Mistrz fotoedycji

Jeśli zawsze marzyłeś o wielofunkcyjnym narzędziu do szybkiej edycji zdjęć, tworzenia pokazów slajdów oraz internetowych albumów fotograficznych, PhotoMeister jest właśnie dla ciebie.

Jeśli zawsze marzyłeś o wielofunkcyjnym narzędziu do szybkiej edycji zdjęć, tworzenia pokazów slajdów oraz internetowych albumów fotograficznych, PhotoMeister jest właśnie dla ciebie.

O programach "do wszystkiego" krążą różne opinie. Niektórzy twierdzą, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. My jednak trafiliśmy na aplikację o przyzwoitych możliwościach, która robi to, czego się od niej oczekuje, a jednocześnie bez trudu skorzysta z niej mniej zaawansowany użytkownik. Bezpłatny PhotoMeister zadba o to, żeby kolekcja twoich najlepszych zdjęć została odpowiednio przetworzona i opublikowana.

Importuj, popraw, zrób wrażenie

Nietuzinkowy interfejs główny PhotoMeistra. Już po chwili będziesz wiedział, do czego służy każde z narzędzi.

Nietuzinkowy interfejs główny PhotoMeistra. Już po chwili będziesz wiedział, do czego służy każde z narzędzi.

Powyższe trzy określenia pokrótce charakteryzują możliwości programu. Polegają one na importowaniu zdjęć z różnych źródeł (karta pamięci, aparat cyfrowy, skaner lub dowolny katalog na twardym dysku komputera). Dodane fotografie możesz następnie grupować w albumy, poddawać pliki podstawowej obróbce (kadrowanie, obracanie, usuwanie efektu czerwonych oczu, zmiana jasności, kontrastu), a następnie publikować na wiele różnych sposobów (internetowa galeria, pokaz slajdów, plik PDF, wygaszacz ekranu, drukowanie, zapis na CD). Główny interfejs PhotoMeistra został sprytnie podzielony na trzy części paskami przypominającymi taśmę filmową.

Dużą zaletą programu są wszechobecne kreatory, uruchamiane wraz z większością najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Za ich pomocą nawet mniej zaawansowany użytkownik wykona swoją pracę szybko i łatwo. Pierwsza sekcja programu, umieszczona na samej górze, odpowiada za importowanie zdjęć do wewnętrznej bazy PhotoMeistra. Po zakończeniu dodawania pliki pojawiają się w środkowej części ekranu na pasku po lewej stronie, w postaci miniatur. Gdy je klikniesz, zobaczysz ich powiększenie w centralnej części. Prawą stronę zajmuje pasek z narzędziami edycyjnymi. Ich asortyment nie imponuje, lecz powinien zadowolić na początek. Miłym akcentem jest opcja korzystania z zewnętrznego edytora zdjęć w razie potrzeby. Na uwagę zasługuje możliwość dodawania predefiniowanego obramowania do fotografii, a także automatyczna optymalizacja jej najważniejszych parametrów, głównie w celu poprawienia wrażeń estetycznych (niestety, zastosowany filtr nie nadaje się do korekty ekspozycji). Wnikliwym fotoamatorom przyda się tabela metadanych zdjęcia, czyli dokładnych informacji o aparacie oraz parametrach zastosowanych podczas wykonywania fotografii. Środkowa część interfejsu, w której oglądasz i edytujesz zdjęcia, ma drugą kartę, gdzie własnoręcznie wybierasz zdjęcia do albumu.

Wielkie możliwości

Przyzwyczaisz się do tego widoku. Jeden z wielu kreatorów, z którymi zetkniesz się, korzystając z programu PhotoMeister.

Przyzwyczaisz się do tego widoku. Jeden z wielu kreatorów, z którymi zetkniesz się, korzystając z programu PhotoMeister.

Jedną z najmocniejszych stron PhotoMeistra jest szeroki wybór funkcji do publikacji gotowych albumów ze zdjęciami. Przyciski aktywujące wszystkie najważniejsze narzędzia do tego celu znajdziesz na samym dole ekranu. Wystarczy najechać na nie myszą, aby uzyskać krótką informację dotyczącą zakresu ich działania. Fotografie możesz wydrukować w postaci kolorowych odbitek na osobnych stronach, miniatur na jednej stronie lub w formie okładki płyty CD. Bez trudu utworzysz również galerię internetową (do wyboru masz wariant HTML lub Flash). Oczywiście nie musisz znać języka budowy stron WWW. PhotoMeister wykona całą pracę za ciebie i dodatkowo prześle gotowy album wbudowanym klientem FTP na odpowiedni serwer.

