Laserowy miecz

Najnowsza mysz Logitecha to kolejna udana i - co najważniejsze - innowacyjna konstrukcja.

Najnowsza mysz Logitecha to kolejna udana i - co najważniejsze - innowacyjna konstrukcja.

W porównaniu do bezprzewodowego modelu MX700 konstrukcja MX1000 jest bardziej przemyślana, zarówno jeżeli chodzi o kształt, jak i rozmieszczenie przycisków.

Do dyspozycji mamy osiem przycisków, w tym trzy obsługiwane kciukiem. Przyciski mają bardziej ergonomiczny kształt, a ich używanie jest znacznie wygodniejsze niż w MX700. Zmodyfikowano również rolkę, która pracuje w czterech kierunkach i nie ma tak wyczuwalnego skoku. Mysz idealnie leży w dłoni, a specjalnie profilowana obudowa jest bardzo wygodna. Zmieniła się stacja dokująca - jest tak skonstruowana, że nie pozwala na nieprawidłowe umieszczenie myszy, co było częstym problemem MX700.

Laser

Dzięki laserowi MX1000 potrafi zarejestrować więcej szczegółów (zdjęcie z prawej strony) i pracować na większej powierzchni.

Dzięki laserowi MX1000 potrafi zarejestrować więcej szczegółów (zdjęcie z prawej strony) i pracować na większej powierzchni.

Najbardziej zmienił się układ optyczny, który w przeciwieństwie do standardowych myszy optycznych pozbawiony został diody LED, oświetlającej rejestrowaną powierzchnię na rzecz lasera. Jakie to dało korzyści?

Zwyczajne światło, które widzimy, w rzeczywistości jest mieszaniną wielu różnokolorowych promieni o różnych długościach fali. Światło lasera (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) jest monochromatyczne (jednobarwne), czyli składa się wyłącznie z promieni o jednakowej długości fali (w tym wypadku 832-852 nM, więc światło niewidzialne dla ludzkiego oka) a jego wiązka ma bardzo czysty kolor. Dzięki temu światło lasera jest spójne, jego promienie nie rozchodzą się w różnych kierunkach, jak w wypadku diody LED, ale biegną w tę samą stronę. Konsekwencją tego jest wydobycie większej liczby szczegółów z oświetlanej powierzchni, a co za tym idzie większa dokładność pracy myszy.

Działanie

Mysz MX1000 może pracować na bardziej różnorodnych powierzchniach niż jej odpowiednik z diodą LED. Nie powinno więc być problemów z pracą tam, gdzie standardowe konstrukcje optyczne odmawiają posłuszeństwa - na powierzchniach o wysokim połysku i jasnym wzorze, takich jak lakierowane blaty, glazura, gładki plastik, metal, papier fotograficzny, laminat, nieprzezroczyste szkło. Mysz działa szybko, precyzyjnie i niezawodnie, nawet po dłuższym okresie bezczynności potrafi błyskawicznie wyjść ze stanu uśpienia i reagować na najmniejszą zmianę położenia. Trochę kłopotów będą mieli miłośnicy najnowszych gier, którym radzimy wyłączyć dostarczane oprogramowanie tak, aby bez problemu można było wykorzystać dodatkowe przyciski (w grach można używać najwyżej pięciu).

Zasilanie

1 - laser 2 - sensor optyczny 3 - wbudowany akumulator

1 - laser 2 - sensor optyczny 3 - wbudowany akumulator

MX1000 jest to pierwsza mysz ze zintegrowanym wskaźnikiem naładowania akumulatora. Cztery diody umożliwiają łatwe monitorowanie stanu naładowania akumulatora, który w przeciwieństwie do innych konstrukcji jest na stałe wbudowany w mysz, czyli nie ma problemu z wymianą baterii (stacja dokująca pełni funkcję nadajnika i ładowarki).

Według producenta, pełne naładowanie akumulatora trwa 3-4 godziny, a jego pojemność wystarcza przeciętnie na 21 dni pracy. Przydatny jest również przycisk wyłączający mysz.

Podsumowanie

Model MX1000 jest dopracowany pod wieloma względami i co najważniejsze, tańszy od swojego poprzednika, MX700. Niestety, firma Logitech nie potrafi określić przyszłości sensora MXLaser i odpowiedzieć na proste pytanie, czy planuje zastosowanie tej technologii w myszach "z ogonem". Pozostaje mieć nadzieję, że już niedługo będziemy mogli cieszyć się równie dopracowanym następcą MX510 z sensorem MXLaser.

Informacje Logitech

http://www.logitech-sklep.pl

Cena 335 zł


Zobacz również