Loewe Xelos SL 32 HD

Telewizor, który ma niespotykaną modelach konkurencji możliwość modułowej rozbudowy wyposażenia.

Telewizor, który ma niespotykaną modelach konkurencji możliwość modułowej rozbudowy wyposażenia.

Loewe słynie z produkowania urządzeń nie tylko pięknych stylistycznie, lecz również ponadprzeciętnie funkcjonalnych i budowanych modułowo. Nowoczesna platforma MediaPlus stosowana już była w telewizorach kineskopowych. Wraz z boomem na odbiorniki ciekłokrystaliczne Loewe przeniosło ją także do telewizorów LCD. Do testów redakcyjnych trafił 32-calowy telewizor LCD z serii Xelos, w której występują jeszcze dwa modele - 26- i 37-calowy. 32-calowy wyświetlacz ma ekran wystarczających rozmiarów nawet do pracy w stosunkowo dużych pomieszczeniach (przekątna ekranu LCD jest o ok. 1-2 cale większa niż w odbiorniku z kineskopem o takim samym oznaczeniu wielkości ekranu). Ponadto Xelos SL 32 HD jest stosunkowo tani w porównaniu z podobnymi modelami Sony czy Philipsa. W telewizorach LCD Loewe postawiło na koncepcję budowy sprawdzoną już w ekranach plazmowych. Tuner telewizyjny (standardowo Xelos ma na wyposażeniu tuner telewizji analogowej) odseparowano od ekranu i umieszczono w zewnętrznym module utrzymanym w prostej i chłodnej stylistyce. Generalnie stylistyka ta nie przypadła nam szczególnie do gustu. Ciemnoszara obudowa ekranu nie komponuje się zbyt dobrze ze srebrną, okrągłą podstawą i srebrną obudową tunera. W innej wersji kolorystycznej Xelos prezentuje się zapewne atrakcyjniej. Z obudową ekranu zintegrowano głośniki (umieszczone są w dolnej krawędzi obramowania wyświetlacza) oraz wyposażono ją w 2 wejścia - cyfrowe DVI oraz analogowe VGA (specjalna, niestandardowa wtyczka). Gniazdami tymi łączy się ekran z tunerem. Moduł tunera nie oddaje jednak w pełni możliwości zewnętrznej jednostki. Jest to właściwie obudowa, w której można umieszczać dowolnie wybrane moduły rozszerzeń.

Testowaliśmy wersję podstawową, która z ciekawszych elementów wyposażenia posiada czytnik kart pamięci obsługujący wszystkie najpopularniejsze formaty kart flash. Po umieszczeniu karty pamięci w czytniku, na ekranie telewizora wyświetlana jest jej zawartość w postaci miniaturek zdjęć. Odczyt fotografii nawet o dużej objętości i rozdzielczości odbywa się bardzo szybko, a jakość ich prezentowana na ekranie jest bardzo wysoka. Fotografie można wyświetlać płynnie jako pokaz slajdów (do wyboru są różne możliwości przejść pomiędzy fotografiami), obracać je, powiększać itp.

Pilot ciekawy stylistycznie i bardzo wygodny w obsłudze. Brakuje podświetlania klawiszy.

Pilot ciekawy stylistycznie i bardzo wygodny w obsłudze. Brakuje podświetlania klawiszy.

Opcjonalnie można do telewizora dokupić kilka dodatkowych kart: moduł pozwalający na wyprowadzenie zdekodowanych ścieżek wielokanałowych Dolby Digital (odpowiednie wyjścia znajdują się już w standardzie, jednak są nieaktywne), DVB-S (moduł do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej), DVB-T (kartę do odbioru naziemnej telewizji satelitarnej - w Warszawie można już odbierać kilka kanałów nadawanych testowo), moduł do odbioru analogowej telewizji satelitarnej. Z ciekawszych opcji warto jeszcze wymienić moduł z dyskiem twardym o pojemności 80 GB, który przekształca telewizor w cyfrowy magnetowid, Online Plus (dostęp do Internetu bez komputera) oraz Wireless Home Automation - umożliwiający bezprzewodowe sterowanie elektrycznymi urządzeniami w domu, np. wideofonem, kamerami monitoringu, oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem itp. Wszystkimi funkcjami ww. dodatkowych kart sterujemy jednym wygodnym pilotem i korzystając z w pełni spolonizowanego menu ekranowego. Xelos wyposażony jest w wejścia komponentowe wideo, Euroscart oraz cyfrowo-analogowe wejście DVI-I. Niestety, nie ma dodatkowego, np. analogowego, gniazda VGA, co sprawia, że podłączając do telewizora kablem cyfrowym nowoczesny odtwarzacz DVD nie będziemy już mogli doprowadzić sygnału z komputera w najczystszej jakości.


Zobacz również