Lacie D2 Hard Drive i PocketDrive U&I - dyski zewnętrzne

Zewnętrzne nośniki danych z interfejsem FireWire zdobywają coraz większą popularność, ze względu na szybki transfer danych, mobilność, łatwość podłączania do komputerów (bez konieczności uciążliwego restartu) oraz pojemność, często większą niż na dyskach wewnętrznych.

Zewnętrzne nośniki danych z interfejsem FireWire zdobywają coraz większą popularność, ze względu na szybki transfer danych, mobilność, łatwość podłączania do komputerów (bez konieczności uciążliwego restartu) oraz pojemność, często większą niż na dyskach wewnętrznych.

Użytkownicy komputerów nieraz stają przed koniecznością szybkiego skopiowania niezbędnych, a chwilowo zapełniających dysk plików. Niezmiernie przydatny jest wtedy zewnętrzny dysk o dużej pojemności.

Magazyn plików

Większy z przedstawianych dysków to produkt z nowej serii LaCie d2 design. Jego srebrzysta obudowa wykonana jest ze specjalnego stopu aluminium, zapewniającego efektywne chłodzenie, dysk nie posiada bowiem wentylatora. Urządzenie zasilane jest za pomocą zasilacza zewnętrznego.

Dysk ma pojemność 200 MB. Jego prędkość obrotowa wynosi 7200 obr./min, średni czas dostępu - 10 ms, natomiast bufor pamięci podręcznej to 8 MB. Na tylnej ściance obudowy znajdują się dwa porty FireWire (IEEE 1394); za pomocą jednego dysk komunikuje się z komputerem - drugi ułatwia szybkie podłączenie dodatkowego urządzenia peryferyjnego. Maksymalny transfer danych wg producenta to aż 40 MB/s. Wielkość obudowy wynosi 160 x 173 x 44 mm, a waga 1,5 kg. Konstrukcja dysku pozwala na jego pracę zarówno w poziomie, jak i w pionie. Posiadając kilka takich urządzeń, można je montować w specjalnych szafach 19" (rack mountable).

d2 Hard Drive to znakomite rozwiązanie w pracach wymagających bardzo szybkiego transferu danych i dużych przestrzeni dyskowych. Jego naturalne przeznaczenie to cyfrowe wideo, edycja audio, grafika komputerowa czy też archiwizowanie dużych ilości danych.

20 GB w kieszeni

PocketDrive U&I to przenośny dysk wyposażony w złącza FireWire i USB 2.0/1.1, co znakomicie ułatwia szybkie jego podłączenie praktycznie do każdego komputera. Wstrząsoodporna obudowa o wymiarach 25 x 87 x 143 mm przy całkowitej wadze dysku wynoszącej 355 g ułatwia przenoszenie go (bez problemu mieści się w kieszeni). Prędkość obrotowa wynosi 4200 obr./min przy średnim czasie dostępu 12 ms i buforze pamięci 2 MB. Rzeczywisty transfer danych to maksymalnie 25-35 MB/s (FireWire), 16 MB/s (USB 2.0) i 900 Kb/s (USB 1.1).

Podczas podłączania dysku do komputera za pośrednictwem złącza USB należy skorzystać z zasilacza dołączonego przez producenta.

Dodatki

... a program w określonym czasie tworzy żądany backup.

... a program w określonym czasie tworzy żądany backup.

Oba dyski są obsługiwane przez systemy Windows 98SE/2000/ Me/XP i MacOS od 8.6 do 10.x. W przypadku Windows XP i Mac OS-a X nie jest wymagana żadna dodatkowa instalacja sterowników czy oprogramowania. W każdym zestawie oprócz dysków, zasilaczy i niezbędnych kabli, producent dostarcza płytę CD ze sterownikami oraz oprogramowaniem Silverlining Pro oraz SilverKeeper. Pierwszy z programów służy do diagnostyki dysków, formatowania i partycjonowania, natomiast drugi umożliwia automatyczne tworzenie backupów.

Produkt: LaCie d2 Hard Drive, Lacie PocketDrive U&I

Producent: LaCie ( http://www.lacie.com )

Cena: ok. 3100 zł (d2), ok. 1400 zł (PocketDrive)

Dystrybutor: Cortland, http://www.cortland.com.pl

Konkurenci: Maxtor, Western Digital

Kontakt: Cortland, http://www.cortland.com.pl

Za:

Pojemność (d2). Łatwość podłączenia. Szybkość transferu danych. Rozmiary (PocketDrive). Solidne wykonanie.

Przeciw:

Cena.


Zobacz również