Komputerowa śmietanka

Tak w skrócie można określić komputery, które mieliśmy okazję przetestować. Nasze założenia były bardzo proste: cena kompletnego zestawu nie mogła być mniejsza niż 6000 zł.

Tak w skrócie można określić komputery, które mieliśmy okazję przetestować. Nasze założenia były bardzo proste: cena kompletnego zestawu nie mogła być mniejsza niż 6000 zł.

PC MArk 2002

PC MArk 2002

Każdy miłośnik komputerów marzy właśnie o takich komputerach, bazujących na najnowszych rozwiązaniach technologicznych i możliwie najwydajniejszych podzespołach. Problem jest jednak ciągle ten sam: za najnowsze rozwiązania przyjdzie nam sporo zapłacić i chociaż ceny nowych komponentów wciąż spadają, niektóre z nich nadal przekraczają możliwości finansowe wielu z nas.

Idzie nowe

Niewątpliwie rok 2003 powinien wnieść trochę świeżości do świata komputerów. Oczywiście, poprzedni wniósł sporo (hiperwątkowość w procesorach Intela, przekroczenie bariery 3 GHz, wydajny układ graficzny ATI Radon 9700), jednakże obecny rok pod względem nowości powinien być równie atrakcyjny.

Rynek z niecierpliwością czeka na nowe, w pełni 64-bitowe procesory AMD o kodowej nazwie Hammer (i tu ciekawostka: większość producentów dysponuje już odpowiednimi płytami, brakuje jedynie... procesora). Pod koniec tego roku należy się spodziewać powolnej rezygnacji z podstawki Socket A, którą ma zastąpić nowa podstawka Socket 754 przeznaczona do procesorów z serii Hammer.

3DMark2003

3DMark2003

Intel w większości swoich procesorów zamierza do końca roku wprowadzić technologię hiperwątkowości (HyperThreading). Ponadto magistrala tych procesorów zostanie przyspieszona do 800 MHz.

Do lamusa powoli odchodzi również magistrala AGPx4, która została zastąpiona szybszą magistralą AGPx8 (jest to jednak spowodowane raczej zabiegami marketingowymi niż rzeczywistymi przesłankami). Teoretycznie nowa magistrala oferuje znaczny przyrost prędkości, nawet do 2,1 GB/s (AGPx4 to 1,5 GB/s.). Niestety, praktyka pokazuje, iż ładowanie tekstur do pamięci komputera jest mało wydajne, nawet przy tak szybkim interfejsie, jak AGPx8. Zdecydowanie większą korzyść przynosi rozbudowanie pamięci karty graficznej czy też przyspieszenie jej działania.

To właśnie obiecują producenci kart graficznych, chcący wykorzystać do budowy ultraszybkie kości DDR II (najwyższe modele GeForce FX to rzeczywiste taktowanie pamięci 500 MHz) czy GDDR (firma ATI wprowadzi je prawdopodobnie do następcy Radeona 9700, zapewniając rzeczywiste taktowanie pamięci 500 MHz).

Jak testowaliśmy

Wszystkie komputery poddano jednakowej procedurze testowej. Testy przeprowadziliśmy z użyciem systemów zainstalowanych przez producentów i przez nich skonfigurowanych, bez ingerencji z naszej strony w zainstalowane sterowniki czy też ustawienia, które mogłyby wpłynąć na wyniki. Testy przeprowadzaliśmy w trzech kategoriach: możliwości, jakość i wydajność. Na podstawie otrzymanych wyników obliczyliśmy ocenę końcową.

Możliwości

W tej kategorii uwzględniliśmy przede wszystkim wyposażenie zestawu. Punkty przyznawaliśmy między innymi za pojemność dysku, typ napędu optycznego, USB 2.0, IEEE1394, kontroler dysku twardego.

Jakość

W tej kategorii punkty można było otrzymać między innymi za czas gwarancji, rodzaj obudowy (punktowano obudowę trzyczęściową), kable poprowadzone w sposób uporządkowany, łatwość dostępu do poszczególnych elementów komputera, dołączane oprogramowanie antywirusowe, a także polską instrukcję do zestawu.

