo zamiast szarego zastosowano biały plastik. Dzięki temu lepiej komponuje się z domowym otoczeniem. Najistotniejszymi zamianami są jednak panoramiczny procesor DLP o rozdzielczości 854x480 pikseli oraz 5-segmentowe koło filtrujące (niestety, obraca się jedynie z prędkością 2x), w którym dodano pole z barwą żółtą. W rezultacie szczególnie ten kolor jest teraz wyświetlany żywiej i bardziej naturalnie. Osoby, które zamierzają kupić projektor BenQ, powinny przed zakupem sprawdzić, czy nie przeszkadza im tzw. efekt tęczy na obrazie wyświetlanym przez ten model.

Wzorowe przyłącza

Projektor jest także dobrze wyposażony w gniazda przyłączeniowe. Jako jeden z nielicznych w tej grupie cenowej ma cyfrowe wejście DVI z obsługą protokołu HDCP (zabezpieczenie antypirackie). Jakość obrazu jest rewelacyjna. BenQ wyróżnia bardzo skondensowany, bogaty w detale obraz, co w wypadku projektora o niskiej rozdzielczości i dodatkowej konieczności skalowania materiału PAL (PAL ma rozdzielczość 576 linii, a nie 480 jak NTSC) zasługuje na duże pochwały. Ostrość jest bardzo dobra, podobnie jak kontrast, do którego nie mamy większych zastrzeżeń. Czerń jest głęboka, a prezentacja barw bardzo naturalna.

Informacje BenQ, http://www.benq.pl Cena 3459 zł

Acer PH110

Acer to ciekawy i bardzo tani projektor do kina domowego.

Projektor Acera z założenia miał być bardzo podobny do wyróżnionego przez nas modelu BenQ PE5120. W praktyce jest to urządzenie słabsze, choć i tak wśród modeli do 4000 zł dostępnych na rynku zasługujące na wyróżnienie. Korzysta z tego samego co BenQ procesora DLP o rozdzielczości 854x480 pikseli. Spójność obrazu jest bardzo dobra. Projektor może pracować w trybie obniżonej jasności i wtedy jego układ chłodzenia praktycznie nie przeszkadza w czasie oglądania filmów.

Jakość wymagająca uwagi

Model PH110 oferuje kilka predefiniowanych trybów ustawień parametrów obrazu, dopasowanych do wyświetlania materiału wideo różnego rodzaju. Nie są, niestety, dobrane optymalnie, jak sugeruje producent. Aby uzyskać najlepszy obraz z projektora Acera, trzeba uważnie samemu dostroić poszczególne parametry. Szczególnie istotne jest ustawienie współczynnika gamma, temperatury barw oraz głębi czerni. Kolory odwzorowywane są w sposób naturalny. Kontrast zadowala, ale skala czerni i szarości nie jest tak zróżnicowana, jak w modelu BenQ. Zastrzeżenia mamy również do ostrości. Obraz jest nieco rozmyty, co w kinie domowym specjalnie nie doskwiera, jednak przy wyświetlaniu tekstu staje się już zauważalne. Wadą projektora Acera jest także brak cyfrowego gniazda DVI.

Informacje Acer, http://www.acer.pl Cena 3370 zł


Zobacz również