Kontroluj napięcie

Chcesz regulować temperaturę podzespołów lub wyciszyć komputer, sterując prędkością poszczególnych wentylatorów? Wybierz odpowiedni panel.

Chcesz regulować temperaturę podzespołów lub wyciszyć komputer, sterując prędkością poszczególnych wentylatorów? Wybierz odpowiedni panel.

Pora zaopatrzyć się w dobry panel sterujący z regulacją prędkości wentylatorów i funkcją monitorowania temperatury. Na rynku jest kilkanaście modeli różnych paneli (montowanych w kieszeni), od bardzo prostych, umożliwiających jedynie regulację prędkości wentylatorów, do bardziej rozbudowanych, wyposażonych w czujniki temperatury sprzężone z wyświetlaczem LED, na którym możesz odczytać bieżącą temperaturę i prędkości wentylatorów. Przedstawiamy siedem najciekawszych urządzeń, wyposażonych w czujniki temperatury, regulację prędkości wentylatorów oraz wyświetlacz LED.

Regulacja prędkości

Budowa panelu

Budowa panelu

Regulacja prędkości wentylatorów, a co za tym idzie głośności ich pracy, odbywa się poprzez zmianę napięcia wyjściowego złączy, do których są podłączone. Oczywiście najlepsze są panele pozwalające na ustawienie jak najmniejszego napięcia wyjściowego. Wartość ta powinna oscylować w granicach od 5-6 do 12 V (niższe napięcie może nie wystarczyć do poprawnego uruchomienia wentylatora). Zdarzają się również modele, w których zakres regulacji jest znacznie węższy i wynosi od 7 do 12 V (CoolerMaster ALD V02 Aerogate II, LHD-V04 CoolDrive 4). Niestety, w kilku przypadkach producenci nie podają wartości tego parametru.

Używając paneli, sprawdzaliśmy, czy podane przez producenta parametry są zgodne z rzeczywistymi wartościami, które uzyskuje się po ustawieniu minimalnego i maksymalnego napięcia. Jak się okazało, są zbliżone do podanych przez producenta, choć żadnemu z paneli nie udało się uzyskać napięcia niższego niż 6 V (wyraźnie pod tym względem dominują panele Akasa Controll fan plus i Thermaltake 12). Wiele zależy od jakości zasilacza i jego obciążenia. Nie udało nam się uzyskać napięcia wyższego niż 11 V (pomiarów dokonywaliśmy przy użyciu dwóch różnych zasilaczy, Megabajt MGB-300ATXP4-300 W i Chieftec ATX-136H-360 W).

Oprócz zakresu regulacji drugim ważnym parametrem jest maksymalna liczba wentylatorów, które możemy podłączyć do pojedynczego gniazda panelu. Określamy ją liczbą gniazd wentylatorów wbudowanych w panel, uwzględniwszy maksymalne obciążenie pojedynczego gniazda (niestety, producent nie zawsze podaje ten parametr). Jeżeli chcesz podłączyć więcej wentylatorów, niż masz do dyspozycji gniazd, zwróć uwagę na maksymalne obciążenie pojedynczego gniazda (podawane w watach i amperach).

Monitorowanie temperatury

Montaż czujnika termicznego

Montaż czujnika termicznego

Panele, które mieliśmy okazję testować, miały przynajmniej jeden czujnik temperatury (CoolerMaster LLC-U01 Muskeeter). W kilku modelach można było podłączyć aż cztery (Akasa AK-FC-03 Control PRO, CoolerMaster LHD-V04 CoolDrive 4, CoolerMaster ALD V02 Aerogate II, Thermaltake Hardcano 12) i monitorować na bieżąco temperaturę na wyświetlaczu. Pożyteczną funkcją, zaimplementowaną chociażby w panelach Akasa AK-FC-03 Control PRO czy Thermaltake Hardcano 12, jest ustawianie progów granicznych temperatury, po których przekroczeniu uaktywnia się alarm dźwiękowy dla każdego z sensorów. Dzięki temu na bieżąco, bez instalowania i konfigurowania dodatkowego oprogramowania, jesteś informowany o zbyt wysokiej temperaturze monitorowanego podzespołu. W modelu Akasa AK-FC-03 Control PRO po przekroczeniu krytycznej temperatury uruchamia się nie tylko alarm dźwiękowy, ale również wizualny (podświetlenie ekranu LED zmienia kolor na czerwony).

