Małe i piękne

Laptopy spowszedniały i nie są już obiektem zazdrości - to prawda, ale wciąż niektóre modele wzbudzają żywe zainteresowanie otoczenia, a przede wszystkim bardzo ułatwiają życie swym właścicielom.

Laptopy spowszedniały i nie są już obiektem zazdrości - to prawda, ale wciąż niektóre modele wzbudzają żywe zainteresowanie otoczenia, a przede wszystkim bardzo ułatwiają życie swym właścicielom.

Mowa o notebookach z kategorii ultraprzenośnej, a więc konstrukcjach o najmniejszych wymiarach i wadze. Liczy się przede wszystkim ich poręczność i maksymalna mobilność, nie zaś rekordy wydajności czy bajery. W najlżejszych laptopach (za kryterium selekcji przyjęliśmy wagę poniżej 2 kg) znaleźć można całe spektrum rozwiązań technologicznych, maksymalna jest też rozpiętość ich cen - od 3700 zł począwszy, na 14 200 zł skończywszy (oczywiście im mniejszy laptop, tym droższy).

Najmniejsze z najmniejszych: Dialogue Flybook A33i oraz Fujitsu-Siemens Lifebook P1510.

Najmniejsze z najmniejszych: Dialogue Flybook A33i oraz Fujitsu-Siemens Lifebook P1510.

Myliłby się ten, kto oceniałby owe mikrusy wyłącznie na podstawie wielkości. Wbrew pozorom, znajdziesz w nich praktycznie wszystko, czego oczekujesz od dzisiejszego notebooka: 512 MB pamięci, wydajny procesor, pojemny twardy dysk, gniazda USB, FireWire czy komunikację bezprzewodową (Wi-Fi i Bluetooth). Jedyne, czego nie uświadczysz w ultraprzenośnych maszynach, to zaawansowana grafika - wszystkie modele opierają się na zintegrowanych układach graficznych o wydajności wystarczającej do typowych zastosowań biurowych i domowych, ale nie do gier. Kompromisowe są także napędy optyczne, które najczęściej "wyrzuca" się poza obudowę: otrzymujesz je w zestawie jako moduły zewnętrzne USB/FireWire (niektóre mają własne akumulatory) bądź musisz dokupić.

Rozwiązanie to dokowanie

Małe laptopy często wyposażone są w gniazdo stacji dokującej, a sama stacja może być dołączona do pakietu. Umożliwia błyskawiczne rozszerzenie możliwości notebooka o dodatkowe porty czy urządzenia, np. napęd optyczny. Zazwyczaj stanowi rodzaj podkładki: gniazdo połączeniowe umieszczone jest na spodzie laptopa, dlatego wystarczy położyć komputer na stacji, aby nastąpiło podłączenie modułu. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy notebooka używa się przeważnie na tym samym biurku. Wówczas wszystkie "stacjonarne" urządzenia, takie jak pełnowymiarowa klawiatura, mysz, napęd optyczny, zasilacz sieciowy czy zewnętrzny monitor, są stale podłączone do stacji i gdy wracasz z podróży, w ciągu sekundy możesz ich używać ze swym laptopem.

Niektórzy producenci, np. Dell, proponują jeszcze inne podejście: stacja dokująca jest modułem ściśle dopasowanym rozmiarami do laptopa, więc w zależności od sytuacji i potrzeb możesz zabrać ze sobą wersję albo maksymalnie "wypasioną" (z dodatkowymi portami i napędem optycznym), albo odchudzoną, zostawiając na biurku zbędny balast.

Ciekawa jest też koncepcja wymiennych, uniwersalnych modułów. Dell pozwala wyjąć moduł napędu optycznego ze stacji dokującej i umieścić go w poręcznej, zewnętrznej obudowie na USB, natomiast Fujitsu-Siemens Lifebook P7010 ma wnękę, w której może się znaleźć napęd optyczny albo dodatkowa bateria (w zestawie z niektórymi notebookami otrzymuje się dwie baterie o różnej pojemności, a więc i wadze).

Klasyk czy tabletka

Najlżejsze laptopy dzielą się na dwie główne kategorie: klasyczne notebooki i tablety. Tablety wyposażone są w ekran dotykowy, a obsługiwać je można za pomocą rysika. Najczęściej pracują pod kontrolą systemu Windows XP Tablet PC Edition z wbudowanym rozpoznawaniem pisma odręcznego (ale nie z polskim słownikiem, więc bez dodatkowej korekty rozpoznawania) i aplikacjami przydatnymi do odręcznego sporządzania notatek czy tworzenia grafiki. Są oferowane z oddzielną klawiaturą albo z obrotowym ekranem, który położony na klawiaturze zamienia klasyczny laptop w tablet. W naszym teście pojawiły się dwa tablety - Dialogue Flybook A33i oraz Fujitsu-Siemens Lifebook P1510, przy czym pierwszy wykorzystywał standardową odmianę Windows XP, wzbogaconą tylko o zewnętrzną aplikację do rozpoznawania pisma.

