Kolorowo na cyfrowo

Na tegorocznych międzynarodowych targach fotograficznych Photokina dominowała elektroniczna metoda rejestracji i przetwarzania obrazu. Oznacza to, że większość firm z branży fotograficznej powoli zapomina o tradycyjnych materiałach. Triumfy święcą cyfrówki i wszystko, co wiąże się z obróbką i drukowaniem zdjęć zapisanych w plikach cyfrowych.

Na tegorocznych międzynarodowych targach fotograficznych Photokina dominowała elektroniczna metoda rejestracji i przetwarzania obrazu. Oznacza to, że większość firm z branży fotograficznej powoli zapomina o tradycyjnych materiałach. Triumfy święcą cyfrówki i wszystko, co wiąże się z obróbką i drukowaniem zdjęć zapisanych w plikach cyfrowych.

Jeszcze dwa, trzy lata temu większość użytkowników aparatów fotograficznych odnosiła się dość nieufnie do nowej technologii. Cyfrówki traktowaliśmy często jako nazbyt drogie gadżety - zabawki dla ludzi, którzy nie bardzo wiedzą, co zrobić z nadmiarem biletów NBP. Domyślaliśmy się, że mimo słabszej jakości zdjęć (chodzi o ich rozdzielczość) aparaty cyfrowe będą zdobywały entuzjastów. Tak się stało. Nawet znacznie szybciej, niż przewidywaliśmy, technologia zapisu cyfrowego obrazu upowszechniła się, i to - o dziwo - również w naszym kraju. Początkowo wydawało się, że przełom nastąpi w momencie, gdy zdjęcie wykonane cyfrówką będzie miało parametry techniczne (rozdzielczość, liczba kolorów itd.) porównywalne z parametrami fotografii naświetlonych na tradycyjnych slajdach czy nawet negatywach. Okazuje się, że nie to było najważniejsze. Większość zdjęć reprodukowanych codziennie w fotolaboratoriach to małe odbitki, o podstawie 9 lub 15 cm. Jak już wielokrotnie pisaliśmy, tej wielkości fotografię w dobrej jakości wydrukujesz z pliku pochodzącego już z cyfrówki z matrycą 3 Mp. Fotoamator, który wykonuje wyłącznie zdjęcia do albumu, nie musi kupować sprzętu rejestrującego niewykorzystywane miliony pikseli. Rosnący popyt na cyfrówki z "oszczędniejszymi" matrycami spowodował wyraźny spadek cen aparatów. Już za osiemset czy nieco ponad tysiąc złotych możesz mieć bardzo przyzwoitą maszynę, w pełni wystarczającą do wykonywania zdjęć pamiątkowych.

Aparat za grosz

Fotoamatorowi nie opłaca się już inwestować w aparat kompaktowy na film. I tak kilkaset złotych musi na niego wydać. Lepiej zatem kupić cyfrówkę z wspomnianego wyżej przedziału cenowego. Różnica kilkuset złotych (na przykład między analogowym kompaktem a modelem PowerShot A400 Canona) zwróci się stosunkowo szybko.

Coraz większą popularność zdobywają aparaty, które niekoniecznie dysponują wieloma funkcjami czy megapikselami. Ważniejsza jest wielkość. Główni producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom, proponując cyfrówki typu "slim". Taki aparat można mieć zawsze przy sobie - jest lekki, a przede wszystkim bardzo płaski, dzięki czemu wygodnie się go nosi w kieszeni.

Producenci co kilka miesięcy chwalą się wprowadzeniem na rynek coraz bardziej zaawansowanego technologicznie aparatu. Ostatnio hitem stały się na przykład cyfrówki z matrycami o rozdzielczości 8 milionów pikseli, z optyką o równie dużych możliwościach - na przykład jasnym, siedmiokrotnym zoomem.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Dla osób, które za najwygodniejszą do fotografowania uważają lustrzankę, pojawia się też coraz więcej propozycji. Można przebierać w aparatach za kilkadziesiąt tysięcy złotych (za takie pieniądze masz 16-milionowy Canon EOS 1Ds Mark II) lub za kilka tysięcy (pojawiło się ostatnio kilka ciekawych propozycji, np. Nikona, Minolty czy Olympusa). W ofercie cyfrówek znajdzie się także coś nowego dla "podglądaczy" - Minolta proponuje aparat z 12-krotnym zoomem.

Drukowanie

Co piąta ze stu miliardów tegorocznych fotografii znajdzie drogę na papier. Masówka trafi do laboratoriów, ale retusz, kadrowanie i natychmiastowy efekt pozostają domeną drukowania osobistego. Sztuką jest oddanie nieskończonej liczby kolorów przyrody za pomocą skromnej palety barwników drukarki. Wymaga to dużej rozdzielczości, jak najmniejszej kropli i sześciu lub więcej atramentów.


Zobacz również