Luksus w ekonomicznej

Segment najtańszych laptopów nie jest już pariasem rynku komputerów przenośnych. Nowe konstrukcje za niecałe 5000 zł oferują bardzo dobre wyposażenie i wysoką wydajność.

Segment najtańszych laptopów nie jest już pariasem rynku komputerów przenośnych. Nowe konstrukcje za niecałe 5000 zł oferują bardzo dobre wyposażenie i wysoką wydajność.

Trend zapoczątkowany w naszym rankingu notebooków ekonomicznych przez urządzenia Acera i LG, a polegający na wyposażaniu komputerów w procesory Celeron M, jest dziś coraz powszechniejszy. Nowe maszyny w cenie od 4000 do 5000 zł w przeważającej części korzystają z dobrodziejstw "budżetowego" CPU Intela. Oczywiście Celeron M wydajnością nie dorównuje Pentium M z powodu o wiele mniejszej pamięci cache (512 KB zamiast 2 MB w wersji z jądrem Dothan), lecz zdecydowanie przewyższa klasyczne Celerony, zachowując typowe cechy technologii Centrino: o połowę niższą częstotliwość taktowania zegara i dużo mniejszy pobór energii.

Mikro-Megabook

Czasem marzy mi się przenośny komputer niewiele większy od teczki A4, lekki, a przy tym dobrze wyposażony i z klawiaturą standardowych wymiarów. Noszenie takiego cuda nie sprawiałoby problemu. Oczywiście, takie konstrukcje są, ale kosztują dość drogo - ich cena przekracza zwykle 7000 zł. Dlatego laptop Megabook S250 firmy MSI wydaje się doskonałą propozycją: malutka, zgrabna maszyna o dobrym wyposażeniu, niezłej wydajności i cenie raptem 4599 zł z pewnością wzbudzi spore zainteresowanie.

Konfiguracja sprzętowa S250 to procesor Celeron M 1,4 GHz, 256 MB RAM, dysk 40 GB i napęd combo 24/24/24/8, a więc nieco ponad standard w kategorii notebooków ekonomicznych. Otrzymujesz ponadto panoramiczny ekran 12,1-calowy (1280x800) i komunikację przez trzy porty USB 2.0, 1 FireWire oraz WiFi 802.11b/g. W niewielkiej obudowie znalazło się też miejsce na gniazdo PC Card i czytnik kart SD/MMC/MS. W sumie laptop MSI oferuje jeden z najlepszych wariantów wyposażenia w swej klasie cenowej (za dodatkowe 700 zł dostępna jest też wersja z 512 MB RAM, dyskiem 60 GB i dwuformatową nagrywarką DVD).

Satelita dla każdego

Konkurująca cenowo Toshiba Satellite A50-512 nie jest aż tak powabna, jak mikrus MSI, ponieważ jej wymiary i waga odpowiadają "klasycznym" laptopom Centrino (338x 274x27 mm, 2,7 kg). Co ciekawe, mimo obudowy standardowej wielkości wyposażenie Toshiby jest nieco gorsze od maleńkiego Megabooka: choć Satellite A50-512 oferuje takie same parametry procesora, pamięci, twardego dysku i napędu optycznego, to w dziedzinie opcji komunikacyjnych ustępuje rywalowi brakiem złącza FireWire, czytnika kart pamięci i wyjścia optycznego audio. Ma natomiast gniazdo wyjścia TV S-video, w które MSI nie został wyposażony. Warto jednak zauważyć, że panoramiczny, jasny i ostry ekran Megabooka doskonale sprawdza się w oglądaniu filmów, podczas gdy 15-calowy wyświetlacz Toshiby (1024x768) nie prezentuje obrazu równie wysokiej jakości.

Różnice między obydwoma notebookami nie leżą wyłącznie w ich wielkości. W testach ujawnił się główny minus MSI S250: bateria o dwukrotnie mniejszej pojemności niż w Toshibie. Pozwala zaledwie na 90 do 100 minut pracy (czyli dokładnie połowę tego, co uzyskasz w Satellite), ale w razie potrzeby można kupić dwa razy pojemniejsze akumulatory.

Wydajność zmierzona programem MobileMark2002 wskazała Toshibę jako zdecydowanego zwycięzcę pojedynku (wynik wyższy o niemal 50 procent), lecz w pozostałych testach - PCMark04, 3DMark2001 SE i Sandra 2004 SP2 - laptop MSI uzyskał nieco lepsze rezultaty. Przewaga Megabooka była szczególnie zauważalna w wydajności podsystemu graficznego oraz pamięci.

Laptop MSI dzięki udanemu połączeniu poręczności, wyposażenia i wydajności jest naszym faworytem wśród tanich maszyn.

Toshiba będzie jednak lepszym wyborem, gdy potrzebujesz szybkiego, taniego notebooka o długim czasie pracy baterii.

Toshiba Satellite A50-512

Informacje Techmex

tel. (33) 8130000

http://www.techmex.com.pl

Cena 4868 zł

MSI Megabook S250

Informacje MSI

http://www.msi-polska.pl

Cena 4599 zł


Zobacz również