Tablety i najmniejsze klasyczne konstrukcje przeważnie opierają się na odmianach Pentium M przeznaczonego specjalnie do urządzeń ultraprzenośnych: wersjach LV (Low Voltage) lub ULV (Ultra Low Voltage) o bardzo niskim napięciu zasilania, czyli znacznie obniżonym poborze mocy. Mimo niskiej częstotliwości taktowania (1 lub 1,2 GHz) oferują bardzo wysoką wydajność - w testach oba komputery Fujitsu-Siemens z CPU 1,2 GHz uzyskały niewiele gorsze wyniki biurowych testów aplikacyjnych MobileMark2005 od modeli z Pentium M 730 i 740. Nieco większe - przede wszystkim tańsze - laptopy wykorzystują klasyczne Pentium M lub Celerony M. Jeden z notebooków, Dialogue Flybook, wyposażono w procesor Transmeta Crusoe. To CPU cechuje się wyjątkowo niskim poborem energii, ale jego wydajność nie olśniewa. Firma Dialogue planuje zresztą wprowadzenie modelu z Pentium M ULV, który wydajnością powinien dorównać innym urządzeniom, np. Lifebookowi P1510 o niemal identycznych gabarytach, zachowując przy tym czas pracy na baterii na niezmienionym poziomie.

Cena wiele podpowie

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Ponieważ ultraprzenośne laptopy mają tak różne ceny i postać, wybór właściwego może być trudny - oczywiście pod warunkiem, że cena nie stanowi najważniejszego kryterium. W przeciwnym razie sprawa jest o wiele prostsza: dwa notebooki za mniej niż 4 tys. zł, jeden za niecałe 5 tys. zł i trzy w przedziale 6 - 7 tys. zł. Przy tym można znaleźć tańsze wersje tych samych modeli - wyposażone w wolniejsze procesory czy mniejszą pamięć, jak laptop California Access S260.

Na polskim rynku oprócz testowanych przez nas urządzeń są też produkty innych firm, np. Lenovo ThinkPad z serii X40 i X41 (mieliśmy okazję sprawdzić model X40, jednak w wersji, która nie jest już sprzedawana; jego wyniki znajdziesz w tabeli zamieszczonej na płycie), LG Xnote LU20 (tablet), Sony Vaio TX1XP i S5HP, Techmex Callisto (ten model dotarł do nas zbyt późno, aby uwzględnić go w zestawieniu), Toshiba Portege i Libretto, a także Twinhead F10D, F12T i E12KT (dystrybutor tej marki z niewiadomych powodów odmówił jednak przysłania sprzętu do naszego laboratorium).

Fujitsu-Siemens Lifebook P7010

Zdecydowanie najlepsze połączenie miniaturowych rozmiarów, wyposażenia, wydajności i pracy na baterii.

Udana kombinacja powyższych cech powoduje, że notebook Fujitsu-Siemens Lifebook P7010 zdaje się wymarzonym towarzyszem podróży każdego, komu zależy nie tylko na jak najlżejszej teczce bądź plecaku, ale i szybkości zapewniającej bezstresowe korzystanie z kilku aplikacji biurowych jednocześnie. Użytkownik Lifebooka P7010 nie musi przy tym często szukać gniazdek zasilania ani dokonywać wyborów między mobilnością a uniwersalnością: akumulator wystarcza średnio na 5 godzin pracy, a jeśli to za mało, można szybko wymienić wbudowany napęd optyczny (nagrywarka DVD także z zapisem DVD-RAM) na moduł dodatkowej baterii.

Mały, a bogaty

Podziw budzi wyposażenie tego mikrusa: oprócz wspomnianej nagrywarki w P7010 ma aż 1 GB pamięci RAM, twardy dysk 100 GB, moduł Wi-Fi a/b/g, dwa porty USB i jeden FireWire, czytnik kart pamięci (w tym formatu CF), a nawet wyjście S-Video i S/PDIF. Żałować tylko można, że zabrakło komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu - podczerwieni albo Bluetooth.

Jak już wspomnieliśmy, wielkość tego Lifebooka nie wpłynęła negatywnie na wydajność. Wyniki testów aplikacyjnych MobileMark2005 były bardzo wysokie, a przy tym identyczne, jak laptopa California Access S260 z Pentium M 740 1,73 GHz. W testach PCMark04 zwycięzca rankingu już nie olśniewał - tu większe znaczenie ma klasa procesora, chipsetu i grafiki, a te pochodzą jeszcze z poprzedniej generacji Centrino. Jednak twardy dysk P7010 okazał się najszybszy spośród testowanych modeli.

Największym mankamentem tego Lifebooka jest absurdalna cena. Na szczęście za 9500 zł możesz mieć ten sam model w tylko troszkę słabszej konfiguracji.

Informacje Karen, tel. (22) 4316330, http://www.karen.pl Cena 14 208 zł

Benchmarki

PCMark04 (pkt)

System 2143

Procesor 2386

Pamięć 2189

Grafika 682

HDD 3244

MobileMark2005

Wydajność (pkt) 179

Czas reakcji (s) 1,36

Czas pracy baterii - duże obciążenie (min) 274

Czas pracy baterii - małe obciążenie (min) 316

3DMark2001/03 (pkt) 2377/121


Zobacz również