Znalazło się również miejsce na kreator wspomagający wysyłanie zdjęć w postaci załączników do wiadomości pocztowej (oczywiście z możliwością dostosowania rozdzielczości plików, wyboru formatu oraz kompresji). Osobny przycisk aktywuje funkcję tworzenia elektronicznej publikacji w formacie PDF. Jeśli lubisz wygaszacze ekranu, nie będziesz zawiedziony. Szybko utworzysz własny po skonfigurowaniu kilku najważniejszych parametrów. Z dodatkowych narzędzi warto wspomnieć o module do grupowej zmiany takich właściwości zdjęć, jak rozdzielczość, format (JPEG, TIFF, BMP, PNG, PCX), jakość czy nazwa pliku. Jak wiadomo, przezorny zawsze ubezpieczony. PhotoMeister oferuje możliwość archiwizacji fotograficznej kolekcji na krążkach CD. Na kolejnych stronach artykułu zaprezentujemy dwa krótkie warsztaty, dzięki którym łatwiej ci będzie zaprzyjaźnić się z tym doskonałym programem.

Tworzenie internetowej galerii zdjęć

1. Pierwszym etapem budowania własnej, internetowej galerii zdjęć będzie wybór fotografii do albumu (pozwala na to poprzednie okno kreatora) oraz formatu publikacji: HTML lub Flash. Niewątpliwą zaletą pierwszego jest możliwość skorzystania z różnych układów elementów oraz predefiniowanych stylów dołączonych do programu. Galeria w formacie Flash ma układ stały, bez modyfikacji, można tylko zmieniać styl. W opisach obu opcji znajdziesz dokładne informacje o zastosowaniu, działaniu, wadach (Cons) oraz zaletach (Pros) poszczególnych typów galerii. Przycisk View Web Album Samples pozwoli ci obejrzeć kilka gotowych galerii w różnych stylach i zorientować się w możliwościach PhotoMeistra.

2. Jeśli zdecydujesz się na wariant galerii w formacie HTML, masz do dyspozycji spory zestaw ustawień na kolejnym ekranie. Możesz regulować takie parametry, jak rozmieszczenie miniatur na stronie, ich rozdzielczość, rozmiar powiększonego zdjęcia, a także wyświetlanie dodatkowych elementów, m.in. podpisów z nazwą pliku, komentarzy, dodatkowych danych o głębi koloru oraz czasie zamknięcia przysłony i prędkości migawki ustawionych w aparacie cyfrowym. W wypadku wyboru rozmiaru miniatur oraz powiększenia masz do dyspozycji kilka predefiniowanych wartości wraz z rozdzielczością podaną w nawiasach. Pomoże ci to dokonać ostatecznego wyboru. Zwróć również uwagę na parametr kompresji plików JPEG umieszczony w prawym dolnym rogu (JPG Compression).

3. Kiedy ustawianie parametrów galerii masz już za sobą, możesz się zająć wyborem jednego z kilkunastu stylów w następnym oknie. Po wybraniu dowolnego z nich na samym dole zobaczysz krótką informację opisującą jego zawartość. Jeśli chcesz go zobaczyć, wystarczy skorzystać z przycisku Preview Template. Zostanie wyświetlona zarówno strona główna, jak i tryb podglądu powiększonego zdjęcia. Jeśli nie odpowiada ci żaden z predefiniowanych stylów, możesz każdy z nich zmodyfikować za pomocą specjalnego edytora (Template Editor). Masz w nim możliwość dołączania własnych elementów graficznych i dokonywania znaczących zmian w kodzie HTML wybranego stylu. Zmodyfikowany styl możesz zapisać i korzystać z niego podczas tworzenia kolejnych galerii internetowych ze zdjęciami.

