Linux Mint tworzy nowy interfejs Cinnamon

Popularne dystrybucje Linuksa stosują dzisiaj środowiska graficzne Unity i GNOME 3 (Shell) inspirowane systemami mobilnymi. Nie wszystkim to odpowiada i dlatego Linux Mint 12 wyposażono w zachowujący się bardziej tradycyjnie interfejs MGSE, który jedynie oparto na GNOME 3. Teraz twórcy Minta ogłosili jednak, że pracują nad nowym interfejsem Cinnamon.

Na forum Linux Mint pojawił się wątek informujący o pracach nad nowym interfejsem Cinnamon. Czytamy tam, że jest to pulpit zawierający tradycyjny układ (GNOME 2) zbudowany w oparciu o nowoczesną technologię (GNOME Shell) i wprowadzający nowe innowacyjne możliwości. Na razie jest w fazie alpha i nie ma większości funkcji, ale można go już testować.

Wrażenia użytkownika, które chce stworzyć zespół GNOME, nie są tymi, które pragniemy dostarczyć naszym użytkownikom. Istnieją ważne funkcje i komponenty, których absolutnie potrzebujemy, a ponieważ nie ma ich w GNOME Shell, to musieliśmy je dodać używając rozszerzeń MGSE - tłumaczy Clement Lefebvre, twórca systemu Linux Mint.

MGSE, czyli Mint GNOME Shell Extensions, to nakładka na GNOME 3, która sprawia, że zachowuje się on jak bardziej tradycyjny interfejs graficzny z dolnym paskiem zadań, menu aplikacji oraz ikonkami tray. Cinnamon działa podobnie jak MGSE i można się spodziewać, że ma go zastąpić w przyszłości.

Oprócz tego, Linux Mint oferuje interfejs GNOME 2.32 MATE, który powstał w celu zachowania dobrze znanych funkcji GNOME 2. Lefebvre mówi, że Cinnamon i MATE przeznaczone są dla użytkowników o różnych potrzebach i oba interfejsy będą dalej rozwijane.

_____

Źródło zdjęcia: WebUpD8.org


Zobacz również