Lista przebojów oprogramowania

Które bezpłatne programy są najlepsze? Które zasługują na największe uznanie? Kontynuujemy rozpoczętą miesiąc temu listę przebojów oprogramowania. Weź w niej udział i wygraj cenne nagrody!

Które bezpłatne programy są najlepsze? Które zasługują na największe uznanie? Kontynuujemy rozpoczętą miesiąc temu listę przebojów oprogramowania. Weź w niej udział i wygraj cenne nagrody!

W ubiegłym miesiącu zaproponowaliśmy Wam udział w liście przebojów (bezpłatnego) oprogramowania. Zanim opublikujemy wyniki pierwszego głosowania czytelników, chcemy urozmaicić wybór i zaprezentować kolejną partię programów, które mogą znaleźć się na liście. Począwszy od przyszłego wydania PCWK, będziemy zamieszczać co miesiąc aktualne notowanie - czyli pierwszą dziesiątkę najlepszych (Waszym zdaniem) programów oraz dziesięć propozycji do kolejnych głosowań. W zestawieniu mogą brać udział programy freeware, adware (bezpłatne, finansujące się z reklam) oraz wszystkie inne programy, które są bezpłatne dla użytkowników prywatnych. Pierwsze zestawienie sporządziliśmy według własnych ocen, wyłaniając naszych faworytów w różnych kategoriach (np. archiwizacja danych, narzędzia systemowe, odtwarzanie dźwięku, grafika, bezpieczeństwo i narzędzia internetowe).

Aby oddać głos, należy wypełnić ankietę elektroniczną, którą znajdziesz na płycie CD-ROM, a także na naszej stronie www.pcworld.com.pl i wysłać ją pod adresem pcwk@idg.com.pl . Wśród czytelników, którzy nadeślą swoje propozycje, rozlosujemy cenne nagrody. W tym wydaniu możesz wygrać książkę trueSpace 4 autorstwa Franka Rivery wydaną przez wydawnictwo Helion. Zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie. Szczegółowe zasady głosowania zamieszczamy w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jednocześnie zapraszamy autorów oprogramowania, które spełnia powyższe warunki, do nadsyłania nam swoich propozycji-programów do kolejnych edycji listy przebojów. O przyjęciu programu do poczekalni listy przebojów decydują przede wszystkim takie kryteria jak przydatność, opłacalność, wydajność i łatwość obsługi. Program, który opuszcza pierwszą dziesiątkę, może być zaproponowany ponownie dopiero w momencie ukazania się kolejnej wersji.

Ad-aware 4.01

<font color="red">Usuwanie dodatków szpiegujących

Programy finansujące się z reklamy, znane pod pojęciem adware, oparte są na bibliotekach DLL takich firm jak Radiate czy Timesink. Zadaniem tych plików jest pobieranie z Internetu bannerów reklamowych. Jednak niektóre z firm oferujących tego rodzaju usługi są podejrzewane o potajemne podglądanie zwyczajów internautów (najczęściej odwiedzane witryny itp.). Freeware'owy program Ad-aware potrafi odnajdować niemalże wszystkie biblioteki, które węszą w Twoim systemie. Na życzenie użytkownika pliki te zostają usunięte z dysku. Zwróć uwagę na to, że niektóre programy adware przestają funkcjonować po odłączeniu bibliotek penetrujących komputer użytkownika.

www.lavasoft.de/free.html

Plik: AAW_36.EXE, 259 KB

Total Copy 1.10

<font color="red">Ulepszone kopiowanie

Total Copy jest ulepszeniem standardowej funkcji do kopiowania i przemieszczania plików w Explorerze systemu Windows. Narzędzie pozwala wstrzymywać i wznawiać operacje kopiowania i przesuwania zbiorów. Jest wykonywane automatycznie na przykład wtedy, gdy na dysku docelowym brakuje wolnego miejsca do sfinalizowania operacji. Wznowienie następuje, gdy użytkownik uporządkuje zasoby dysku, zwalniając odpowiednią ilość miejsca. Narzędzie przywołuje się, przeciągając zaznaczone pliki (na ikonę foldera docelowego) z naciśniętym prawym przyciskiem myszy.

http://ranvik.net/totalcopy/

Plik: TC11.EXE, 252 KB

ICQ 2000b 4.60

<font color="red">Pogawędki i komunikacja

Za pomocą ICQ możesz pogawędzić z innymi internautami. Oprócz tego narzędzie dysponuje bogatą paletą dodatkowych funkcji. Przykładowo pozwala członkom wspólnoty ICQ wymieniać się plikami i przesyłać sobie wiadomości. Program poinformuje Cię, gdy jeden z przyjaciół połączy się z Internetem. W Internecie dostępne są różne dodatki i nakładki do programu ICQ. Niektóre z nich znajdziesz pod adresem http://cgi.icq.com/cgi-bin/redirect/plugindownload.pl5?clsid=0 .

www.icq.com/download/step-by-step.html

Plik: ICQ2000B.EXE, 5,05 MB

Kira 1.0.9

<font color="red">Pakiet narzędziowy

Kira stanowi zbiór różnych narzędzi. Dzięki niej użytkownik zyskuje dostęp do wielu cennych informacji. Między innymi może przywoływać na ekran bieżącą zawartość pamięci CMOS czy informacje dotyczące połączenia internetowego. Na dodatek można manipulować ustawieniami klawiatury, myszy oraz trybu graficznego. Po uruchomieniu systemu narzędzie znajduje się w zasobniku systemowym. Kliknięcie ikony przywołuje menu programu Kira. Podczas testów zdarzały się jednak zawieszenia programu.

www.crosswinds.net/~thelung/download/download.htm

Plik: KIRA.ZIP, 1,69 MB

Max Splitter 1.5

<font color="red">Dzielenie plików

Max Splitter dzieli pliki dużych rozmiarów na mniejsze. Przydaje się to na przykład wtedy, gdy plik jest tak obszerny, że się nie mieści na dyskietce. Freeware'owy program podzieli go na partie wielkości 1,4 MB. Dzięki temu będziesz mógł skopiować plik na dyskietki. Oprócz tego Max Splitter utworzy plik wsadowy, który połączy wszystkie kawałki w całość, gdy przeniesiesz je na dysk docelowy innego komputera. Zatem instalowanie programu Max Splitter w komputerze docelowym jest zbyteczne.

www.acc.umu.se/~max/

Plik: MSPLIT13.ZIP, 224 KB


Zobacz również