LEGO, kamera, akcja...

Studio Online to program firmy Pinnacle Systems do domowego montażu filmów. Łatwa obsługa i niezbyt wysoka cena sugerują, że produkt przeznaczony jest bardziej do zabawy niż do pracy.

Studio Online to program firmy Pinnacle Systems do domowego montażu filmów. Łatwa obsługa i niezbyt wysoka cena sugerują, że produkt przeznaczony jest bardziej do zabawy niż do pracy.

Poza Studio Online, firma Pinnacle Systems we współpracy z LEGO Media opracowała jeszcze dwa produkty: Studio Action oraz LEGO & Steven Spielberg MovieMaker Set. Wszystkie trzy programy mają ze sobą wiele wspólnego, ale stanowią samodzielne rozwiązania.

Studio Online

Pakiet składa się z zewnętrznego konwertera wideo, zamieniającego sygnał typu Composite na dane cyfrowe, które wysyła przez USB do komputera PC. Transfer danych ustalony jest na poziomie 7,5 Mbit/s i pozwala przesłać 25/30 klatek na sekundę w połowie rozdzielczości PAL/NTSC. Wejścia audio (2 x RCA) umożliwiają przesyłanie 16-bitowego dźwięku stereo, z próbkowaniem tylko 16 kHz. Sygnały audio/wideo konwertowane są na format Intel Indeo i przechwytywane przez oprogramowanie Studio Online, gdzie w zależności od potrzeb poddawane są dalszemu przetwarzaniu. Tak jak w całej serii Studio, oprogramowanie zapewnia wymaganą funkcjonalność na wszystkich etapach produkcji filmu.

Studio Online znakomicie nadaje się do przetwarzania filmów z kamer analogowych i magnetowidów na postać cyfrową oraz wygodnego ich przesyłania przez Internet. Gotowy film można nawet na stałe umieścić w Sieci, bowiem firma Pinnacle Systems udostępnia 10 MB darmowej przestrzeni na swoim serwerze. Dlatego też Studio Online ma jeden specjalny predefiniowany zestaw ustawień przeznaczonych do rozpowszechniania filmów: wymiary obrazu zostały obniżone z 320x240 do 240x180, a liczba klatek na sekundę zmniejszyła się o połowę.

Opcje eksportu obejmują format AVI, MPEG-1 oraz RealMedia z pełną kontrolą jakości, wyborem metody kompresji i regulacją transferu.

Studio Action

Pakiet Studio Action różni się od Studio Online jedynie oprogramowaniem. Studio Online jest produktem bardziej uniwersalnym ze względu na opcje kontroli jakości/stopnia kompresji oraz możliwości eksportu, Studio Action został ograniczony do współpracy z formatem MPEG-1.

Pracą Studio Action steruje program LEGO Studios, którego wygodny interfejs zbudowany jest podobnie jak klocki LEGO, a liczba opcji została ograniczona do minimum. Wszystko dlatego, że Studio Action przeznaczone jest dla dzieci od 8 do 18 lat, które wykorzystując domową kamerę, chciałyby tworzyć filmy, których akcja rozgrywa się w krainie klocków LEGO.

Pomimo że Studio Action i program LEGO Studios pozwalają tworzyć także inne filmy, bardziej celowe wydaje się wykorzystanie w takich przypadkach Studio Online, które daje większą kontrolę nad procesem przechwytywania materiału źródłowego, edycją i eksportem gotowego filmu.

LEGO & Steven Spielberg MovieMaker SetMovieMaker Set to praktycznie cały system do tworzenia filmów dotyczących krainy LEGO. Składa się z kamery USB, która przechwytuje 30 klatek na sekundę lub pojedyncze obrazy, oprogramowania LEGO Studios oraz zestawu specjalnych klocków LEGO i akcesoriów do zbudowania ministudia filmowego.

Wśród dostępnych w zestawie klocków znajdują się: plansza do symulacji trzęsienia ziemi, łatwo rozpadające się budynki, wiatraczek do generowania podmuchów wiatru, dinozaury siejące spustoszenie na ulicach miasta, tzw. guide sticks do poruszania obiektów LEGO bez nagrywania rąk oraz wysięgnik kamery, który pozwoli precyzyjnie nią sterować.


Zobacz również