Wydajność

Na ocenę wydajności miały wpływ wyniki testów przeprowadzonych za pomocą czterech programów. Pierwszy test przeprowadziliśmy, używając programu PC Mark 2002 (testy procesora, pamięci, dysku twardego). Kolejne trzy testy przeprowadzaliśmy w celu sprawdzenia, jak wydajnie zestaw przetwarza grafikę 3D. Do tego testu wykorzystaliśmy program 3DMark 2001 SE, CodeCreatures Benchmark Pro, Unreal Tournament 2003 Demo oraz Qukae3 Demo w trzech trybach.

Wydajność każdego zestawu została obliczona jako suma poszczególnych wyników testów przy zastosowaniu następujących wag:

20% - wynik PCMark 2002, 20% - 3DMark 2001 SE, 20% - CodeCreatures Benchmark Pro, 0,5% - Unreal Tournament 2003 Demo i 20% - Qukae3 Demo.

Ocena końcowa

Wyliczono na podstawie wzoru:

Ok. = 0,6* ocena wydajności; + 0,2* ocena możliwości; + 0,2* ocena jakości

Dane techniczne i wyniki testów komputerów

Dane techniczne i wyniki testów komputerów

Na rynku pojawiają się kości wykonane za pomocą technologii PC3200. Mimo że obecnie nie ma ustalonego jej standardu, w naszym teście aż dwa komputery korzystały z tego rodzaju pamięci (JTT sBravo W3060X80 i Bestcom Exadium Power EX-HT). Kości te powinny cieszyć się dużą popularnością po wprowadzeniu na rynek procesorów AMD Barton z magistralą 400 MHz (efektywne taktowanie 200 MHz) czy nowych procesorów Intela z magistralą 800 MHz (wolniejsze pamięci staną się wówczas wąskim gardłem systemu). W zapomnienie idą z kolei wysłużone kości SDRAM.

Nowe rozwiązania zastosowano również w kontrolerach dysków. Nowy interfejs Serial-ATA, oprócz tego że oferuje podwyższenie transferu do 150 MB/s (ATA-133-133 MB/s), wprowadza nową jakość używania dysków twardych, które mogą pracować zarówno jako urządzenia stacjonarne, jak i przenośne.

A to za sprawą nowego interfejsu, który umożliwia ich odłączanie i podłączanie w czasie pracy systemu bez konieczności wyłączania komputera. Stąd dodatkowe wyjścia na śledziu do podłączania dysków Serial-ATA, jakie zamontowano w komputerach firmy ACT i JTT oraz znacznie dłuższe od dotąd stosowanych kable do podłączenia dysków Serial-ATA.

Co w testach?

Ze względu na to, iż testowaliśmy naprawdę mocne maszyny, postanowiliśmy dodać jeszcze jeden test za pomocą programu 3D Mark 2003. Niestety, najnowsze produkt firmy FutureMark (dawniej MadOnion) to kontrowersyjne narzędzie, które nawet najwydajniejsze komputery mogą doprowadzić do zadyszki. Ponadto program jest niestabilny i wymaga lekkiego doszlifowania. Mimo że postanowiliśmy przetestować przy jego użyciu komputery, nie wzięliśmy uzyskanych wyników pod uwagę przy ocene wydajności tych zestawów. Ponieważ nie było żadnych ograniczeń cenowych, do naszego laboratorium trafiły nie tylko komputery superwydajne, lecz także charakteryzujące się nowoczesnym wyposażeniem.

Na uwagę zasługuje chociażby komputer ACT Ex Class P30KXPP, który jako jedyny został wyposażony w dysk Seagate Barracuda V z interfejsem Serial-ATA (7200 obr./min). W kilku przypadkach komputery wzbogacono w limitowane serie płyt (JTT sBravo W3060X80 i Bestcom Exadium Power EX-HT). Te same komputery korzystały z najnowszych pamięci DDR400, co w przypadku komputera JTT okazało się zbawienne (połączenie wydajnych pamięci z najnowszym chipsetem SIS 655 zaowocowało bardzo dobrymi wynikami w teście wydajności).


Zobacz również