Microsoft: walka z Google jeszcze się nie zakończyła!

Microsoft uruchomił laboratoria badawcze MSN zajmujące się opracowywaniem i wdrażaniem technologii internetowych. Celem giganta jest stworzenie konkurencji do usług oferowanych przez Google i Yahoo!

Laboratorium Live Labs kierowane będzie przez Gary'ego Flake'a, który w czerwcu 2005 roku przeszedł do Microsoftu z Yahoo! Pieczę nad Search Labs natomiast obejmie Ashok Chandra, naukowiec i badacz rynku.

Live Labs

Pracownicy Live Labs będą rozproszeni na całym świecie i zajmą się rozwijaniem technologii związanych z usługami udostępnianymi przy pomocy Internetu: multimediami, obróbką danych czy przetwarzaniem rozproszonym - i to tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeśli tylko pojawi się interesujący pomysł, ma on natychmiast zostać podjęty przez wielu badaczy.

Zobacz również:

Wyniki badań mają być udostępniane publicznie. Korporacja planuje również wciągnęcie do współpracy ośrodków naukowych - przeznaczono pół miliona dolarów na wsparcie indywidualnych badań. Każdy zainteresowany może zgłosić swoją propozycję do 24 marca.

Wybrańcy zostaną wsparci grantami w wysokości od 35 do 50 tysięcy dolarów.

Search Labs

Search Labs umiejscowiono w Redmond i Mountain View. Laboratoria mają się skupić przede wszystkim na opracowywaniu nowych technologii wyszukiwawczych w kontekście ich przystosowania do potrzeb społeczeństwa czy konkretnych jednostek.

Specjaliści z branży podkreślają jednak, że Google czy Yahoo! są firmami, które wyrosły w branży internetowej, gdzie błyskawiczna reakcja jest bardzo istotna. Korzenie Microsoftu natomiast sięgają rynków software'owych, gdzie akcje podejmowane są wolniej, w cyklach kilkuletnich. Dlatego gigant z Redmond może mieć problemy z dogonieniem konkurencji.


Zobacz również