Kryształowa ewolucja

Miesiąc temu zaprezentowaliśmy test 15-calowych monitorów LCD. Z testu modeli 17-calowych mamy jeszcze większą przyjemność, bo wiele urządzeń z tej grupy sprzedawanych jest w cenach niższych od 15-calowych LCD. Nie musimy chyba tłumaczyć, co to oznacza - wyższy komfort pracy za podobne, a często mniejsze pieniądze.

Miesiąc temu zaprezentowaliśmy test 15-calowych monitorów LCD. Z testu modeli 17-calowych mamy jeszcze większą przyjemność, bo wiele urządzeń z tej grupy sprzedawanych jest w cenach niższych od 15-calowych LCD. Nie musimy chyba tłumaczyć, co to oznacza - wyższy komfort pracy za podobne, a często mniejsze pieniądze.

Monitory LCD wyposażone w matryce o 17-calowych przekątnych to łakomy kąsek dla użytkowników profesjonalnych oraz domowych. Przekątna tej wielkości pozwala na uzyskanie standardowej dla siedemnastek rozdzielczości rzeczywistej 1280x1024 piksele, zalecanej korzystającym z konwencjonalnych, kineskopowych monitorów o przekątnych ekranu 19 cali. Różnice wynikają z jakości pracy we wspomnianej rozdzielczości na obu monitorach, wykonanych w różnych technologiach. W wypadku dziewiętnastki CRT na komfortową pracę w takiej rozdzielczości pozwoli tylko model oferujący obraz o bardzo dobrej jakości (głównie chodzi o nienaganną geometrię, ergonomiczne wartości odświeżania, od 85 Hz wzwyż, oraz ostrość), natomiast siedemnastka LCD, nawet gdy nie będzie wzorcem reprodukcji barw, nie zmęczy wzroku po kilku godzinach siedzenia przed komputerem.

Technologiczny pościg

Matryce LCD z czasem reakcji niegwarantującym płynnego wyświetlania obrazu to już przeszłość. O smużeniu możesz zapomnieć, a opowieści o tym, że monitor LCD zdecydowanie przekłamuje barwy, głoszone przez zatwardziałych zwolenników CRT, włożyć między bajki. Nawet tanie modele pozwalają na płynne wyświetlanie szybko zmieniających się obrazów z gier czy filmów. Tylko nieliczne panele LCD wadliwie reprodukują barwy. Najnowsze to z kolei konstrukcje, które gwarantują prawidłową, naturalną prezentację kolorów i krótki czas reakcji, rzędu 12 ms. Obecnie jest to wartość minimalna, jednak jeszcze w bieżącym roku na rynek trafią monitory LCD z matrycami o czasie reakcji skróconym do 8 ms. Wspomniane wartości kończą dyskusje z użytkownikami, którzy do tej pory negowali zalety LCD z powodu tego właśnie parametru.

Stale zmienia się nie tylko czas reakcji. Najnowsze monitory Samsunga wyposażono w wyświetlacze wykonane w technologii PVA, pozwalające na uzyskanie współczynnika kontrastu wynoszącego - uwaga! - 1000:1. Dotychczas kontrast na poziomie 600:1 uznawano za doskonały. Teraz niezbędne jest narzędzie, które pozwoli użytkownikowi na precyzyjną regulację jasności podświetlania matrycy, ponieważ przy takich różnicach pomiędzy jaskrawością ciemnych i jasnych obszarów obrazu np. praca z tekstem byłaby męczarnią, a nie przyjemnością.

Szybciej, ale węziej

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Nieco niepokojącą tendencją, stojącą w opozycji do innych zdobyczy technologii generowania obrazu przez ciekłokrystaliczne matryce, jest zawężanie kątów widzenia w nowych panelach LCD. Jedynie opisane powyżej matryce PVA Samsunga oferują kąt widzenia o promieniu 170 stopni w obu płaszczyznach. W tańszych siedemnastkach montowane są panele o krótkim, 12-milisekundowym czasie reakcji, jednak węższych kątach widzenia, zwykle 140 stopni w pionie i 160 w poziomie. Trzeba przyznać, że przeważnie to wystarcza, ale dla najbardziej wymagających użytkowników może się jednak okazać pewną wadą.

Samsung SyncMaster 720T

Przełomowy monitor LCD, o parametrach obrazu nieosiągalnych dotychczas za tę cenę.

