Manta Emperor HDD

Nagrywarka o nietypowym wyglądzie zapisująca filmy nie tylko na płytach DVD, lecz także na 80-gigabajtowym dysku twardym.

Nagrywarka o nietypowym wyglądzie zapisująca filmy nie tylko na płytach DVD, lecz także na 80-gigabajtowym dysku twardym.

Manta Emperor HDD

Manta Emperor HDD

W zeszłym miesiącu (KD 4/2005) sprawdzaliśmy pierwszy w ofercie Manty model nagrywarki, przeznaczonej do zapisu płyt DVD-R/-RW i DVD+R/+RW. Teraz trafiła do naszych testów kolejna nowość w katalogu tego samego producenta: DVD-014 Emperor HDD. Jest to cyfrowid umożliwiający nie tylko nagrywanie na krążkach DVD, ale i wyposażony w cicho pracujący dysk twardy Seagate'a o pojemności 80 GB. Urządzenie wyróżniające się niezwykle oryginalną stylistyką "wygiętej w łuk" obudowy nie ma blokady regionalnej, tak więc pozwala oglądać filmy niezależnie od tego, gdzie zostały wydane. Model Manty wyposażono w dekoder Dolby Digital 5.1 i odpowiednie wyjścia analogowe umożliwiające podłączenie aktywnego, wielokanałowego zestawu głośników. Na przednim panelu nagrywarki umieszczono wyświetlacz czytelnie prezentujący najważniejsze informacje. Pod nim, za odchylaną klapką, ukryto cyfrowe wejście DV oraz port USB (umieszczając w nim dysk przenośny typu flash, możemy odczytywać zapisane na nim pliki muzyczne MP3/WMA, zdjęcia cyfrowe, a także filmy z napisami). Zastosowany w modelu Manty procesor wideo firmy LSI Logic nie tylko dokonuje kompresji i dekompresji nagrań, lecz także zapewnia dobrą obsługę plików DivX i XviD. Również napisy prezentowane są bezbłędnie i mogą mieć inną nazwę niż plik wideo (wybiera się je za pomocą menu ekranowego). Niestety, Emperor HDD nie daje już tak szerokich możliwości modyfikacji sposobu ich prezentacji, jakie oferował np. model nagrywarki bez dysku twardego. Nie można zmieniać wielkości napisów ani ich położenia czy kolorystyki. Jednak trzeba przyznać, że pod względem wielkości czcionka została dobrze dobrana, tak więc nawet na niewielkim telewizorze wyświetlane napisy są wyraźne.

Pilot z dużą liczbą słabo rozplanowanych klawiszy. Precyzja i jakość wykonania przeciętne.

Pilot z dużą liczbą słabo rozplanowanych klawiszy. Precyzja i jakość wykonania przeciętne.

Cyfrowid Emperor HDD dysponuje 4 trybami zapisu (w najlepszej jakości na płytę DVD mieści się godzina nagrania, w najniższej - 6 godzin). Nagrywać można na krążkach DVD+R/+RW oraz DVD-R/-RW. Napęd pracuje sprawnie i cicho. Jednak w trakcie naszych testów okazało się, że urządzenie nie obsługuje dwuwarstwowych nagrywalnych płyt DVD. Natomiast zastosowany tuner telewizyjny nie ma wady układu zamontowanego w modelu bez dysku twardego - obsługuje stereofoniczny sygnał NICAM. Wyszukuje bezbłędnie stacje i oferuje dobrej jakości obraz. Wyposażenie nagrywarki w dysk twardy umożliwia przy oglądaniu telewizji korzystanie z tzw. funkcji nagrywania z przesunięciem czasowym. Polega ona na tym, że jeśli użytkownik np. musi na jakiś czas (maksymalnie 60 min) przerwać oglądnie programu, wystarczy, że wciśnie na pilocie klawisz "pauza", a audycja zacznie być nagrywana na dysk. Może potem rozpocząć oglądanie audycji od momentu, w którym przerwał, a jej dalszy ciąg będzie nagrywany w tle. Wszystkie materiały zapisane na dysku twardym można także przegrywać na płyty DVD. Natomiast wadą urządzenia jest to, że nie ma możliwości wykonania takiej operacji w drugą stronę, tzn. przeniesienia danych z płyty na dysk. Konkurencyjne modele nagrywarek oferują przegrywanie na zamontowany w nich dysk twardy np. plików DviX (i to z napisami), co pozwala na stworzenie podręcznej cyfrowej biblioteki.

Dlaczego

Dobra jakość nagrań w najwyższych trybach. Port USB rozszerza funkcjonalność urządzenia. Brak możliwości przegrywania filmów na dysk twardy.

Potencjalni rywale

LG RH 7500 999 zł

Dysk 80 GB, możliwość odtwarzania plików DivX, zapis na płytach DVD+R/+RW i DVD-R/-RW.

Philips DVDR-3300 H 1120 zł

Dysk o pojemności 80 GB, obsługa dysków DVD+R/+RW i DVD-R/-RW, nie odtwarza plików DivX.

Informacje

Typ nagrywarka DVD z HDD

Cena 999 zł

Dystrybutor Manta Multimedia http;//www.manta.com.pl

Wymiary 43 x 6 x 30 m

Waga 45 kg

Funkcje edycja nagranego materiału wideo, 4 predefiniowane tryby jakości nagrań, MP3, WMA JPEG, progresywne skanowanie, odtwarzanie DivX, przegrywanie danych z nośników USB na płyty DVD, brak blokady regionalnej

Obsługiwane formaty

Odczyt CD-Audio, CD-R/-RW, DVD-Video, DVD-R/-RW, DVD+R/+RW, SVCD

Zapis DVD+R/+RW, DVD-R/-RW

Złącza 2 wejścia i wyjście S-Video, 2 x Euroscart, 3 wejścia i wyjście kompozyt, cyfrowe audio koncentryczne i optyczne, 3 x RCA, DV, komponentowe, USB, analogowe wyjście 5.1


Zobacz również