Lider zwiększa tempo

Jeden z najpopularniejszych domowych programów do domowego DVD authoringu, DVD MovieFactory firmy Ulead, znowu ''uciekł do przodu'' , co na pewno wyjdzie mu na dobre, gdyż konkurencja w tej branży jest ostatnio coraz większa.

Jeden z najpopularniejszych domowych programów do domowego DVD authoringu, DVD MovieFactory firmy Ulead, znowu ''uciekł do przodu'' , co na pewno wyjdzie mu na dobre, gdyż konkurencja w tej branży jest ostatnio coraz większa.

Najnowsza wersja pakietu jest oferowana w dwóch odsłonach. Disc Creator (99 USD) to bardziej uniwersalne narzędzie do wypalania płyt z danymi o rozmaitym charakterze, a ponadto w większej mierze uwzględnia konkurencyjne standardy płyt DVD. Jego zaletą jest też obsługa dźwięku Dolby Digital oraz dołączany do pakietu Ulead DVD Player - odtwarzacz DVD. Co ciekawe, autor płyty może dodać do swojego dzieła runtime'ową wersję, co jest wygodne dla odbiorców niemających odtwarzacza w swoim systemie.

Tani a duży

Program zawiera wzbogacone narzędzia do edycji slajdów wideo i grafiki.

Program zawiera wzbogacone narzędzia do edycji slajdów wideo i grafiki.

Wersja Standard (49 USD) nie zawiera DVD Playera i jest mniej uniwersalna niż Disc Creator, ale dla użytkowników DVD MovieFactory 2 będzie sporym krokiem do przodu, zaś jej cena jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Nie są nam znane plany Uleada co do rozwoju jego programów authoringowych, ale na razie wygląda na to, że MovieFactory 3 zintegruje narzędzia zawarte w DVD MovieFactory 2 i DVD PictureShow 2. Nie byłoby dziwne, gdyby rozwój tego ostatniego programu został wstrzymany. Przegląd narzędzi "trójki" wyraźnie wskazuje taki kierunek, choć oczywiście życie pokaże, jakie są rzeczywiste zamiary producenta.

Podstawowy plik instalacyjny ma ok. 170 MB, a dodatkowo warto jeszcze pobrać kolekcje szablonów, czyli dalsze 120 MB. Niestety, większe możliwości zostały okupione wyższymi wymaganiami sprzętowymi, a pakiet stał się nieco wolniejszy. Konieczne jest też zainstalowanie DirectX 9.

Sporo zmian

Narzędzie do projektowania naklejek daje posmak profesjonalizmu.

Narzędzie do projektowania naklejek daje posmak profesjonalizmu.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że program zawiera teraz punkt startowy, w którym można wybrać odpowiednie działania, przede wszystkim tworzenie dysku z wideo lub pokazami slajdów. Rozszerzona została paleta obsługiwanych formatów, przede wszystkim o "wielkich nieobecnych", czyli formaty Windows Media (ASF, WMV, WMA) oraz AudioCD, zignorowane w poprzedniej wersji. Płyta z pokazami slajdów może zawierać wyłącznie grafiki w popularnych formatach, natomiast płyta wideo łączy w sobie wideo i grafiki.

Możliwości edycyjne obecnej wersji widać wyraźnie, gdy edytujemy pokazy slajdów - program zawiera zdecydowanie więcej narzędzi, zaczerpniętych z DVD PictureShow, jak przejścia między slajdami czy możliwość edytowania napisów na poszczególnych slajdach.

Niestety, powtarza się ten sam błąd, co w PictureShow, a więc brak możliwości wprowadzania polskich znaków z klawiatury. Jeśli musimy wstawić polskie litery, trzeba wpisać tekst w zewnętrznym edytorze i wkleić do obrazka za pomocą [Ctrl V]. Sceny wideo można opatrywać efektami specjalnymi, napisami i adnotacjami dźwiękowymi.

Obszerna kolekcja szablonów (te z wersji 2.0 nie działają w nowej!) i narzędzia do modyfikowania domyślnego szablonu są w zupełności wystarczające do amatorskich zastosowań. Twórców płyt ucieszy zapewne nowa możliwość, spotykana dzisiaj jeszcze w nielicznych programach, mianowicie ruchome menu. Dotyczy to zarówno możliwości wstawienia wideo jako podkładu graficznego menu, jak i odtwarzania wideo i zmieniających się slajdów w miniaturach rozdziałów. Można to sprawdzić w symulatorze menu.

Ostatnim etapem jest nagrywanie płyty. W przypadku mini-DVD należy uważnie sprawdzać stopień zapełnienia płyty, aby nie przekroczyć objętości CD - program nie ma oddzielnej opcji do DVD on CD. Oczywiście można też nagrać tzw. foldery DVD lub utworzyć obraz płyty do późniejszego wypalenia. Wreszcie, co interesujące, z programem zostało zintegrowane narzędzie do tworzenia naklejek na płyty, znane z DVD PictureShow, co pozwoli sporządzić płytę wyglądającą zdecydowanie bardziej profesjonalnie.


Zobacz również