MediaChance DVD Menu Studio 1.1

Właściwie każda płyta DVD-Video ma własne menu, ułatwiające użytkownikowi dostęp do wybranych scen, materiałów dodatkowych lub też zmiany ustawień parametrów, np. wyboru ścieżki dźwiękowej, napisów itp. W zasadzie każdy program do authoringu DVD oferuje bardziej lub mniej rozbudowane możliwości tworzenia menu

Właściwie każda płyta DVD-Video ma własne menu, ułatwiające użytkownikowi dostęp do wybranych scen, materiałów dodatkowych lub też zmiany ustawień parametrów, np. wyboru ścieżki dźwiękowej, napisów itp. W zasadzie każdy program do authoringu DVD oferuje bardziej lub mniej rozbudowane możliwości tworzenia menu.

Interfejs użytkownika DVD Menu Studio jest łudząco zbliżony do Real-DRAW PRO.

Interfejs użytkownika DVD Menu Studio jest łudząco zbliżony do Real-DRAW PRO.

Zdecydowana większość prostego oprogramowania do authoringu DVD przeznaczonego dla mniej zaawansowanych użytkowników zawiera wbudowane specjalizowane kreatory, ułatwiające szybkie i łatwe utworzenie menu w sposób niemal automatyczny. Najczęściej wystarczy wybrać żądany wzorzec i menu mamy gotowe. W przypadku oprogramowania profesjonalnego adresowanego głównie do zaawansowanych użytkowników mamy zupełnie odmienną sytuację, w której programy te najczęściej ograniczają się jedynie do możliwości tworzenia rozbudowanej nawigacji po menu, natomiast cały ciężar wizualnego przygotowania menu przenoszą na oprogramowanie graficzne - najczęściej jest to Adobe Photoshop. Jak łatwo się domyślić, rozwiązanie takie zmusza użytkownika do poniesienia dodatkowego znacznego wydatku, a ponadto dla mniej biegłych w posługiwaniu się Photoshopem może być kolejnym utrudnieniem.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi stosunkowo niedrogi, specjalizowany program o nazwie DVD Menu Studio, kanadyjskiej firmy MediaChance. Dla przypomnienia firma ta jest producentem opisywanego już w digicie rewelacyjnego programu DVD-lab, przeznaczonego do authoringu DVD, i kilku dość interesujących programów graficznych oraz wtyczek.

Kontrolny podgląd tworzonego menu.

Kontrolny podgląd tworzonego menu.

DVD Menu Studio powstało na bazie innego programu graficznego tej samej firmy, jakim jest Real-DRAW PRO, stąd też nie sposób nie dostrzec dużych podobieństw w interfejsie użytkownika obu tych programów. Podstawowym zadaniem DVD Menu Studio jest pomoc w tworzeniu menu płyty DVD-Video, które następnie może być użyte w programach do authoringu DVD: Pinnacle Impression DVD, Spruce DVDMaestro, Sonic Scenarist, Sonic ReelDVD oraz Sonic DVDit. Ponadto program ma również opcję zapisu określaną jako Generic, która w większości przypadków (czasem wymagających niewielkich modyfikacji) może być z powodzeniem wykorzystana do przygotowania menu również dla innych programów do authoringu DVD.

Ustawienia główne programu.

Ustawienia główne programu.

Nasze menu możemy tworzyć zarówno dla formatu 4:3, jak i 16:9. Co bardzo istotne, program przy wyświetlaniu obrazu podczas podglądu tworzonego menu zachowuje poprawne proporcje. Jest to o tyle istotne, że obraz na ekranie monitora komputerowego ma punkty kwadratowe, podczas, gdy obraz telewizyjny, charakterystyczny np. dla formatów DV i MPEG-2, ma punkty prostokątne o aspekcie obrazu 1:1,067. DVD Menu Studio wyświetla obraz uwzględniając poprawny aspekt dla materiałów wideo, dzięki czemu projektując menu w DVD Menu Studio na ekranie monitora, uzyskujemy np. koło, a nie elipsę. W zależności od wybranego w eksporcie docelowego programu mamy przy zapisie zachowaną i wymaganą przez niego strukturę, zawierającą np. przyciski umieszczone na wybranych warstwach lub też strukturę menu zbudowaną z obrazka, tworzącego zasadnicze menu (Background), oraz maski z zaznaczonymi obszarami selekcji przycisków (Subpicture). Dodatkowo w odrębnym pliku może być zapisywana paleta kolorów.

Ustawienia eksportu menu dla opcji Generic.

Ustawienia eksportu menu dla opcji Generic.

Program używa systemu obiektów i warstw, wykorzystując zarówno grafikę wektorową, jak i bitmapową. Do dyspozycji mamy typowe dla programu graficznego narzędzia przeznaczone do edycji, skalowania oraz tworzenia efektów specjalnych, w tym efektów świetlnych, takich jak flary, iskry, rzucanie oświetlenia (w tym trójwymiarowego). Dostępna jest korekcja kolorów zgodna z modelami RGB i HSL. Aby nadać naszym obiektom żądane atrybuty, mamy do dyspozycji szereg predefiniowanych zestawów: kolorów, tekstur, przejść tonalnych, stopni przezroczystości, typów krawędzi (bevel) oraz odmian cienia.

Wymagania systemowe DVD Menu Studio są jak na obecne czasy wręcz minimalne. Program działa zarówno z systemami Windows 95/98/Me, jak i NT4.0/2000/XP.

produkt: MediaChance DVD Menu Studio 1.1

producent: MediaChance, http://www.mediachance.com

cena netto: 69 USD

konkurenci: brak

kontakt: rv@mediachance.com

za:

Rozbudowane narzędzia i funkcje zoptymalizowane pod kątem tworzenia menu płyt DVD-Video, szereg efektów specjalnych 2D/3D, korekcje obrazu, możliwość eksportu utworzonego menu w formacie zgodnym z większością powszechnie dostępnych i używanych programów do authoringu DVD.

przeciw:

Brak dystrybutora w Polsce (zakup dostępny tylko poprzez Internet).


Zobacz również