Mały mocarz

Niewielkie rozmiary Shuttle XPC SB81P kryją duże możliwości, które wykorzystamy, budując cichy komputer do gier.

Niewielkie rozmiary Shuttle XPC SB81P kryją duże możliwości, które wykorzystamy, budując cichy komputer do gier.

Shuttle XPC SB81P to jedna z nielicznych konstrukcji Barebone z mocnym, 350-watowym zasilaczem i nowoczesną płytą główną (LGA775, obsługa kart graficznych PCI Express). Jeżeli dodamy do tego umiejętnie zaprojektowany system chłodzenia, to trudno będzie znaleźć lepszą podstawę.

Planujemy zakupy

Mamy szkielet. Musimy dokupić: procesor, pamięć, twardy dysk, napęd optyczny i kartę graficzną. Ze względu na to, czego wymagają najnowsze gry, zintegrowany z płytą główną układ graficzny niezbyt nam się przyda.

Procesor Do wyboru są jednostki (LGA775) Intel Pentium 4 od 2,8 do 3,6 GHz (FSB800 MHz) lub tańsze, z rodziny Intel CeleronD - od 2,53 do 3,06 GHz. Biorąc pod uwagę ostateczny koszt, proponujemy najwolniejsze Pentium 4 (w tym wypadku 2,8). Duży cache (1024 KB) i szybka magistrala 800 MHz w grach mają niebagatelne znaczenie.

Pamięć Warto się zaopatrzyć w dwa jednakowe moduły (2 x 256 MB), żeby móc zastosować dwukanałowy kontroler pamięci. Płyta główna pozwala na używanie starszej i prawie dwukrotnie tańszej pamięci DDR SDRAM PC3200.

Twardy dysk Polecamy modele z interfejsem Serial ATA (mamy tylko jeden kanał ATA 100) - niezbędne minimum to 80 GB.

Napęd optyczny Dobrym wyborem są napędy o średniej prędkości nagrywania (DVD+R x8, DVD-R x8) i z dołączonym oprogramowaniem.

Karta graficzna Można się zdecydować na wydajne modele oparte na najnowszych układach: ATI Radeon X700PRO lub NVIDIA GeForce 6600. Nie polecamy wydajniejszych kart graficznych, wymagających dodatkowego zasilania (obciążony zasilacz głośniej pracuje, podobnie jak wydajniejsze karty).

Montaż

Montaż komputera należy rozpocząć od wyciągnięcia rusztu, do którego przymocowujemy napęd optyczny i twardy dysk (uprzednio odłączamy od niego kabel czytnika kart pamięci). Następnie montujemy procesor, kartę graficzną, wkładamy ruszt z zamontowanym napędem optycznym i twardym dyskiem i podłączamy je do płyty głównej oraz zasilacza. Nie należy twardego dysku mocować bezpośrednio do rusztowania (wystające trzpienie). Zauważyliśmy, że obudowa ma wtedy tendencję do rezonowania.

Działanie

Tak zbudowany komputer jest cichy, a nawet bardzo cichy (zmierzyliśmy to - hałas nie przekroczył 37 dB nawet przy godzinnym obciążeniu komputera programu 3DMark2005, działającym w pętli). Cicha praca to zasługa projektantów systemu chłodzenia, którzy uwzględnili automatyczną regulację prędkości poszczególnych wentylatorów w zależności od stopnia nagrzania procesora (opcja SmartFan).

Jeżeli chodzi o wydajność, to komputer spisuje się równie dobrze. W najnowszych grach w rozdzielczości 1024x768 przy wysokiej jakości szczegółów nie powinniśmy odczuwać żadnego dyskomfortu. Należy złożyć gratulacje producentowi, który tak skonstruował obudowę oraz zaprojektował układ chłodzący procesor, że nawet podczas długotrwałego grania żadne elementy nie powinny się przegrzewać.


Zobacz również