M-Audio HTS 700

Kolumny M-Audio w konfiguracji 7.0, dostępne tylko w zestawie, charakteryzują się typowym, kinowym brzmieniem.

Kolumny M-Audio w konfiguracji 7.0, dostępne tylko w zestawie, charakteryzują się typowym, kinowym brzmieniem.

Dlaczego - Tanie, dobrze wykonane kolumny. Masywne brzmienie, które sprawdzi się w kinie domowym.

Dlaczego - Tanie, dobrze wykonane kolumny. Masywne brzmienie, które sprawdzi się w kinie domowym.

W sklepach coraz częściej pojawiają się mieszane komplety zestawów kina domowego składające się z kolumn jednego producenta i sprzętu innego. Do naszych testów trafiła właśnie taka kombinacja: zestaw kolumn 7.0 M-Audio HTS 700, który sprzedawany jest z odtwarzaczem DVD i amplitunerem Onkyo (komplet ten konkuruje na rynku m.in. z urządzeniami Yamahy oferowanymi z kolumnami Eltax lub Prism).

Kolumny M-Audio występują w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i jasnej. Testowaliśmy tę drugą wersję i o ile z daleka kolumny prezentowały się atrakcyjnie, to z bliska było widać, że użyta okleina nie należy do najdroższych. Nie trzeba się temu specjalnie dziwić, bo sprzedawany ze sprzętem Onkyo (test dołączanego w komplecie amplitunera publikujemy na następnych stronach, a odtwarzacza przedstawiliśmy w poprzednim numerze) zestaw kolumn oferowany jest w symbolicznej cenie. HTS 700 składa się z dwóch potężnych głośników przednich, pokaźnej kolumny centralnej i czterech identycznych kolumn surround. Przednie kolumny wyposażono w podwójny przetwornik basowy oraz kopułkę wysokotonową, identyczną dla wszystkich kolumn kompletu.

Stylistyka przedniej ścianki obudowy przypomina do złudzenia kolumny firmy B&W - wylot tunelu bass-reflex ma kształt taki jak w B&W, a membrany głośników też są żółte (w produktach B&W są to membrany kewlarowe, a w modelu M-Audio zastosowano tanie przetworniki). Gniazda głośnikowe są podwójne - niestety, mało solidne, z plastikowymi delikatnymi nakrętkami. Kolumny centralna i tylne mają podobne przetworniki, z tym że o mniejszej średnicy membran.

Brzmienie zestawu jest specyficzne. Słychać, że postawiono na masywność, gęstość dźwięku. Kolumny dysponują przytłaczającym basem, jednak taka charakterystyka może się podobać w kinie domowym. Niskie tony wybrzmiewają nieco za długo, lecz wprawiają ściany w drżenie - w małych pomieszczeniach zestaw może się obejść bez subwoofera. HTS 700 nie ma wady często występującej w niedrogich zestawach głośnikowych - soprany są stonowane i nie atakują ostrymi, irytującymi dźwiękami. Mogłoby nawet być więcej wysokich i średnich tonów. Dlatego warto byłoby podłączyć zestaw do lżej brzmiącego amplitunera - np. któregoś z modeli Panasonica lub Pioneera. Ze sprzętem Onkyo grają bardzo kinowo, lecz nieco przyciężko. Średnie tony są podobne do basów - gęste, niezbyt szczegółowe. Kolumna centralna radzi sobie poprawnie z generowaniem czytelnych partii dialogowych.

Informacje

Typ kolumny 7.0

Cena dostępne tylko w zestawie HTE 503 ROCK 7.0 (z amplitunerem Onkyo TX-SR503E i odtwarzaczem DVD Onkyo DV-SP403E) - 2499 zł

Dystrybutor E.I.C., http://www.eic.com.pl

Złącza w kolumnach głównych podwójne, plastikowe nakrętki, w pozostałych gniazda pojedyncze, akceptujące każdy rodzaj wtyków

Potencjalni Rywale

Prism Emerald, YST-SW011, Yamaha RXV-457 i DVD-557 - 2600 zł

Kolumny nie najwyższych lotów, lecz z dobrym subwooferem. Solidny amplituner i odtwarzacz DVD.

Koda AV-860, SW-1000, Koda AV-504 i DVD-504D - 2449 zł

Dobry zestaw kolumn z wysokiej klasy subwooferem. DVD czytające pliki DivX z polskimi napisami.


Zobacz również