Mission m3

Zestaw kolumn, cenionej wśród audiofili brytyjskiej firmy Mission, z taniej serii m3 gra niezwykle przestrzennie

Zestaw kolumn, cenionej wśród audiofili brytyjskiej firmy Mission, z taniej serii m3 gra niezwykle przestrzennie.

Wysoka jakość wykonania. Rewelacyjna przestrzenność, głęboka scena dźwiękowa. Wzorcowy suwboofer.

Wysoka jakość wykonania. Rewelacyjna przestrzenność, głęboka scena dźwiękowa. Wzorcowy suwboofer.

Seria m3 to jedna z tańszych propozycji w katalogu firmy Mission. W jej skład wchodzi aż 10 modeli kolumn. Do naszych odsłuchów trafił zestaw w następującym składzie: przednie kolumny główne to podłogowe, drugie od góry w hierarchii m3 - m34. Kolumna centralna to konstrukcja większa niż model podstawowy - m3c2. Od tańszej wersji różni się przede wszystkim większymi rozmiarami obudowy, a co za tym idzie szerszym pasmem oraz większą skutecznością, bo przetworniki w m3c2 i m3c1 są identyczne. Tylną ścianę dźwiękową tworzył komplet monitorów m31. Za reprodukcję basu odpowiadał z kolei jedyny subwoofer tej serii - m3as. Do testu kolumny dotarły w okleinie imitującej drewno bukowe, ale są także dostępne w wersji czereśniowej i grafitowej czerni. Same skrzynie wykonano z bardzo dobrych materiałów. Przednią ściankę m34 stanowi 30-mm płyta MDF, która w celu uzyskania szerszego pola rozpraszania fal dźwiękowych jest nieco wygięta przy bocznych krawędziach. Boczne ścianki są już cieńsze - 18 mm MDF, jednak stabilność i sztywność całej konstrukcji jest wzorowa. Aby dodatkowo zwiększyć stabilność kolumny i zredukować ewentualne rezonanse obudowy, do specjalnej, oddzielnej komory na dole kolumny można wsypać piasek. Komora ta jest dostępna z tyłu obudowy po wyjęciu plastikowej zakrywki. Większa waga kolumny powinna także dobrze wpłynąć na precyzję i głębię basu. Z innych ciekawostek należy wymienić kolce, które można przykręcić do spodu kolumny na dwa sposoby. Jeśli kolumnę ustawiamy na twardym podłożu, to zdecydowanie polecamy przykręcić kolce ostrymi zakończeniami w stronę podłoża. Nie chcąc rysować jednak parkietu, warto skorzystać z drugiej możliwości i po prostu wkręcić kolce odwrotnie, zaokrąglonymi końami. Także nietypowo prezentują się przetworniki średnioniskotonowe nazwane DiaDrive. Ich membrana nie jest tak mocno wklęsła jak to ma miejsce w większości tradycyjnych przetworników. Wykonano ją tak, aby łączyła pozytywne cechy miękkich elastycznych włókien i lekkich sztywnych materiałów nadających brzmieniu dobrą dynamikę i odpowiednią częstotliwość. Membrana jest wielowarstwowa i ma konstrukcję "kanapkową". 25-mm kopułka wysokotonowa jest także bardzo lekką konstrukcją, wzmocnioną ferrofluidem.

Taki zestaw przetworników był we wszystkich testowanych kolumnach zestawu. Kolumny podłogowe mają podwójne głośniki DiaDrive, dzięki czemu sekcja średnioniskotonowa została dodatkowo wzmocniona.

Subwoofer posiada 25-cm głośnik z membraną papierową zamontowany na dolnej ściance obudowy. Taka konstrukcja często powoduje obniżenie dynamiki basu, lecz zarazem podbija głośność o kilka dB. Subwoofer brzmi naprawdę dobrze. Nie ma mowy o spowolnieniu czy zamuleniu basu. Niskie tony w wykonaniu m3as są szybkie, potężne i bardzo niskie, wprawiające w drżenie szyby nawet w stosunkowo dużym pomieszczeniu. Co więcej, 150-watowy wzmacniacz można wysterować prawie do maksimum, a i tak uzyskamy bas znakomitej jakości. Kolumny główne mają co prawda podwójne przetworniki basowe, jednak w kinie domowym nawet taki zestaw okazuje się niewystarczający do zapewnienia odpowiednich wrażeń podczas oglądania filmów. m34 grają dynamicznie i szybko, bas mają krótki i punktowy, nieschodzący przesadnie nisko. Największą ich zaletą, tak jak i surroundowych, jest przestrzenność. Tak dobrej sceny dźwiękowej nie słyszeliśmy już dawno. Scena jest budowana bardzo szeroko, głęboko za linią kolumn, a przecież jest to zestaw budżetowy. Tak dobra kreacja przestrzeni jest w dużej mierze efektem doskonałej pracy kopułek wysokotonowych i idealnie z nimi spasowanych brzmieniowo przetworników średniotonowych. Proporcje obu podzakresów są doskonale wyważone, kolumny potrafią zagrać ostro, jednak nie przekraczają dopuszczalnej granicy.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena m34 - 2230 zł (2 szt.), m31 - 970 zł (2 szt.), m3c2 - 1090 zł, m3as - 1950 zł, zestaw - 6240 zł

Dystrybutor Audiosystem http://www.audiosystem.com.pl

Funkcje regulacja fazy, głośności i częstotliwości odcięcia w subwooferze

Złącza w kolumnach m31 i m34 podwójne solidne gniazda, w centralnej - pojedyncze

Główni rywale

Mirage Omnisat 6499 zł

Pełne, kinowe brzmienie z imponującą sceną dźwiękową. Doskonałe wykonanie i dobry subwoofer.

Tannoy Fusion 3325 zł (bez subwoofera)

Klasyczna, elegancka forma. Dobre przetworniki gwarantujące brzmienie efektowne i poprawnie zbalansowane.


Zobacz również