Ciekawą funkcją zaimplementowaną w Thermaltake Hardcano 12 jest możliwość automatycznego dostosowywania prędkości wentylatorów w zależności od stopnia nagrzania monitorowanego elementu (tryb pracy Auto) i ustawień wartości alarmowych temperatury. W praktyce oznacza to, że napięcie wyjściowe w wentylatorze jest stopniowo zwiększane z 6 do 12 V wraz ze wzrostem temperatury monitorowanego podzespołu, przy czym 12 V jest osiągane w temperaturze alarmowej.

Wygląd

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Oczywiście wzrok przyciąga nie liczba obsługiwanych wentylatorów albo czujników termicznych, ale wygląd. Wszystkie panele, które mieliśmy okazję sprawdzić, to bardzo ciekawe konstrukcje, ale jak to w życiu bywa, są ładne i ładniejsze.

Do drugiej grupy niewątpliwie zaliczyć należy panel CoolerMaster Musketeer. Wyposażony w trzy podświetlane na niebiesko wskazówkowe potencjometry, wraz z dwoma suwakowymi regulatorami, charakteryzuje się niepowtarzalnym stylem z lat 60. i jest jedną z najoryginalniejszych konstrukcji na rynku. Wyróżnia się także Thermaltake Hardcano 12, który ma jeden z największych i najładniejszych podświetlanych wyświetlaczy LED, z bardzo wyrazistymi napisami. Udany jest również model Akasa AK-FC-03 Control PRO, który powinien zmienić nazwę na "kameleon" z uwagi na całą paletę frontów dostarczanych w zestawie i możliwość wyboru aż siedmiu kolorów podświetlenia wyświetlacza LED.

Podsumowanie

Przydatność tych urządzeń docenią przede wszystkim zwolennicy moddingu oraz osoby, które cenią ciszę i możliwość kontrolowania temperatury newralgicznych podzespołów komputera. Choć mają wygląd ciekawego gadżetu, to zarówno ich możliwości, jak i funkcjonalność robią naprawdę duże wrażenie.

Thermaltake Hardcano 12

Oryginalna konstrukcja z funkcją automatycznego dostosowywania prędkości wentylatorów.

Użytkowanie Hardcano 12 to czysta przyjemność. Duży wyświetlacz LED (58x31 mm) na bieżąco podaje prędkość wentylatora, temperaturę oraz jej wartość alarmową, po której przekroczeniu uaktywnia się alarm. Cztery przyciski, FAN1/T1 - FAN4/T4 przełączają między kanałami i pozwalają na odczytanie aktualnej temperatury oraz prędkości wentylatora. Przycisk Alarm służy do ustawiania wartości granicznej temperatury (zakres regulacji 40-70 stopni, z podziałką co 10 jednostek), po której przekroczeniu włącza się alarm dźwiękowy.

Nietypowe możliwości

Opisywaną konstrukcję wyróżnia nietypowa funkcja regulacji prędkości wentylatorów (zakres 6-12 V) w dwóch trybach: Auto oraz Manual. Tryb Auto to zaprogramowana w panelu funkcja dostosowująca szybkość pracy poszczególnych wentylatorów w zależności od odczytywanej temperatury i wartości alarmowej.

Oznacza to, że czujniki należy montować bezpośrednio przy urządzeniach chłodzonych wentylatorami podłączonymi do panelu, np. czujnik T1 umieść tak, aby mierzył nagrzanie procesora, natomiast do wejścia FAN1 podłącz wentylator chłodzący procesor. Dzięki temu panel w trybie Auto będzie dostosowywał prędkość wentylatora (FAN1), zwiększając ją wraz ze wzrostem temperatury odczytywanej z sensora T1 (maksymalna prędkość zostanie osiągnięta po przekroczeniu temperatury alarmowej).

W trybie Manual prędkość wentylatorów regulujesz ręcznie, zwiększając lub zmniejszając ją o 3,125 procent maksymalnej prędkości (minimalna prędkość wentylatora to połowa jego maksymalnej prędkości).

Montaż

Montaż Hardcano 12 to czysta przyjemność. Wszystkie kable są opisane i podłączone do panelu. Pamiętać tylko należy o zasadzie łączenia parami czujnika i wentylatora.

Informacje 4Max, tel. (32) 2025301

http://www.4max.com.pl

Cena 279 zł


Zobacz również