Samsung SyncMaster 720T

Samsung SyncMaster 720T

Samsung to potentat na rynku monitorów LCD. Nie tylko zajmuje czołowe lokaty pod względem udziałów rynkowych na całym świecie, lecz również dominuje jako dostawca matryc montowanych w monitorach LCD wielu marek. Dla swoich produktów Samsung zarezerwował matrycę wyjątkową, której nie widzieliśmy dotychczas w 17-calowych monitorach konkurencji. Panel wykonano w technologii PVA, a jego cechą szczególną jest osiągnięcie doskonałego współczynnika kontrastu przy jednoczesnym zachowaniu bardzo szerokich kątów widzenia w obu płaszczyznach. Kontrast matrycy w monitorze 720T to 1000:1, natomiast jasność jest niewysoka, wynosi 270 cd/m2. Dzięki kontrastowi jednak obraz jest tak jasny i wyraźny, jak w modelach mających ten współczynnik o wiele wyższy. Jak widać, Samsungowi przy okazji udało się osiągnąć jeszcze jeden cel: ograniczyć zużycie energii, zachowując bardzo dobre parametry użytkowe.

Wolno, a jednak szybko

Jedyny parametr, który może wzbudzać zaniepokojenie klientów, to stosunkowo długi czas reakcji - 25 ms. W praktyce okazuje się jednak, że panel generuje obraz równie szybko, jak urządzenia z matrycami o nominalnym czasie reakcji 12-16 ms. O wyjątkowości modelu Samsunga świadczą także bardzo dopracowane opcje konfiguracji. System MagicColor współpracuje ze specjalnym procesorem, na bieżąco monitorującym parametry obrazu wyświetlanego na ekranie. Zwiększa płynność przejść tonalnych pomiędzy kolorami oraz poprawia jaskrawość i wyrazistość kolorów. Można wybrać jeden z predefiniowanych trybów charakterystyki prezentacji obrazu lub samodzielnie dostroić poszczególne elementy wpływające na sposób jego wyświetlania.

Informacje Samsung Electronics, tel.(22) 6074400, http://www.samsung.pl

Cena 2099 zł

LG L1730P

Główny rywal Samsunga ma matrycę o krótszym czasie reakcji, lecz słabsze pozostałe parametry.

LG L1730P

LG L1730P

LG przygotowało się do walki z lokalnym konkurentem bardzo solidnie. Oba monitory mają podobne wyposażenie, ale jakość matrycy LCD i opcje konfiguracji Samsunga wypadają lepiej. Model LG z kolei jest wyposażony w koncentrator USB, którego Samsungowi brakuje. Najwięcej punktów przyznajemy jednak za jakość obrazu i na tym polu Samsung zdobył niewielką przewagę, wygrywając test. LG 1730P to pierwszy monitor wyposażony w układ F-engine, jaki testowaliśmy. Jest to procesor opracowany przez inżynierów LG Electronics. Poprawia reprodukcję barw, a system DAFI (Digital Adaptive Fine Image), zwiększa jasność i kontrast. Technologia DAFI zawiera kilka użytecznych funkcji, np. RCM (Real Color Management), odpowiadającą za wyświetlanie naturalnych, lecz żywych kolorów, oraz ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement), zwiększającą jasność i kontrast, a także poprawiającą płynność ruchomego obrazu. Jak widać, funkcje są podobne do tych, które Samsung zawarł w MagicBright oraz MagicColor.

Wyposażenie bez wad

Model 1730P wyposażono we wszelkie elementy potrzebne wymagającemu użytkownikowi. Panel, podobnie jak w 720T Samsunga, można obracać do pozycji pionowej i w ten sposób ułatwić sobie oglądanie długich stron internetowych czy fotografii w formacie portretowym.

Przydatny na co dzień okaże się na pewno koncentrator portów USB. Jego instalacja w monitorze jest dość nietypowa, bowiem element ten nie jest zamontowany na stałe, a jedynie przytwierdzony specjalnymi zaczepami do podstawy ekranu. Jego wadą jest dostępność jedynie dwóch gniazd USB (trzecie służy do podłączenia koncentratora do portu USB w komputerze). Zaleta monitora LCD to krótki czas reakcji, zaledwie 12 ms.

Informacje LG Electronics, tel. (22) 6061450, http://www.lge.pl

Cena 2099 zł


Zobacz również