4. Ostatni z kluczowych etapów przedstawiony na ilustracji wymaga doprecyzowania. Po zakończeniu poprzednich etapów PhotoMeister poprosi cię o nadanie galerii nazwy, stosownego komentarza oraz podpisu do stopki. Następnie automatycznie wygeneruje ze zgromadzonych zdjęć gotową galerię. Będziesz miał możliwość natychmiastowego podglądu gotowego dzieła w przeglądarce internetowej (przycisk Preview album in web browser). Na samym dole znajdziesz opcję Upload the album to my website now (via FTP), której zaznaczenie będzie wymagało podania adresu serwera FTP, nazwy użytkownika oraz hasła. Program prześle gotową galerię w zadeklarowane miejsce. Jeśli nie zaznaczysz tej opcji, będziesz musiał użyć zewnętrznego klienta FTP. Galeria zostanie tymczasem zapisana na twardym dysku.

Tworzenie wygaszacza ekranu

1. PhotoMeister pozwoli ci na utworzenie własnego, atrakcyjnego wygaszacza ekranu, który będziesz mógł uruchamiać podczas przerwy w pracy. Na pierwszym etapie musisz ustalić kilka najważniejszych parametrów, takich jak rozdzielczość ekranu oraz jakość wykorzystywanych zdjęć JPEG. Co ciekawe, wygaszacz ekranu może zostać wzbogacony o podkład dźwiękowy w postaci pliku WAV, MP3 lub MID. Po dodaniu pliku przycisk Test pozwala odtworzyć muzykę, zanim zostanie ostatecznie zaakceptowana do danego wygaszacza. Na samym końcu masz do dyspozycji niewielkie okno, w którym wpisujesz dowolne informacje mające się pojawić w wybranym miejscu na ekranie. Pamiętaj: jakość zdjęć wpływa na rozmiar pliku z wygaszaczem.

2. Kolejny etap konfiguracji to określenie, w jaki sposób wszystkie fotografie wygaszacza będą wyświetlane, oraz zdefiniowanie dodatkowej warstwy podpisów. Ustawiasz takie parametry, jak czas wyświetlania pojedynczego zdjęcia, specjalny efekt płynnego przejścia na następną fotografię, czas trwania samego efektu, a także kolor tła. Zaznaczenie opcji Random Photo Order spowoduje, że wygaszacz będzie wyświetlał zdjęcia w losowej, zupełnie przypadkowej kolejności. Podobny zakres ustawień masz do wykorzystania w warstwie napisów. Wybierasz poniżej rodzaj czcionki, rozmiar, kolor, a także kolor dodatkowego tła do nich, jeśli lubisz. Przyciski ustawiające kolory uruchamiają specjalne rozwijane palety, z których możesz wybrać odpowiedni odcień.

3. Wygaszacz ekranu jest praktycznie gotowy. Pozostaje ci podać jego nazwę i potwierdzić stosownym przyciskiem, a PhotoMeister wykona resztę najtrudniejszej pracy i złoży w całość zdjęcia wraz z podpisami oraz podkładem muzycznym. Jeśli zobaczysz taką ilustrację oznacza to, że tworzenie wygaszacza powiodło się. Możesz go obejrzeć przed ostateczną instalacją w systemie operacyjnym. Klikasz przycisk Test Screensaver i możesz spokojnie prześledzić, czy wygaszacz funkcjonuje zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Pamiętaj o nadawaniu każdemu z tworzonych wygaszaczy unikatowej nazwy. Wygaszacz ekranu uruchomi się w trybie pełnoekranowym i będziesz mógł mu się dokładnie przyjrzeć oraz posłuchać podkładu dźwiękowego. Jeśli chcesz przerwać prezentację, wystarczy użyć klawisza [Esc].

4. Jeśli wygaszacz nie wymaga dalszych poprawek, pozostaje ci zainstalowanie go w systemie operacyjnym lub przesłanie pocztą elektroniczną do innych użytkowników. Powyższa ilustracja informuje o zapisaniu wygaszacza w określonej lokalizacji na twardym dysku i oferuje możliwość dodania pliku SCR do wiadomości pocztowej (Send Screensaver by E-Mail). Możesz również przejść bezpośrednio do katalogu, w którym wygaszacz się znajduje (przycisk Open folder). Zaznaczenie na samym dole opcji Install as my screensaver now spowoduje jego natychmiastowe zainstalowanie. Na ilustracji znajdziesz również kilka wskazówek dotyczących samodzielnej instalacji gotowego pliku SCR. Pamiętaj o odpowiednim skonfigurowaniu wyświetlania nowego wygaszacza ekranu we właściwościach systemu operacyjnego Windows.


Zobacz również